Dziurawiec na ból i depresję. Jakie właściwości ma dziurawiec?

08.04.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 21:18

Dziurawiec zwyczajny uważany jest przez niektórych za panaceum na wszelkie dolegliwości. To znane od wieków ziele stosowane w łagodzeniu dolegliwości nerwowych, uśmierzające ból, pomagające w dolegliwościach trawiennych. Niektórzy twierdzą, że dziurawiec działa antydepresyjnie, poprawia humor i pozwala uporać się z bezsennością. Nie jest to jednak środek dla wszystkich. Dziurawiec często wchodzi w interakcje z lekami, może zmieniać ich działanie, obniżać stężenia, wywoływać objawy niepożądane.

Dziurawiec ma wiele właściwości zdrowotnych
fot. Shutterstock

Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum) to roślina lecznicza, której medyczne właściwości wykorzystywane są od wieków. Dziurawiec znany jest jako ,,naturalny Prozac'', bo to właśnie z właściwości antydepresyjnych znany jest najbardziej. 

Dziurawiec to roślina bardzo pospolita, można ją znaleźć na łąkach, w lasach i przy drogach. Ta niezwykle wartościowa roślina pokrywa polany, rośnie w rowach i przy nieużytkach, jest łatwa do wytropienia i niezwykle cenna. Pomaga w wielu dolegliwościach, ale w wielu przypadkach może również zaszkodzić. 

Właściwości zdrowotne dziurawca

Ziele dziurawca ma wiele zastosowań. O tych niesamowitych właściwościach wiedział już Hipokrates, który delektował się naparem z dziurawca i uważał tę roślinę za lek uniwersalny. 

Dziurawiec zawiera związki antonoidowe, glikozydy flawonoidowe o działaniu moczopędnym oraz wzmacniającym naczynia włosowate. Garbniki katechinowe mają właściwości witaminy P oraz olejek eteryczny o właściwościach rozkurczowych i przeciwbakteryjnych, hiperyzynę - związek bakteriobójczy.

Jakie właściwości ma dziurawiec?

  • Ma właściwości uspokajające, przeciwlękowe, łagodzi nerwy
  • Działa przeciwbólowo
  • Działa przeciwskurczowo na mięśnie gładkie dróg żółciowych i naczyń krwionośnych ( w zaburzeniach trawienia i chorobach wątroby)
  • Ma działanie moczopędne
  • Hamuje wzrost gronkowca złocistego
  • Ma działanie żółciopędnie i żółciotwórcze
  • Ma właściwości przeciwzapalne i dezynfekcyjne (na rany i do płukania gardła)

ZOBACZ: Zioła, które leczą. Co warto mieć w domowej apteczce?

Działania niepożądane dziurawca

Dziurawiec wchodzi w liczne interakcje z lekami. Interakcje te wynikają z różnych mechanizmów działania leków i przebiegają w różnym stopniu nasilenia, niektóre z nich ciężko jest przewidzieć. Stosowanie dziurawca (np. picie herbatek z dziurawcem) należy zawsze konsultować z lekarzem prowadzącym. 

Kto nie powinien stosować dziurawca? Przede wszystkim kobiety, które zażywają tabletki antykoncepcyjne, u których dziurawiec może powodować obniżenie stężenie estrogenów i zmniejszenia skuteczności preparatu antykoncepcyjnego. 

Stosowanie niektórych leków przeciwdepresyjnych z dziurawcem może prowadzić do wystąpienia tzw. „zespołu serotoninowego” powodowanego zbyt dużą ilością serotoniny w mózgu. Zespół ten objawia się nadmiernym pobudzeniem, halucynacjami, wzrostem ciśnienia tętniczego, bólami mięśni, hipertermią, drgawkami, śpiączką, a nawet śmiercią.

Ziele dziurawca zwiększa również aktywność glikoproteiny P czyli białka powodującego, że leki są szybciej usuwane z docelowego miejsca ich działania, co sprawia, że ich działanie jest słabsze. Dotyczy to na przykład niektórych leków przeciwnowotworowych czy leków przeciwwirusowych stosowanych u pacjentów z wirusem HIV.

Dziurawiec nie powinien być stosowany przez osoby przewlekle chore, chyba że po konsultacji z lekarzem. Ziele to wpływa na metabolizm wątrobowy wielu leków: zmniejsza stężenie statyn, glikokortykosteroidów, opiatów, sildenafilu i losartanu. Może tym samym przyczyniać się do nieprawidłowego działania leków i zaburzenia procesu leczenia. Stosowanie dziurawca z innymi lekami zwiększa ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.

Dziurawca nie powinny stosować osoby chore na wątrobę, a także kobiety ciężarne i w okresie karmienia piersią. Preparatów z dziurawcem nie powinno się również podawać dzieciom do 7. roku życia.  

Warto wiedzieć

Dziurawiec nie lubi słońca

Ziele dziurawca zwyczajnego zwiększa wrażliwość skóry na słońce. Dlatego po spożyciu preparatów z dziurawcem nie należy wystawiać skóry na działanie słońca. Może to bowiem skutkować oparzeniami, przebarwieniami na skórze.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: poradnikzielarski.pl