Babka lancetowata – poznaj właściwości tego niezwykłego zioła
Babka lancetowata wykorzystywana jest od wieków w ziołolecznictwie. Sprawdza się doskonale zarówno w leczeniu ran, jak i w łagodzeniu kaszlu czy przy biegunce. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tego niezwykle skutecznego zioła?

Babka lancetowata – na skróty:
- Babka lancetowata – wygląd
- Babka lancetowata – substancje aktywne
- Babka lancetowata – działanie
- Babka lancetowata – zastosowanie
- Babka lancetowata – odwar
- Babka lancetowata – przepis na syrop
- Babka lancetowata – inne zastosowanie
- Babka lancetowata – przeciwwskazania
Jak wygląda babka lancetowata?
Do rodziny babkowatych należy sporo gatunków, takich jak babka zwyczajna, babka piaskowa, babka jajowata i oczywiście babka lancetowata. Rośliny te głównie różnią się między sobą kształtem liści, ale ich kwiaty są podobne: na szczycie bezlistnej łodyżki znajduje się kwiatostan kwitnący ku górze. Przez zielarzy najbardziej ceniona jest babka lancetowata, ponieważ wykazuje najwięcej właściwości prozdrowotnych.
Jakie składniki zawierają liście babki lancetowatej?
W liściach babki lancetowatej kryje się całe mnóstwo składników wykazujących działanie lecznicze. Wśród nich wymienić można:
- związki śluzowe (10 proc.),
- kwasy organiczne,
- składniki irydoidowe,
- garbniki,
- flawonoidy,
- karoten,
- witaminy (w tym witaminę C i witaminę K),
- minerały (sole sodu, potasu, cynku i magnezu).
Jak działa babka lancetowata?
Preparaty przygotowywane z babki lancetowatej zmniejszają przepuszczalność naczyń i przekrwienie błon śluzowych. Mają właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, co chętnie wykorzystuje się w środkach leczniczych stosowanych w chorobach przewodu pokarmowego ( wrzody żołądka i dwunastnicy), gardła i jamy ustnej. Preparaty z wyciągiem z liści babki lancetowatej mogą także wykazywać działanie wykrztuśne i rozluźniające mięśnie gładkie. Wodne wyciągi z babki lancetowatej aktywują wytwarzanie substancji chroniących organizm przed wirusami, a także pobudzają do wydzielania śluzu przez oskrzela, dodatkowo go rozrzedzając. Sok ze świeżych liści babki lancetowatej wykazuje działanie przeciwbakteryjne, wspomagając gojenie i regenerację uszkodzonego naskórka.
Zastosowanie babki lancetowatej
Babkę lancetowatą wykorzystuje się w celach leczniczych w wielu dolegliwościach. Najczęściej stosowana jest:
- w nieżytach górnych dróg oddechowych, np. zapaleniu krtani,
- pomocniczo we wrzodach żołądka i dwunastnicy,
- przy trudnościach w odkrztuszaniu,
- do łagodzenia stanów zapalnych błony śluzowej gardła i jamy ustnej,
- pomocniczo w trudno gojących się ranach,
- przy ukąszeniach owadów, owrzodzeniach i oparzeniach,
- w zapaleniu powiek i spojówek,
- w stanach zapalnych narządów rodnych.
Odwar z liści babki lancetowatej
Suszone liście babki lancetowatej można kupić w sklepach zielarskich i w aptekach, a niektóre środki lecznicze można przygotować domowymi sposobami. Na przykład odwar z babki lancetowatej. Do jego przyrządzenia będziemy potrzebować 1 łyżkę suszonych liści, którą zalejemy dwiema szklankami wody i doprowadzimy do wrzenia. Gotujemy całość pod przykryciem 5 minut, po czym pozostawiamy na 10 minut i przecedzamy. Taki odwar możemy wykorzystać:
- do przemywania oczu (rozcieńczony roztworem soli fizjologicznej w proporcji 1:1),
- do picia przy nieżycie jelit, biegunce i chorobach dróg oddechowych w dawkowaniu 2 razy dziennie po pół szklanki,
- w postaci okładów na uszkodzoną skórę.
Syrop z babki lancetowatej
Do przyrządzenia syropu z babki lancetowatej będziemy potrzebować 100 g świeżych liści. Rozdrabniamy je na drobne części, zalewamy 100 ml wody i miksujemy. Następnie uzyskaną w ten sposób miksturę przecedzamy przez gazę. Do przecedzonego roztworu dodajemy 100 g cukru, zagotowujemy i studzimy. Syrop przelewamy do butelki i przechowujemy w lodówce. Stosujemy go jako preparat wykrztuśny kilka razy dziennie po jednej łyżeczce, przy czym ostatnią porcję przyjmujemy nie później niż na 4 godziny przed zaśnięciem.
Inne zastosowania babki lancetowatej
Zarówno napar z suszonych liści, jak i maseczka wykonana ze świeżych liści babki lancetowatej, wspomagają leczenie wysypek, liszajów i wyprysków. Po całym dniu pracy przed komputerem lub po prostu na zmęczone oczy warto przyłożyć na powieki sparzone i lekko zmiażdżone liście babki. Jeśli przyrządzimy je w formie maseczki na twarz, możemy spodziewać się nawilżenia, złagodzenia i ujędrnienia skóry.
Przeciwwskazania do stosowania babki lancetowatej
Jak dotąd nie stwierdzono żadnych interakcji babki lancetowatej z lekami lub innymi ziołami u zażywających je pacjentów. Profilaktycznie jednak zaleca się, by kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także dzieci poniżej 12. roku życia, nie stosowały babki lancetowatej.
Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio ZET na Facebooku!