8 ziół zwalczających nieprzyjemne objawy menopauzy
Menopauza to dla kobiety bardzo trudny czas, który wiąże się z występowaniem wielu dokuczliwych objawów utrudniających codzienne funkcjonowanie. Terapia hormonalna nie zawsze jest wskazana, dlatego warto sięgać po naturalne środki, które złagodzą objawy klimakteryczne. Jakie zioła na menopauzę będą najlepsze?

Menopauzę kobiety przechodzą zwykle około 40-50 roku życia, choć może się zdarzyć, że wystąpi ona trochę wcześniej. Zmiany hormonalne towarzyszące ostatniej miesiączce wpływają na psychikę i całe ciało. Skóra staje się przesuszona, tłuszcz zaczyna odkładać się w innych miejscach niż wcześniej (otyłość brzuszna), może pojawić się również problem z nadmiernym owłosieniem czy wypadaniem włosów. Menopauza wpływa również na cerę, na której mogą wystąpić nieestetyczne i bolesne zmiany trądzikowe, nawet jeśli kobieta nigdy wcześniej nie miała tego typu problemów. Spadek poziomu estrogenów objawia się też uderzeniami gorąca, bólem i zawrotami głowy, zaburzeniami snu i nagłymi zmianami nastroju. Takie objawy mogą utrzymywać się nawet przez kilka lat, dlatego warto wiedzieć, jak naturalnie je zwalczać. Niektóre rośliny posiadają właściwości, które mogą okazać się zbawienne w czasie klimakterium. Oto zioła, które najlepiej sprawdzą się w łagodzeniu powszechnych objawów menopauzy:
Szałwia
Jest doskonałym źródłem fitoestrogenów, czyli związków, które w okresie menopauzy mogą „zastępować” działanie estrogenów. Fitoestrogeny łagodzą nagłe uderzenia gorąca, niepokój i rozdrażnienie. Pomagają również uregulować rytm dobowy i redukują stany depresyjne towarzyszące menopauzie. Poza tym fitoestrogeny powodują poszerzenie naczyń krwionośnych, dzięki czemu skóra staje się odżywiona i młoda.
Dziurawiec
Dziurawiec łagodzi stany lękowe, a także usprawnia przemianę materii i pomaga zahamować przyrost wagi podczas menopauzy. Zioło w naturalny sposób koi nerwy i trudne emocje towarzyszące zmianom hormonalnym. W czasie menopauzy warto pić szklankę naparu dziennie. Należy pamiętać, że dziurawiec to roślina fototoksyczna, dlatego lepiej stosować ją w okresie jesienno-zimowym.
Rumianek
Picie naparu z rumianku podczas menopauzy ułatwia zasypianie i łagodzi zaburzenia snu. Rumianek ma również korzystny wpływ na stan włosów i skóry. Rumianek posiada właściwości przeciwzapalne i rozkurczające mięśnie gładkie.
Wiesiołek
Spadek poziomu estrogenów sprawia, że tkanki w obrębie dróg moczowych stają się osłabione. U kobiet może wystąpić parcie na mocz oraz ból pęcherza. Napar z wiesiołka redukuje problemy z pęcherzem moczowym, a także łagodzi dyskomfort pojawiający się w okolicach piersi.
Trwa cytrynowa
Pomaga złagodzić bóle głowy i brzucha, poprawia koncentrację i jest sprawdzonym środkiem w leczeniu niestrawności. Napar z trawy cytrynowej reguluje gospodarkę hormonalną, jest również zalecany osobom z cukrzycą, ponieważ ma korzystny wpływ na poziom glukozy we krwi. Trawa cytrynowa to źródło wielu witamin (A, C, B6) i minerałów (m.in. wapnia, żelaza i magnezu). Składniki te wzmacniają odporność i utrzymują organizm w dobrej kondycji.
Mięta
Jest skutecznym środkiem na uderzenia gorąca, które są szczególnie dokuczliwym objawem menopauzy. By wzmocnić działanie mięty, można połączyć ją z szałwią. Mięta wzmacnia cały układ pokarmowy, łagodzi wzdęcia i dba o prawidłową perystaltykę jelit.
Pluskwica groniasta
Posiada cenny składnik aktywny, czyli glikozydy triterpenowe, które łączą się z receptorami estrogenowymi i redukują wydzielanie hormonu LH, co pomaga zahamować obfite pocenie się, kołatanie serca, problemy z oddychaniem i uderzenia gorąca. Pluskwica groniasta jest rośliną, która dla kobiet ma szczególne znaczenie; skutecznie łagodzi objawy związane z napięciem przedmiesiączkowym i menstruacją, dlatego jej stosowanie zaleca się także młodszym kobietom.
Koniczyna łąkowa
Działa nasennie i wyciszająco, łagodzi bóle stawów i kości, a także zwiększa elastyczność naczyń krwionośnych. Koniczyna przywraca odpowiednie nawilżenie pochwy i zwiększa libido. Czerwona koniczyna pomaga również utrzymać piękne, zdrowe włosy.
Mimo że w aptece dostępne są gotowe mieszanki do zaparzania, stosowanie ziół pomocnych w łagodzeniu objawów menopauzy powinno być zawsze konsultowane z lekarzem. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku kobiet stosujących terapię hormonalną. W niektórych sytuacjach ziołowe napary mogą wchodzić w interakcje z lekami i wywoływać skutki uboczne. Należy pamiętać, by tego typu preparatów nie stosować „na własną rękę”.
Źródło: mp.pl, izielnik.pl, gemini.pl