Oceń
- Czym jest woda miodowa?
- Jakie właściwości ma woda z miodem?
- Kiedy pić wodę miodową?
- Jakie są przeciwwskazania do picia wody miodowej?
Jeśli chodzi o prozdrowotne właściwości naturalnego miodu, to są one niepodważalne. Naturalnie zawiera on cenne dla zdrowia substancje, choć jego głównym składnikiem są cukry: glukoza i fruktoza, a także maltoza, które są jednak dobrym źródłem energii dla mózgu. Ma też w swoim składzie witaminy (m.in. A, C, z grupy B) i składniki mineralne (takie jak potas, magnez, wapń, żelazo), a także substancje o działaniu antybiotycznym (zwalczające bakterie), np. lizozym i apidycyna. Ponieważ miodu nie należy jeść w dużych ilościach, dobrym rozwiązaniem jest rozpuszczenie go w wodzie. Jak działa woda miodowa?
Czym jest woda miodowa?
Woda miodowa to napój przygotowany z wody oraz miodu. Miodu można użyć tyle, ile się lubi, lub 1-2 łyżki na szklankę wody, miksturę należy wymieszać. Najważniejsze, by nie dodawać miodu do gorącej, a już na pewno wrzącej wody – wysoka temperatura niszczy cenne składniki zawarte w miodzie. Woda powinna mieć ok. 40 st. C.
Czy jakiś rodzaj miodu najlepiej nadaje się na wodę miodową? Nie, napój można przygotować z użyciem dowolnego rodzaju miodu, np. wielokwiatowego, lipowego, akacjowego, nawłociowego czy gryczanego. Każdy z nich ma nieco inny smak i właściwości, które będą również wpływały na sam napój. Jego smak można też łatwo urozmaicać za pomocą różnych dodatków, np. ziół (tymianek, melisa, mięta), owoców (cytryna, pomarańcza) czy imbiru.
Jakie właściwości ma woda z miodem?
Picie wody miodowej niesie z sobie całkiem sporo korzyści dla zdrowia, zwłaszcza jeśli stosuje się ja regularnie. Napój ten m.in.:
- zwiększa odporność
- nawadnia
- działa przeciwzapalnie i bakteriobójczo
- wspiera oczyszczanie organizmu z toksyn
- poprawia pracę układu pokarmowego
- wzmacnia układ krwionośny
- ma działanie przeciwstarzeniowe
- może sprzyjać obniżaniu ciśnienia krwi.
Kiedy pić wodę miodową?
Wodę miodową można pić o każdej porze dnia, ale szczególnie warto to robić rano, na pusty żołądek – nie tylko doda energii na początek dnia, ale również pobudzi mózg i nawodni organizm.
Napój można przygotować rano, tuż przed spożyciem, mieszając miód z ciepłą wodą. Wodę miodową można również przygotować poprzedniego dnia wieczorem i pozwolić, by odstała się do rana, a potem wypić ją na czczo. Ma wtedy jeszcze lepsze działanie, gdyż aktywują się składniki antybakteryjne zawarte w miodzie.
Jakie są przeciwwskazania do picia wody miodowej?
Choć woda z miodem ma korzystne działanie na organizm, to są osoby, które nie powinny jej pić. Przeciwwskazania są dokładnie takie same jak w przypadku miodu. Jedzenie miodu nie jest wskazane dla:
- alergików – osoby uczulone na pyłki kwiatowe czy składniki spadzi muszą wykluczyć miód z diety. Reakcja alergiczna może także wystąpić w przypadku alergii na jad pszczeli lub na pyłki traw i zbóż, w zależności od rodzaju miodu
- diabetycy – do jedzenia miodu ostrożnie powinny pochodzić osoby z cukrzycą, bo jest on skoncentrowanym źródłem węglowodanów prostych i ma wysoki indeks glikemiczny
- niemowlęta – czyli dzieci w 1. roku życia, w miodzie mogą występować przetrwalniki toksyny botulinowej (Clostridium botulinum), która u maluchów może spowodować zatrucie i botulizm dziecięcy.
Oceń artykuł