Czym są suplementy diety i czy warto po nie sięgać? Rozmowa z Celiną Całką-Kinicką
Rynek suplementów jest ogromny – Polacy kupują ich naprawdę dużo. Czy jednak tak naprawdę zdają sobie sprawę, czym jest suplement diety? Choć kupujemy go zwykle w aptece i wygląda jak inne leki, to lekiem nie jest. A czym jest? Wyjaśniała to dietetyczka kliniczna Celina Całka-Kinicka, która była gościnią Agnieszki Kołodziejskiej w podcaście „ZET jak zdrowie”. To naprawdę warto wiedzieć.

Aż 67 proc. Polaków zażywa suplementy diety, przy czym większość nie konsultuje i ich z żadnym specjalistą – czerpiemy wiedzę z internetu, z reklam, czasami ktoś komuś poleci jakiś suplement diety. Czym jest suplement diety i dlaczego nie jest lekiem? Dlaczego styl życia i dobra dieta lepiej działają niż łykanie tabletek czy picie syropków, w podcaście ZET jak zdrowie wyjaśnia Celina Całka-Kinicka, dietetyczka kliniczna.
Czym tak naprawdę jest suplement diety?
Choć suplementy diety często mają postać podobna do leków – tabletki, kapsułki, syrop, proszek do rozpuszczania – i zwykle kupujemy je w aptece, to absolutnie nie są lekami. Można je łatwo rozpoznać – powinny mieć napis „suplement diety”. Czym zatem są?
– To jest tak naprawdę żywność. Suplementy są zarejestrowane jako środek spożywczy, czyli bardziej powinniśmy je porównywać do żywności niż do leku, chociaż formę podania mają bardziej przypominającą lek. Ich zadaniem jest uzupełnienie braków w naszej diecie. To nie jest coś, co jest nam niezbędne do życia, co ma nas wyleczyć, a jedynie uzupełnić braki w przypadku jeżeli nasza dieta jest niedoborowa – wyjaśnia Celina Całka-Kinicka.
Czym różnią się suplementy diety od leków? – Każdy lek musi mieć określoną zawartość substancji czynnej w każdej kapsułce. Natomiast w składzie suplementu diety nie musi być ściśle określonej ilości substancji czynnej – tłumaczy dietetyczka. – Ponieważ jest to środek spożywczy, to w poszczególnej kapsułce, w poszczególnej porcji są pewne widełki zawartości, podobnie jak jabłko jabłku nierówne. Witaminy C w jednym jabłku może być więcej niż w innym. I tak samo w danej porcji suplementu diety. Więc na przykład jeżeli producent deklaruje, że w jego pigułce jest 200 mg witaminy C, to jest to jedynie deklaracja.
Co Polacy suplementują najczęściej?
W Polsce jest ogromny zbyt na suplementy diety – łykamy je na potęgę. Aż 67% Polaków zażywa suplementy diety, przy czym większość nie konsultuje tego z żadnym specjalistą. Zwykle dzieje się tak, dlatego że nie chce nam się stosować zdrowej diety, która jest lepsza od suplementów.
– Najczęściej to są kompleksy witaminowo-mineralne, gdy nie jesteśmy pewni, czy nasza dieta jest prawidłowa albo nie chce nam się dbać o prawidłową dietę. Myślimy więc „a łyknę sobie jakiś zestaw witaminowo-mineralny na wszelki wypadek” – mówi Celina Całka-Kinicka. - Moim zdaniem jest to kompletnie bez sensu, ponieważ w takich zestawach witaminowo-mineralnych dawki są często na minimalnym poziomie, czyli to zwykle nie wystarcza – ocenia.
Dietetyczka uważa, że suplementy diety powinny być na drugim miejscu, na pierwszym powinno być dbanie o prawidłową dietę, jedzenie warzyw i owoców. Po suplementy należy sięgać dopiero w konkretnych sytuacjach, gdy mamy stwierdzony niedobór albo kiedy jesteśmy na przykład w grupie ryzyka. – Takim suplementem diety czy lekiem dostępnym bez recepty, który powinniśmy stosować obowiązkowo jest witamina D. Jestem zwolenniczką tego, żeby stosować witaminę D również w okresie letnim, no może z przerwą na wakacje – uważa ekspertka.
Suplementy diety na odchudzanie. Czy to ma sens?
Dietetyczka ma jednoznaczne zdane na temat suplementów diety na odchudzanie, których na rynku jest mnóstwo. Wiele jest też reklam takich specyfików. Czy działają?
– Odradzam tego typu suplementy. Ich skuteczność jest niewielka, może jedne procent lub nawet mniej. Cenowo są często nieadekwatne do tego, jak działają – ocenia Celina Całka-Kinicka. – Praca nad dietą, nad swoimi nawykami żywieniowymi czy chociażby spacer są w stanie dać większe efekty niż jakaś pigułka.
Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o suplementach diety, które naprawdę warto stosować, dlaczego przez cały rok należy przyjmować witaminę D, wysłuchaj całego podcastu „ZET jak zdrowie”. Linki na początku tekstu.