,

Spokojnie z tym jedzeniem owadów. Ekspertka: organizm może reagować nietypowo

23.02.2023
Aktualizacja: 23.02.2023 12:02

Na europejskim rynku są już trzy gatunki jadalnych owadów: mącznik młynarek, szarańcza wędrowna i świerszcz domowy. To tzw. novel food. Owady w żywności wzbudzają emocje, ale eksperci je studzą. Choć owady to tradycyjny składnik ludzkiej diety w niektórych rejonach świata, to wciąż nie wiadomo, jak zareagują na nie organizmy Europejczyków.

Owady w diecie - jak zareaguje organizm?
fot. Shutterstock

Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Żywności już w 2021 roku uznała suszone larwy mącznika młynarka za w pełni bezpieczne do spożycia. W czerwcu 2021 roku Komisja UE wydała rozporządzenie zezwalające na wprowadzenie na rynek suszonych larw mącznika młynarka, natomiast w listopadzie poszerzono listę o szarańczę wędrowną, a w lutym 2022 roku o świerszcza domowego – przypomina prof. Dominika Matuszek, kierownik Katedry Inżynierii Biosystemów i Procesów Chemicznych Politechniki Opolskiej. Ekspertka uważa, że wciąż jednak nie znamy odpowiedzi na pytania, jak organizm Europejczyków będzie reagował na substancje zawarte w owadach jadalnych.

Owady jadalne jako alternatywne źródło białka, ale nie tylko

Owady są tradycyjnym pożywieniem mieszkańców wielu krajów świata, dostarczając im ważnych substancji odżywczych. W Europie to nowość, która u niektórych budzi entuzjazm, u innych wprost przeciwnie. Być może jednak trzeba się będzie przyzwyczaić do takiej żywności.

– Żywność ta zaliczana jest do tzw. novel food i jest dostępna w Polsce szczególnie w sklepach internetowych. To prawda, że owady spożywane są w wielu krajach, szczególnie w Azji i Afryce od wielu lat. Ich wprowadzenie na rynek w innych krajach, w tym w Europie, było tylko kwestią czasu i podyktowane jest szczególnie poszukiwaniem alternatywnego źródła białka – wyjaśnia prof. Matuszek.

Jak zaznacza naukowczyni, wartość odżywcza jadalnych owadów jest wysoka, choć nie należy zapominać, że owady mogą produkować lub gromadzić z otoczenia substancje antyodżywcze lub szkodliwe, które wpływają na ograniczenie wykorzystania składników odżywczych. Mogą to być takie substancje, jak tiaminaza, kwas fitynowy, garbniki, szczawiany, saponiny, chinony i inne. Mogą także stanowić zagrożenie związane ze specyficzną mikroflorą obecną w owadach.

– W przeciwieństwie do innych zwierząt, owady zjadane są najczęściej w całości. W wyniku tego pojawiają się nowe, nieznane nam dotąd zagrożenia związane z możliwością gromadzenia zanieczyszczeń, a przez ich małe rozmiary niemożność zapewnienie ich czystości do spożycia. Należy także pamiętać, że zjadając owada w całości dostarczamy do organizmu także specyficzny mikrobiom, który występuje np. w jelitach. Skutki zdrowotne takiego stanu rzeczy nie są na ten moment znane – uważa ekspertka z Politechniki Opolskiej.

Wartości odżywcze to jedno, przyswajanie przez organizm – drugie

Prof. Matuszek zaznacza, że w przypadku owadów dopuszczonych przez UE ich wpływ na mikrobiom został przeanalizowany, a zachowanie dobrych praktyk produkcyjnych (GMP) i higienicznych (GHP) na wszystkich etapach produkcji – poczynając od hodowli – ma pozwalać na zminimalizowanie zagrożeń mikrobiologicznych, chemicznych i fizycznych związanych z ich spożyciem. Jednocześnie uważa, że odpowiedź na pytanie, czy organizm Europejczyka jest w stanie prawidłowo wykorzystać wartości odżywcze owadów jadalnych, pozostaje w strefie domysłów i badań.

– Przykładowo, nieznane są informacje o biodostępności metali śladowych (żelazo, mangan, magnez, miedź) zawartych w owadach jadalnych. Zbyt wiele pytań na obecnym etapie pozostaje bez odpowiedzi lub wymaga wykonania dodatkowych analiz. Co więcej, konsumpcja owadów jadalnych przez ludzi czy zwierzęta hodowlane w naszej szerokości geograficznej jest niewielka, co daje słaby materiał badawczy do wyciągania konkretnych wniosków – wyjaśnia specjalistka.

Owady jadalne zamiast mięsa – czy to nasza przyszłość?

Prof. Matuszek zgadza się co do zasady z tezą, że Europejczycy obecnie jedzą zbyt dużo mięsa, jednak odpowiedź na pytanie czy „owadzina” powinna zastąpić np. drób w naszej diecie, nie jest już tak oczywista.

– Gdybyśmy położyli obok siebie pierś kurczaka i miseczkę dorodnych larw chrząszcza ryjkowca palmowego – jedzą to w programach TV osoby walczące o przetrwanie – to który posiłek będzie zdrowszy i bogatszy w składniki odżywcze? Zapewne walcząc o przetrwanie, bez innych możliwości, larwy chrząszcza ryjkowca palmowego sprawdzą się świetnie. Uważam jednak, że na dłuższą metę lepiej sprawdzi się pierś z kurczaka, którą uzupełnimy innymi składnikami diety jak warzywa i dobre tłuszcze – wyjaśniła naukowczyni.

Zdaniem ekspertki, dobrym rozwiązaniem będzie propagowanie łagodniejszej wersji diety wegetariańskiej, która dopuszcza część produktów pochodzenia zwierzęcego. – Należy przede wszystkim pamiętać, że im więcej z diety eliminujemy, tym dokładniej musimy planować odżywianie. Zatem nieumiejętna dieta oparta wyłącznie na roślinach może być niekorzystna dla organizmu człowieka szczególnie w okresie wzmożonych potrzeb, jak okres dorastania – wyjaśnia.

Źródło: PAP/Marek Szczepanik