Obserwuj w Google News

Jak wypijać odpowiednią ilość wody na co dzień? 8 ważnych zasad

2 min. czytania
Aktualizacja 22.03.2023
22.03.2023 12:52
Zareaguj Reakcja

Ludzki organizm w co najmniej połowie składa się z wody – wszystko zależy od wieku, płci i wagi konkretnej osoby. Nawet niewielki niedobór wody odbija się niekorzystnie na kondycji człowieka, a specjaliści twierdzą, że większość z nas pije za mało. Oto 8 zasad, dzięki którym łatwiej zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu.

8 zasad picia odpowiedniej ilości wody
fot. Shutterstock

Woda jest składnikiem wszystkich tkanek, każdej komórki, każdego układu organizmu człowieka. Wyliczono, że u dorosłych woda stanowi 50-80 proc. masy ciała, choć u osób starszych odsetek ten spada do 45 proc. Wiadomo też, że już utrata 1 proc. wody z organizmu powoduje pragnienie (a to pierwszy sygnał odwodnienia), a 10-procentowa utrata wody jest niebezpieczne dla zdrowia. Picie wody pomaga utrzymać właściwą temperaturę ciała, reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową i kwasowo-zasadową organizmu, ułatwia transport składników odżywczych pomiędzy komórkami i narządami, uczestniczy w procesie trawienia i usuwa z organizmu toksyny, a także uboczne produkty przemiany materii. Zbyt małe nawodnienie organizmu jest proszeniem się o kłopoty zdrowotne.

8 zasad, dzięki którym zadbasz o nawodnienie organizmu

Większość z nas na co dzień pije zbyt mało, co może prowadzić do odwodnienia. Przeciętne zapotrzebowanie na wodę zdrowej dorosłej osoby wynosi 2-2,5 litra na dobę, a w czasie intensywnego wysiłku i upałów zapotrzebowanie na nią rośnie do 4-5 litrów na dobę. Warto pamiętać, że nie jest to ilość, jaką należy po prostu wypić, ponieważ liczby te obejmują również wodę zawartą w posiłkach, a tym np. zupach, owocach i warzywach czy innych wypijanych w ciągu dnia napojach. Aby zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, warto przestrzegać kilku zasad.

 1. Zacznij dzień od szklanki wody.
 2. Miej wodę przy sobie wszędzie – w podróży, w pracy, na spacerze, na plaży, na treningu.
 3. Trzymaj wodę w zasięgu wzroku.
 4. Wyznaczaj cele – podziel sobie dzień na szklanki lub zaznacz na butelce, ile wody wypić do danej godziny.
 5. Dodaj smaku swojej wodzie – dorzuć miętę lub ulubione owoce.
 6. Monitoruj swoje picie wody – zainstaluj aplikację, ustaw alarm w telefonie, zapisuj liczbę wypitych szklanek.
 7. Nawadnianie to nie tylko picie wody. Wprowadź do jadłospisu napary ziołowe, herbaty, zupy, warzywa i owoce.
 8. Zakończ dzień szklanką wody.

Woda nie tylko gasi pragnienie, ale także leczy. Najlepiej pić ją małymi łykami przez cały dzień – organizm najlepiej ją wtedy przyswaja i wykorzystuje. Warto zacząć pić, zanim poczujesz pragnienie, które jest już pierwszym sygnałem odwodnienia.

Jak rozpoznać odwodnienie?

Z wydychanym powietrzem tracimy dziennie od 400 do 500 ml wody, a w trakcie upałów nawet więcej. Człowiek odwodniony ma suchą i zimną skórę oraz suche usta i oczy. Inne objawy odwodnienia u osób dorosłych to:

 • uczucie pragnienia, suchość w ustach
 • zmęczenie, osłabienie
 • bóle głowy, zawroty głowy
 • zaburzenia koncentracji, omdlenia
 • rzadkie oddawanie moczu, mocz o ciemnym zabarwieniu
 • drgawki, zaburzenia świadomości, utrata przytomności.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia