Oceń
Woda jest składnikiem wszystkich tkanek, każdej komórki, każdego układu organizmu człowieka. Wyliczono, że u dorosłych woda stanowi 50-80 proc. masy ciała, choć u osób starszych odsetek ten spada do 45 proc. Wiadomo też, że już utrata 1 proc. wody z organizmu powoduje pragnienie (a to pierwszy sygnał odwodnienia), a 10-procentowa utrata wody jest niebezpieczne dla zdrowia. Picie wody pomaga utrzymać właściwą temperaturę ciała, reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową i kwasowo-zasadową organizmu, ułatwia transport składników odżywczych pomiędzy komórkami i narządami, uczestniczy w procesie trawienia i usuwa z organizmu toksyny, a także uboczne produkty przemiany materii. Zbyt małe nawodnienie organizmu jest proszeniem się o kłopoty zdrowotne.
8 zasad, dzięki którym zadbasz o nawodnienie organizmu
Większość z nas na co dzień pije zbyt mało, co może prowadzić do odwodnienia. Przeciętne zapotrzebowanie na wodę zdrowej dorosłej osoby wynosi 2-2,5 litra na dobę, a w czasie intensywnego wysiłku i upałów zapotrzebowanie na nią rośnie do 4-5 litrów na dobę. Warto pamiętać, że nie jest to ilość, jaką należy po prostu wypić, ponieważ liczby te obejmują również wodę zawartą w posiłkach, a tym np. zupach, owocach i warzywach czy innych wypijanych w ciągu dnia napojach. Aby zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, warto przestrzegać kilku zasad.
- Zacznij dzień od szklanki wody.
- Miej wodę przy sobie wszędzie – w podróży, w pracy, na spacerze, na plaży, na treningu.
- Trzymaj wodę w zasięgu wzroku.
- Wyznaczaj cele – podziel sobie dzień na szklanki lub zaznacz na butelce, ile wody wypić do danej godziny.
- Dodaj smaku swojej wodzie – dorzuć miętę lub ulubione owoce.
- Monitoruj swoje picie wody – zainstaluj aplikację, ustaw alarm w telefonie, zapisuj liczbę wypitych szklanek.
- Nawadnianie to nie tylko picie wody. Wprowadź do jadłospisu napary ziołowe, herbaty, zupy, warzywa i owoce.
- Zakończ dzień szklanką wody.
Woda nie tylko gasi pragnienie, ale także leczy. Najlepiej pić ją małymi łykami przez cały dzień – organizm najlepiej ją wtedy przyswaja i wykorzystuje. Warto zacząć pić, zanim poczujesz pragnienie, które jest już pierwszym sygnałem odwodnienia.
Jak rozpoznać odwodnienie?
Z wydychanym powietrzem tracimy dziennie od 400 do 500 ml wody, a w trakcie upałów nawet więcej. Człowiek odwodniony ma suchą i zimną skórę oraz suche usta i oczy. Inne objawy odwodnienia u osób dorosłych to:
- uczucie pragnienia, suchość w ustach
- zmęczenie, osłabienie
- bóle głowy, zawroty głowy
- zaburzenia koncentracji, omdlenia
- rzadkie oddawanie moczu, mocz o ciemnym zabarwieniu
- drgawki, zaburzenia świadomości, utrata przytomności.
Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia
Oceń artykuł