Czy istnieje dieta psychobiotyczna? Te produkty działają odstresowująco

02.12.2022 11:11

Udowodniono, że istnieją bakterie probiotyczne, które dostając się do jelit człowieka, wspomagają działanie układu nerwowego i mogą redukować poziom stresu. To psychobiotyki – preparaty, które je zawierają, można kupić w aptece. Czy tylko one tak działają? Nie. Takie działanie może mieć też jedzenie. I są badania naukowe, które to potwierdzają.

Dieta psychobiotyczna - co jeść?
fot. Shutterstock
  1. Dowiedziono, że dieta psychobiotyczna istnieje
  2. Dieta psychobiotyczna obniża poziom stresu
  3. Jakie produkty zawiera dieta psychobiotyczna?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wspomagają działanie układu nerwowego, dostając się do układu pokarmowego człowieka i przywracając równowagę mikrobiologiczną w jelitach. Ma to wpływ na oś mózgowo-jelitową, czyli na dwukierunkowe połączenie tego, co się dzieje w naszym mózgu i w jelitach. Krótko mówiąc, chodzi o wzajemne oddziaływanie na siebie mikrobioty jelitowej i mózgu. Wiadomo, że psychobiotyki można kupić w formie aptecznych preparatów. Naukowcy zastanawiali się, czy podobne działanie jak one może mieć również dieta, którą nazwali psychobiotyczną. Wyniki badań nie pozostawiają złudzeń.

Dowiedziono, że dieta psychobiotyczna istnieje

Wiadomo, ze istnieje jedzenie, które może zaburzać sen (więc lepiej nie jeść go wieczorem), czy produkty, których lepiej unikać, gdy jesteśmy zestresowani. Podobny mechanizm zachodzi, gdy mówimy o diecie psychobiotycznej. Badanie irlandzkich naukowców sugeruje, że jedzenie psychobiotycznych produktów może obniżyć poziom stresu i poprawić sen. Odkryli oni, że tak działa spożywanie prebiotyków i kiszonek.

Nowe badanie, którego wyniki zostały opublikowane w październiku 2022 roku w „Molecular Psychiatry” objęło 45 dorosłych w wieku od 18 do 59 lat, którzy normalnie spożywali dietę o niskiej zawartości błonnika. Badacze z APC Microbiome Ireland na University College Cork podzielili ich na dwie grupy: jedna przeszła na dietę zgodną z piramidą żywieniową (prawidłowa, nieśmieciowa dieta), druga miała stosować tzw. dietę psychobiotyczną która zawiera dużą ilość prebiotyków i kiszonek. Dr John Cryan, główny autor tego badania, wyjaśniał w Medical News Today, że ukuto termin „dieta psychobiotyczna”, aby scharakteryzować „interwencje ukierunkowane na mikrobiotę, które wspierają zdrowie psychiczne”.

Dieta psychobiotyczna obniża poziom stresu

Grupa stosująca dietę psychobiologiczną miała w swoim codziennym menu 2 do 3 porcje produktów sfermentowanych (takich jak kiszona kapusta, kefir lub kombucha), 5 do 8 porcji ziaren oraz 6 do 8 porcji owoców i warzyw, które są bogate w prebiotyki (w tym jabłka, banany, kapusta, pory i cebula). Uczestnicy zostali również poproszeni o spożywanie od 3 do 4 porcji roślin strączkowych tygodniowo.

Wyniki badań wykazały, że obie grupy miały lepszą jakość snu, ale uczestnicy, którzy stosowali dietę psychobiotyczną, doświadczyli także mniej stresu i był on mniej intensywny (spadł średnio o 32 proc. a w grupie ze zwykłą dietą zaledwie o 17 proc.). Poziom odczuwanego stresu spadał tym bardziej, im dokładniej uczestnik stosował do zaleceń diety psychobiotycznej.

Choć wciąż potrzebne są kolejne badania, które udowodnią korzystny wpływ diety psychobiotycznej na redukcję stresu i poprawę snu, to i tak są to bardzo dobre wieści.

Jakie produkty zawiera dieta psychobiotyczna?

O diecie psychobiotycznej wspomina też prof. Ewa Stachowska, kierowniczka Katedry Żywienia z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, popularyzatorka wiedzy z zakresu żywienia i mikrobioty. Jako składniki diety psychobiotycznej wymienia ona:

  • świeże warzywa i owoce
  • jagody i przetwory z ciemnoniebieskich owoców
  • kiszonki
  • orzechy
  • ziarna
  • tłuszcze – oliwa
  • razowe pieczywo i mąka z pełnego przemiału
  • dobre jajka
  • trochę mięsa.

Prof. Stachowska pisze, że „taką babciną dietę nazywa się teraz dietą psychobiotyczną i szuka się powiązań między nią a funkcją mikrobioty jelitowej i poziomem stresu”. Ocenia też, że „wyniki są bardzo ciekawe, ale dalekie od utwierdzenia w nas przekonania, że potrafimy tak manipulować dietą, że możemy kontrolować w pełni stres i emocje”.

Jak pisze naukowczyni, dieta psychobiotyczna modyfikuje mikrobiom jelitowy, wpływając korzystnie na produkowane przez niego metabolity. To, co wytwarza flora jelitowa, poddana działaniu diety psychobiotycznej, jest bardziej przyjazne dla mózgu.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: K. Berding, T. F. S. Bastiaanssen, G. M. Moloney, S. Boscaini, C.l R. Strain, A. Anesi, C. Long-Smith, F. Mattivi, C. Stanton, G. Clarke, T. G. Dinan& J. F. Cryan., Feed your microbes to deal with stress: a psychobiotic diet impacts microbial stability and perceived stress in a healthy adult population, Molecular Psychiatry 2022, 27