,

Oczyszczanie organizmu: 5 naturalnych produktów

02.01.2020
Aktualizacja: 17.10.2022 22:04

Po przejedzeniu chcemy szybko pozbyć się uczucia przepełnienia. Jak zrobić to w zdrowy sposób? Wystarczy wprowadzić kilka drobnych zmian w sposobie odżywiania. Pamiętaj przede wszystkim o produktach, które regenerują organizm. Poznaj 5 z nich.

Oczyszczanie organizmu: domowe sposby
fot. Shutterstock

Oczyszczanie organizmu: 5 naturalnych sposobów

Oczyszczanie organizmu z toksyn jest bardzo ważne. Warto pamiętać o nim od czasu do czasu, jednak musi być ono także przemyślane. Warto wykorzystać do niego naturalne sposoby, które podpowiadamy poniżej. 

1. Sok z cytryny

Cytryna zawiera wiele cenny dla zdrowia składników, m.in. beta-karoten, witaminy z grupy B, E, potas, magnez, sód i żelazo. Są w niej też terpeny pobudzające wytwarzanie śliny, co wiąże się też z produkcją enzymów trawiennych. Cytryna przyśpiesza oczyszczanie organizmu, sprzyja zatem odchudzaniu. Pomaga oczyścić krew, wątrobę i nerki, wzmacnia oskrzela. Jak spożywać cytrynę, by usunąć nadmiar toksyn? Wystarczy jedna łyżeczka soku z cytryny rozpuszczona w szklance gorącej wody. Tak przygotowany napój pij każdego dnia przed śniadaniem. 

2. Sok z pomarańczy

Pomarańcze zawierają witaminę A, B2, B1, witaminę C oraz wiele minerałów. Składniki te pomagają oczyszczać przewody trawienne i pobudzają krążenie. Pij sok pomarańczowy każdego ranka, a zauważysz, jak twoje ciało odzyska energię. 

3. Winogrona

Winogrona zawierają witaminę B i potas. Pomagają również w walce z niektórymi chorobami, takimi jak: reumatyzm, artretyzm, choroby nerek, nadciśnienie tętnicze i miażdżyca. Winogrona regulują i poprawiają perystaltykę jelit, pobudzają wydzielanie soków trawiennych, działają moczo- i żółciopędnie, a przy tym pomagają usunąć zbędne produkty przemiany materii z organizmu. Zjedź kilka winogron w ciągu dnia, uważaj jednak na ilość. 100 g winogron dostarcza aż 69 kcal. Te owoce zawierają sporo cukru, głównie łatwo przyswajalnej glukozy i fruktozy.

Przeczytaj: Oczyść organizm z toksyn i złogów ‒ stosuj soki oczyszczające

4. Buraki

Buraki są przede wszystkim źródłem kwasu foliowego, żelaza i witaminy A. Powszechnie wiadomo, że jedzenie buraków jest zalecane podczas leczenia anemii, żółtaczki, utraty apetytu. Buraki pomagają oczyścić organizm z kwasu moczowego, łagodzą objawy menopauzy i zapobiega pojawianiu się mięśniaków. Spożywanie buraków 3 razy w tygodniu udrożni układ krwionośny i oczyści twoje ciało.

5. Sok z ananasa

Ananas na pusty żołądek to wyśmienity sposób na rozpoczęcie dnia. Zawiera mnóstwo witaminy C, pobudza trawienie i pracę jelit, usuwa pasożyty. Jedz plasterki ananasa lub pij jego sok.

Oczyszczanie organizmu jest możliwe dzięki diecie, ale także dzięki zdrowemu stylowi życia. W tym czasie należy przede wszystkim dbać o odpowiednie nawadnianie organizmu. Zapewnia to wypijanie co najmniej 2 litry wody dziennie. 

Przeczytaj: Dieta detox – sposób na to, żeby oczyścić organizm z toksyn?

Przed rozpoczęciem oczyszczania w warunkach domowych osoby z problemami zdrowotnymi, takimi jak: choroby układu pokarmowego lub moczowego, osoby przewlekle chore, powinny poradzić się swojego lekarza prowadzącego. 

logo Tu się dzieje