Obserwuj w Google News

Burger drwala: ile ma kcal? “Pełne strawienie zajmuje ponad 3 dni”

3 min. czytania
Aktualizacja 21.11.2023
17.11.2023 12:45
Zareaguj Reakcja

Burger drwala wrócił do McDonald’s. Kanapka co roku wywołuje poruszenie zarówno wśród jej miłośników, jak i przeciwników, którzy twierdzą, że tak naprawdę jest zbyt droga i niesmaczna. My przyglądamy się kanapce z perspektywy zdrowotnej: jak częste jedzenie tego typu “dań” wpływa na zdrowie? Warto wiedzieć.

Ile kcal ma burger drwala?
fot. Shutterstock

Na burgera drwala niektórzy czekają cały rok. Premiera kanapki stała się już pewnego rodzaju “tradycją” w McDonald’s. Jedni twierdzą, że burger jest wyjątkowy i naprawdę pyszny, a inni uważają, że nie różni się niczym od innych kanapek. Kwestią dyskusyjną jest też cały czas rosnąca cena popularnego burgera. Ile zapłacimy w tym roku?

Burger drwala 2023: cena zestawu

Ile kosztuje Burger Drwala 2023 i jakie są rodzaje? Do wyboru mamy kilka różnych kompozycji:

  • Burger drwala z kurczakiem (27,90 zł)
  • Burger drwala z żurawiną (28,90 zł)
  • Burger drwala na ostro (28,90 zł)
  • Burger drwala z chrzanem (28,90 zł)

Drwal w zestawie kosztuje 31,40, a zestaw powiększony – 34,40 zł. Trzeba przyznać, że cena jest dość “zawrotna”, jak na kanapkę z sieciówki.

Burger drwala 2023: od kiedy w sprzedaży?

Drwal jest dostępny restauracjach McDonald’s od 8 listopada 2023, kiedy w ofercie pojawiła się klasyczna wersja kanapki. Kolejne warianty dodano 15 listopada 2023. Od połowy listopada możemy zamówić również zakręcone frytki i zimowe mcflurry. Nie wiadomo jeszcze, jak długo burger drwala będzie dostępny w McDonald’s: prawdopodobnie do końca stycznia.

Burger drwala: ile ma kcal i jak wpływa na zdrowie? Warto wiedzieć przed zjedzeniem

O ile każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że jedzenie typu fast food nie jest zbyt zdrowe, ilość kalorii w kanapce drwala zaskakuje. To prawdziwa “bomba” kaloryczna:

  • Burger drwala - 915 kcal
  • Burger drwala z kurczakiem - 862 kcal
  • Burger drwala z chrzanem - 897 kcal
  • Burger drwala na ostro - 908 kcal
  • Burger drwala z żurawiną - 949 kcal

Do tego zakręcone frytki…  333 kcal. Tak kaloryczny posiłek nie może być obojętny dla naszego samopoczucia.

Tak burger drwala wpływa na zdrowie

Zamawiając opcję “na bogato” (powiększony McZestaw z drwalem z żurawiną, zakręconymi frytkami z sosem śmietanowym i colą ), dostarczymy organizmowi 1608 kcal na raz. Dlatego, tak jak ze wszystkim: warto zachować umiar. Regularne jedzenie burgera drwala na pewno nie sprzyja zdrowiu. Sięganie po tak kaloryczne dania nie tylko sprzyja otyłości, ale też wielu groźnym chorobom, m.in. miażdżycy, cukrzycy. Pamiętajmy, że jest to żywność przetworzona, której jedzenie sprzyja rozwojowi nowotworów. Szokujące jest również to, jak długo trawimy kanapkę drwala.

Dietetyczka Olga Cygan powiedziała, co się dzieje z naszym ciałem po zjedzeniu Burgera Drwala.

– Przez pierwsze 10 minut, Drwal o wartości 906 kcal, podniesie twój poziom cukru we krwi i uwolni dopaminę tzw. hormon szczęścia. Po 20 minutach wysoki poziom syropu glukozowo-fruktozowego wzmaga chęć spożycia kolejnej porcji. Substancja ta jest silnie uzależniająca. Po 30 minutach zaczynasz odczuwać silne pragnienie. Po godzinie nasze ciało doznaje szoku. Zaczyna rozumieć, że ze względu na tak wysoką zawartość tłuszczu, pełne strawienie drwala zajmie mu nawet ponad trzy dni  – tłumaczy ekspertka. 

Dietetyczka przyznaje, że “wszystko jest dla ludzi” i to nie produkt czyni truciznę, a jego ilość. Mimo to, zanim wybierzemy się do McDonald’s na kanapkę drwala, warto wziąć pod uwagę, że jest taki posiłek nie służy zdrowiu.

Źródło: Radio ZET/tiktok/@olgacygan/mcdonalds.pl