Obserwuj w Google News

Te 3 napoje przyspieszają starzenie się mózgu. Lepiej z nich zrezygnuj

2 min. czytania
Aktualizacja 10.08.2022
10.08.2022 13:21
Zareaguj Reakcja

Jak spowolnić starzenie się mózgu? To możliwe, należy jednak zwrócić uwagę nie tylko na to co, co jemy, ale i pijemy. Jakie napoje są najgorsze dla zdolności poznawczych?

Te 3 napoje postarzają mózg
fot. Shutterstock
  1. Napoje gazowane
  2. Dietetyczne napoje 
  3. Alkohol (w każdej ilości)

Nasz mózg starzeje się tak samo, jak całe ciało. Jednak niektóre nawyki mogą przyspieszać ten proces. Jak dbać o mózg? Liczą się nie tylko codzienne ćwiczenia intelektualne. Na kondycję mózgu wpływa również to, co jemy i pijemy. Oczywiście nie chodzi o to, by z dnia na dzień radykalnie zmienić dietę, jednak pewne produkty lepiej ograniczać. Jeśli sięgamy po nie regularnie, osłabiamy funkcje poznawcze mózgu.  Nasz mózg może postarzać zarówno jedzenie, jak i to, co pijemy.  Jakich napojów powinniśmy unikać, by zadbać o sprawność umysłu? Oto one:

Napoje gazowane

Badanie przeprowadzone w 2017 r., którego wyniki opublikowano w piśmie Alzheimer’s & Dementia wykazało, że częste picie napojów gazowanych wiąże się z przyspieszonym starzeniem mózgu. U uczestników, którzy pili jeden napój gazowany dziennie, zaobserwowano przypadki zmniejszenia objętości mózgu. Uczestnicy, którzy regularnie pili napoje gazowane, mieli również gorszą pamięć „epizodyczną” – to znaczy pamięć długotrwałą wspomnień przeszłych wydarzeń.

Dietetyczne napoje 

Niestety, dietetyczne napoje gazowane wcale nie są zdrowszą alternatywą dla naszego mózgu (ani dla całego organizmu). Również zawierają one duże ilości  szkodliwych cukrów.  
Według badań przeprowadzonych  w 2017 roku przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne w naukowym czasopiśmie Stroke, codzienne picie dietetycznych napojów gazowanych może trzykrotnie zwiększyć  ryzyko demencji i udaru mózgu (w porównaniu z osobami, które piją mniej niż jeden taki napój tygodniowo). Ze słodkich napojów dietetycznych warto zrezygnować również z innych względów – naszemu organizmowi trudno strawić sztuczne słodziki, co może wywoływać bóle brzucha, wzdęcia i biegunkę. Dodatkowo słodziki mogą nasilać migrenę.

Alkohol (w każdej ilości)

Nawet umiarkowane picie alkoholu wpływa niekorzystnie na mózg. Potwierdziły to badania przeprowadzone w tym roku przez naukowców z University of Pensylwania na grupie ponad 36. tysięcy osób. Okazało się, że picie nawet niewielkich ilości alkoholu zmniejsza zarówno istotę białą, jak i szarą, które są częściami mózgu odpowiedzialnymi za ważne funkcje poznawcze. Według badaczy 50-latkowie, którzy w czasie trwania badania pili średnio jedno piwo (lub kieliszek wina) dziennie mają mózgi starsze o 2 lata od tych, którzy pili pół piwa dziennie. Już kilka lampek wina czy kilka piw w tygodniu może  postarzać mózg.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: eatthis.com