Obserwuj w Google News

Nawodnienie organizmu jest ważne nie tylko latem. Co i ile pić na co dzień?

Aleksandra Sobieraj
2 min. czytania
Aktualizacja 07.09.2021
07.09.2021 11:10
Zareaguj Reakcja

Nasz organizm jest zbudowany z wody w około 70 proc., co znaczy, że nawet małe niedobory mogą znacząco wpływać na nasz poziom energii, efektywność i koncentrację. O tym, jak nawodnienie wpływa na zdrowie i samopoczucie jesienią i jak ustalić idealny dzienny bilans wody, opowiada Monika Nowicka, dietetyk kliniczny Be Diet Catering.

Nawodnienie organizmu ważne przez cały rok
fot. Shutterstock

Latem trzeba pić więcej wody - to wiemy wszyscy. Jednak gdy mijają upały, zdarza nam się zaniedbywać nawadnianie organizmu. Dlaczego o odpowiednią ilość płynów dostarczanych do organizmu powinniśmy dbać przez cały rok, co i ile pić, tłumaczy dietetyk.

Dlaczego woda jest ważna przez cały rok?

Dbanie o odpowiedni poziom nawodnienia jest niezmiernie ważne przez cały rok, ponieważ woda bierze udział w wielu procesach zachodzących w naszym ciele i zapewnia prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Do podstawowych jej zadań należy przede wszystkim regulacja temperatury ciała, ale też zapewnienie prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych, czyli trawienia, i transportowanie oraz ułatwianie wchłaniania substancji odżywczych.

Właściwe nawodnienie ma ogromny wpływ na nasz poziom energii i wygląd, wspomaga również wydalanie toksyn z organizmu, dlatego bardzo ważna jest obserwacja swojego samopoczucia i reagowanie na pierwsze  objawy odwodnienia. Niedoborom wody towarzyszą często uczucia senności, zmęczenia, a nawet bóle głowy, a także pogorszenie stanu skóry i spowolnienie metabolizmu skutkujące zwiększeniem wagi.

Ile płynów dziennie warto spożywać?

Niestety, nie istnieje jedna uniwersalna recepta na ilość spożywanych dziennie płynów. Różnimy się od siebie pod wieloma względami: prowadzimy różny tryb życia i mamy różny stan zdrowia. Dlatego mamy też odmienne zapotrzebowanie na wodę. Zalecana norma jest uzależniona od wielu czynników, w tym: wieku, wagi, wzrostu, poziomu aktywności fizycznej, diety, stanu zdrowia, a nawet temperatury otoczenia.

Średnio szacuje się, że dla osób dorosłych z masą ciała powyżej 40 kg powinno przypadać 30-35 ml wody na 1 kg masy ciała. W uproszczonym obliczeniu 1,5-2 litry to minimum dla kobiety, natomiast mężczyźni muszą wypijać od 2-2,5 litra wody dziennie.

Liczy się tylko woda?

Najlepszym płynem do odpowiedniego nawodnienia jest niegazowana woda o średnim nasyceniu składnikami mineralnymi, szczególnie bogata w magnez i wapń. Taka woda oprócz nawodnienia wspomaga pracę układu nerwowego i wspiera kości.

Nawyk picia wody mineralnej jest bardzo ważny. Dlatego warto odpowiednio nawadniać się niezależnie od pory roku. Jeśli jednak nie możemy zmusić się do zrealizowania normy tylko za pomocą zwykłej wody, możemy postawić również na herbaty owocowe i ziołowe. Napar z dziurawca dodatkowo wesprze pracę wątroby i wspomoże oczyszczenie organizmu.

Jeszcze jednym dobrym rozwiązaniem jest dodawanie do wody pokrojonych owoców, plasterków cytrusów lub  liści mięty. Takie dodatki sprawią, że woda będzie nam bardziej smakowała i łatwiej będzie zrealizować nasze cele dotyczące nawodnienia.

Możemy dołączyć do naszej diety również soki w umiarkowanych ilościach. Najlepszym rozwiązaniem są soki warzywne i nieklarowane przecierowe soki owocowe.

Pamiętajmy jednak, że to czysta woda musi stanowić podstawę naszego nawadniania, a soki i napary warto dodawać jako uzupełnienie płynów.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.