Zamknij

Dlaczego nie powinieneś robić zakupów, kiedy jesteś głodny?

Monika Piorun
18.05.2016 16:32

Uczucie głodu ma związek z greliną. Działanie tego hormonu może mieć wpływ na to, czy jesteśmy w stanie w pełni świadomie i racjonalnie podejmować decyzje.

Dlaczego nie powinieneś robić zakupów, kiedy jesteś głodny?

- Polak głodny, to zły - mówi znane powiedzenie. Z biologicznego punktu widzenia oczywiście nie ma znaczenia, jaką mamy narodowość.

Szwedzcy naukowcy z Uniwersytetu w Gothenburgu udowodnili, że grelina wydzielana dla pobudzenia apetytu w naszych organizmach zanim spożyjemy posiłek, może blokować kontrolowanie impulsów odpowiedzialnych za decyzje, jakie podejmujemy.

Specjaliści na łamach Neuropsychopharmacology przedstawili wyniki badań potwierdzających, że jeśli jesteśmy głodni, to stajemy się zupełnie zdezorientowani. Nawet jeśli wydaje się nam, że nic nie jest w stanie wytrącić nas z równowagi, to okazuje się, że nasz mózg może wcale nie podzielać naszego zdania. Dlaczego?

Szczur na zakupach

Proste doświadczenie badające reakcje szczurów laboratoryjnych wykazało, że u zwierząt, u których występuje podwyższony poziom greliny, dochodzi do długotrwałych zmian genetycznych w obwodach mózgowych odpowiedzialnych za impulsywność i proces podejmowania decyzji. Jak się to udało wykazać?

Gryzoniom podawano jednakową dawkę cukru za każdym razem, gdy naciskały wyznaczoną dźwignię. Jeśli starano się zmienić ich decyzję, odwieść od tego miało ich światło lampy błyskowej, wybrany przez naukowców dźwięk lub hormon greliny podawany bezpośrednio do ich mózgu.

fot.
fot.youtube.com

Najbardziej wytrącone z równowagi były te zwierzęta, u których grelina wywołała silne uczucie głodu. To właśnie one podejmowały najbardziej nieracjonalne decyzje w porównaniu do wszystkich pozostałych.

Naukowcy tłumaczą, że grelina ma wpływ na pobudzania tych samych zmian w genach i enzymach, które można zauważyć u osób cierpiących na nadpobudliwość, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne i ADHD.

- Niezwykle ważne jest, by podczas podejmowania istotnych decyzji być najedzonym i w miarę wypoczętym. Jeśli jesteśmy głodni, nasz mózgu działa wyłącznie pod wpływem impulsu, co drastycznie zwiększa możliwość pomyłki - przekonują badacze ze Szwecji.

Niestety eksperci od marketingu zazwyczaj są dobrze poinformowani i doskonale wiedzą, jak wyznaczyć sklepowe alejki i rozlokować towar na półkach, by pobudzić nasze apetyty i zwiększyć wydzielanie greliny, przez co nasze racjonalne myślenie zostaje wyłączone. W konsekwencji - wydajemy więcej pieniędzy i zwiększamy zyski sprytnych sprzedawców.

Nigdy nie róbcie zakupów na głodniaka! Wasz mózg będzie podejmował decyzje pod wpływem impulsu, przez co zwiększacie możliwość popełnienia błędu

Zauważyliście, że kiedy jesteście głodni, nie zastanawiacie się nad tym, co kupujecie?

___

Redakcja Zdrowo Bardzo/π