Obserwuj w Google News

Kawa na pusty żołądek. Czy to dobry pomysł?

3 min. czytania
Aktualizacja 18.10.2021
18.10.2021 10:06
Zareaguj Reakcja

Wstajesz rano i od razu sięgasz po kubek kawy? To niezbyt dobry pomysł. Jest kilka ważnych powodów, dla których nie warto pić kawy na czczo. Dowiedz się jakich.

Czy picie kawy na czczo jest dobrym pomysłem?
fot. Shutterstock

Wiele osób zaczyna swój dzień od filiżanki kawy, pijąc ją na czczo. Czy jest to zdrowe? Zdaniem naukowców niekoniecznie. Z kilku powodów.

Kofeina obniża poziom kortyzolu z rana

Po pierwsze, gdy się budzimy, nasz organizm produkuje największe ilości kortyzolu, tj. hormonu stresu. Jest on o tej porze dnia niezbędny, bo pomaga regulować w naszym organizmie poziom glukozy we krwi (nasze paliwo energetyczne). Kawa, a właściwie zawarta w niej kofeina, ogranicza produkcję tego hormonu, co w efekcie sprawia, że zamiast odczuwać pobudzenie, będziemy mieć spadek energii. Jeśli będziemy pić kawę codziennie rano na czczo, nasz organizm przyzwyczai się do tego i zacznie produkować mniej kortyzolu i bardziej będzie polegać na kofeinie. W efekcie będziemy potrzebowali więcej kawy z rana, by móc się rozbudzić i normalnie funkcjonować. A więcej kawy oznacza mniej kortyzolu. I tak tworzy się to błędne koło. Kiedy jest więc najlepsza pora na kawę? Zdaniem naukowców, poziom kortyzolu w organizmie zaczyna spadać około 9.00-9.30 (u osób, które wstają około 7.00 rano). Jeśli więc chcemy pobudzić się kawą, najlepiej po nią sięgnąć po 10.00.

Kawa zwiększa poziom kwasów żołądkowych

Picie kawy na pusty żołądek (na czczo) jest też bardzo złym pomysłem dla osób, które mają problemy jelitowe, żołądkowe (w tym wrzody żołądka). Kawa zwiększa wydzielanie kwasów żołądkowych, co może prowadzić do refluksu lub żołądkowo-przełykowej choroby refluksowej (GERD). Brak pokarmu w żołądku może powodować silniejsze odczucia "nadkwaśności", a nadprodukcja kwasu w żołądku – jak udowodniono w badaniach – może dawać objawy fizyczne, ale również prowadzić do zmiany nastroju, np. stanów lękowych lub stanów depresyjnych. Dlatego w przypadku osób borykających się z problemami gastrycznymi lub obniżonym samopoczuciem zaleca się albo całkowitą rezygnację z kawy, albo wypicie jej dopiero po posiłku.

Kawa na czczo zwiększa poziom cukru we krwi

Picie kawy na pusty żołądek nie jest dobre jeszcze z jednego powodu: kofeina znacznie podwyższa poziom cukru we krwi. To może mieć ogromne konsekwencje dla zdrowia, np. może prowadzić do insulinooporności. Dowiedli tego brytyjscy naukowcy z Centrum Żywienia, Ćwiczeń i Metabolizmu. Ustalili, że kofeina spożywana rano, zaraz po przebudzeniu, ogranicza zdolność organizmu do tolerowania cukru zawartego w śniadaniu. Dlatego warto sięgnąć po filiżankę kawy dopiero po zjedzeniu posiłku.

Kawa na czczo zwiększa poziom stresu

Kawa pita na pusty żołądek zwiększa podatność na stres, przyczynia się do zmęczenia i osłabienia zdolności myślowych. Jest to związane z kortyzolem. Jak już wspomniałam wcześniej, kofeina obniża poziom kortyzolu w organizmie, który reguluje naszą gospodarką energetyczną. Mniejszy poziom kortyzolu w organizmie może objawiać się większym stresem, drażliwością, zmęczeniem, sennością, bólem głowy, problemami z pamięcią. Zwykle w takich sytuacjach sięgamy po kawę, która ma udowodnione działanie pobudzające... Jednak nie o poranku.

Jeśli czujemy się zmęczeni i ospali, lepiej wziąć letni prysznic, wykonać kilka ćwiczeń i zjeść dobre, zdrowe śniadanie i dopiero wtedy sięgnąć po kawę, najlepiej z dodatkiem mleka lub śmietanki. Tłuszcz bowiem zmniejsza negatywne działanie kawy o poranku.