Obserwuj w Google News

Jesteś przemęczony? To może być sygnał, że pijesz za dużo wody

2 min. czytania
Aktualizacja 06.11.2020
06.11.2019 12:42
Zareaguj Reakcja

Trenerzy i dietetycy nieustannie powtarzają, że picie wody jest ważne nie tylko wtedy, gdy ćwiczymy. Należy robić to zdecydowanie częściej. Wskazana porcja to co najmniej 2 litrów wody dziennie. Dzięki temu nawilżamy skórę, przyśpieszamy metabolizm. Woda jest też niezbędna dla procesu oddychania, przyjmowania pokarmów i przyswajania ich składników odżywczych oraz wydalania składników toksycznych. Nawyk częstego picia jest bardzo dobry, ale niewielu z nas wie, że wodę możemy również przedawkować, co doprowadza do wyniszczania organizmu. Poznaj 6 sygnałów, które wysyła twój organizm, gdy pijesz za dużo wody.  

Jesteś przemęczony? To może być sygnał, że pijesz za dużo wody
fot. ---

Wodę można przedawkować: 6 najczęstszych objawów1. Kolor moczu

Jeśli pijesz odpowiednią ilość wody, kolor moczu powinien być słomkowy lub przezroczysty żółty. Jeśli jest bezbarwny mocz, może to oznaczać, że pijesz za dużo wody.

2. Często oddajesz noc, również w noc

Jeśli od jakiegoś czasu budzisz się w nocy, aby skorzystać z toalety, może to być znak, że pijesz za dużo wody. Może to być objaw infekcji układu moczowego lub problemach z prostatą.

3. Boli cię głowa i masz nudności

Objawy nadmiernego nawodnienia, przypominają objawy odwodnienia. Kiedy pijesz za dużo wody, nerki nie są w stanie pozbyć się nadmiaru płynu, a woda zaczyna gromadzić się w ciele. Może to powodować wiele nieprzyjemnych objawów, często w tym nudności, wymioty i biegunkę.

4. Czujesz pulsujący ból głowy

Kiedy pijesz za dużo wody, stężenie soli we krwi zmniejsza się, powodując puchnięcie komórek narządów w całym ciele. Kiedy stężenie soli jest niskie, komórki rosną. Kiedy pijesz za dużo wody, twój mózg faktycznie powiększa się i naciska na czaszkę.

5. Miewasz skurcze mięśni

Kiedy pijesz za dużo wody, spada poziom elektrolitów i równowaga jest zagrożona. Niski poziom elektrolitów może powodować wiele nieprzyjemnych objawów, w tym skurcze mięśni.

6. Jesteś przemęczony

Kiedy pijesz za dużo wody, twoje nerki muszą pracować jeszcze ciężej, powodując wzrost hormonów stresu.

Źródło: Wprost 

Przeczytaj:  Wypiła za dużo wody podczas maratonu i zapadła w śpiączkę