Obserwuj w Google News

Jakie lody są najzdrowsze? Nie wszystkie mają taki skład jak lody Ekipa

4 min. czytania
Aktualizacja 14.10.2021
29.07.2021 14:02
Zareaguj Reakcja

Na pewno jadasz lody – zwłaszcza latem. A jak je wybierasz? Kierujesz się tylko smakiem czy może zwracasz też uwagę na ich skład? Warto to zrobić, bo rodzajów lodów jest mnóstwo. Niektóre mają zdrowszy skład niż inne. Można też zrobić domowe lody.

Jakie lody sa najzdrowsze?
fot. Shutterstock
 1. Jak działają na nas lody?
 2. Ile kalorii mają lody?
 3. Rodzaje lodów – czym różnią się lody?
 4. Na co zwracać uwagę, kupując lody?
 5. Jak zrobić domowe lody?

Głównymi składnikami tradycyjnych lodów jest mleko lub śmietanka, jajka, cukier (lub jego zamienniki), różne dodatki smakowe oraz substancje dodatkowe, które zwiększają ich trwałość (w produktach dostępnych w sklepach muszą być, zwykle jednak w dopuszczalnych przez prawo ilościach). Jeśli mają polewę, to z reguły jest w niej też tłuszcz, który ją utwardza. Modne tego lata lody Ekipa mają, niestety, fatalny skład. Ich główne składniki to: woda, cukier, tłuszcz i barwniki. Cukru jest w ich naprawdę dużo – aż 3 łyżeczki na 55 g.

I choć wiadomo, że lody są dość kaloryczne – bo po prostu zawierają składniki, które mają sporo kalorii – to z pewnością da się znaleźć takie, które mają np. mniej cukru. Również lody bezmleczne – sorbety lub owocowe, które nie zawierają mleka lub śmietanki i jajek – będą miały mniejszą wartość energetyczną. Tak naprawdę jednak tylko w przypadku lodów zrobionych w domu (a to wcale nie jest trudne!) będziesz mieć stuprocentową pewność, co do ich składu.

Jak działają na nas lody?

Przez dietetyków lody zaliczane są do tzw. słodkich przekąsek. Spożywanie lodów w nadmiernych ilościach może sprzyjać nadwadze, otyłości i chorobom z nich wynikających, np. miażdżycy czy cukrzycy typu 2. Podkreślają oni, że w zrównoważonej diecie dopuszczalne jest jedzenie wszystkich produktów, ale w odpowiednich proporcjach. Nie jest więc tak, że odradzają jedzenie lodów. Apelują tylko o nieprzejadanie się nimi, a także o zwracanie uwagi na ich skład.

Ciekawe zjawisko zaobserwował zespół naukowców pod nadzorem Kyle S. Burger i Erica Stice, który badał wpływ częstego spożywania lodów na aktywację układu nagrody w mózgu – w ramach nadania podawano koktajl mleczny na bazie lodów. Rezonans magnetyczny wykazał, że spożywanie deseru silnie aktywowało mózg w obszarach powiązanych z tzw. układem nagrody i odczuciami płynącymi z obszaru ust. Natomiast częste jego spożywanie wiązało się z mniejszym wydzielaniem dopaminy, która odpowiada za poczucie szczęścia i spełnienia (m.in. po jedzeniu). Wyniki tego badania sugerują, że spożywanie kalorycznych produktów (np. lodów, słodyczy, wysokokalorycznych dań i przekąsek) osłabia odpowiedź mózgu w obszarze związanym z nagrodą.

Ile kalorii mają lody?

Najmniej kaloryczne są sorbety, bo w 60 proc. składają się z wody i nie zawierają mleka, śmietany, jajek, a zawartość tłuszczu jest w nich bliska zeru. Gałka lodów śmietankowych dostarcza ok. 130 kcal, a każdy dodatek – np. czekolada, bakalie, wafelek, kolorowa posypka, słodka polewa czy bita śmietana – zwiększa ich kaloryczność. Zaledwie 100 g deseru składającego się z lodów waniliowych z polewą czekoladową, orzechami włoskimi i posypką może dostarczać nawet 350 kcal.

Rodzaje lodów – czym różnią się lody?

Ze względu na składniki, jakie zostały użyte do przygotowania lodów, możemy je podzielić na:

 • Lody mleczne – wytwarza się je z mleka, jajek, cukru, wanilii lub innych dodatków smakowych i aromatycznych; zawierają co najmniej 2,5 proc. tłuszczu.
 • Lody śmietankowe – zwane są też parfiatami, powstają podobnie jak lody mleczne, ale do ich wytwarzania zamiast mleka używa się śmietanki. Jej dodatek wynosi 20-30 proc. masy lodów; zawierają nie mniej niż 8,5 proc tłuszcz.
 • Lody jogurtowe – zamiast śmietanki lub mleka do ich przygotowania używa się jogurtu, są więc naturalnie źródłem tzw. dobrych bakterii. Do takich lodów dodaje się niekiedy bakterie probiotyczne.
 • Lody owocowe – wytwarza się je na bazie wodnego roztworu cukru, który zagotowuje się, a następnie schładza i zamraża. W czasie zamrażania dodaje się umyte, oczyszczone i rozdrobnione owoce lub ich przetwory; nie zawierają tłuszczu lub zawierają śladowe jego ilości.
 • Lody mleczno-owocowe – podstawowymi ich składnikami są mleko, śmietanka, owoce i dodatki. Zawierają do 2,5 proc. tłuszczu.
 • Sorbety – przygotowuje się je z soku owocowego gotowanego z cukrem, a następnie ucieranego aż do konsystencji półpłynnej. Sorbety nie zawierają tłuszczu, mleka ani jajek.
 • Lody deserowe – powstają z połączenia kilku rodzajów lodów, kremu, bitej śmietany i owoców. To zwykle tzw. rolady lub torty lodowe, lody casssate czy plombiry. Ten typ lodów podlega dwukrotnemu zamrażaniu: w maszynie i w specjalnych formach. Zawierają co najmniej 14,5 proc. tłuszczu.

Na co zwracać uwagę, kupując lody?

Im krótszy skład na etykiecie lodów, tym lepiej. Krótki skład to znak, że nie mamy do czynienia z żywnością wysoko przetworzoną. Warto zwrócić uwagę na to, jakie składniki znajdują się na początku listy – wysoka pozycja na liście świadczy o tym, że tego składnika jest w lodach najwięcej. Nie warto sugerować się nazwą – to że lody są określone jako „wegańskie” lub „tradycyjne – jak dawniej” wcale nie musi świadczyć o tym, że ich skład jest dobry. W przypadku lodów sprzedawanych w tzw. budkach, właściciel lodziarni powinien mieć do wglądu wykaz składników sprzedawanych lodów, a zwłaszcza informować o zawartych w nich alergenach.

Jak zrobić domowe lody?

Przygotowanie domowych lodów to najpewniejszy sposób na zdrowy lodowy deser – będzie zawierały tylko te składniki, które do nich dodasz. I mogą być zupełnie pozbawione cukru dodanego – jeśli użyjesz do ich przygotowania słodkich dojrzałych owoców, lody będą naturalnie słodkie. Ich przygotowanie wcale nie jest trudne. Najprościej po prostu zmiksować ulubione składniki, np. jogurt lub mleko (krowie lub roślinne) z owocami lub owoce z sokiem i zamrozić je w specjalnych pojemniczkach z patyczkami lub po prostu w większym pojemniku (wypróbuj przepis na domowe lody bananowo-jagodowe). Dostępne są też specjalne maszynki do domowego wyrobu lodów – ale to już większy koszt i zdecydowanie więcej zachodu.

Źródło: Odzywianie.info.pl / Faktyozywnosci.pl / Ncez.pzh.gov.pl