,

Jak szybko wytrzeźwieć? 5 sposobów na szybkie otrzeźwienie

08.11.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 13:47

Jak szybko wytrzeźwieć? Jak pozbyć się alkoholu z organizmu? Jeśli szukasz szybkich domowych sposobów, to ich nie znajdziesz, bo takich po prostu nie ma. Aby wytrzeźwieć, potrzebny jest czas, bo alkoholu z krwi pozbywa się wątroba, a narząd ten pracuje we własnym tempie, przeciętnie usuwając 0,15 promila alkoholu na godzinę.

Jak szybko wytrzeźwieć?
fot. Shutterstock

Proces trzeźwienia uzależniony jest od wielu czynników, głównie od płci, masy ciała, wieku, spożywanych posiłków i indywidualnie uwarunkowanej tolerancji alkoholu. Nie da się szybko wytrzeźwieć, bo procesem trzeźwienia zawiaduje wątroba, która metabolizuje alkohol z organizmu w swoim czasie.

Da się jednak przyspieszyć proces trzeźwienia oraz zmniejszyć uczucie upojenia za pomocą kilku banalnych sposobów.

1. Zażyj glukozę

Wątroba nie radzi sobie podczas przemian alkoholu z prawidłową syntezą cukrów, przez co dochodzi do hipoglikemii. Dla wycieńczonego organizmu glukoza jest natychmiastowym zastrzykiem energii. Wyhamowuje zmiany metaboliczne i sprawia, że organizm ma szansę odtruwać się szybciej.

Zastosowanie roztworu glukozy zapobiega odwodnieniu i szybko stawia na nogi. Glukozę można kupić w aptece i rozpuścić 2 małe łyżeczki w jednej szklance wody. Taką mieszankę najlepiej wypijać co godzinę. Nie należy jednak przekraczać 8 szklanek roztworu glukozy dziennie.

2. Weź zimny prysznic

Szybka, chłodna, otrzeźwiająca kąpiel stawia na nogi. Pozwala odzyskać trzeźwość psychoruchową, ale nie wpływa na metabolizowanie alkoholu przez wątrobę.

Po chłodnym prysznicu człowiek czuje się lepiej, ale nie przestaje być pijany i należy o tym zawsze pamiętać.

3. Napij się soku warzywnego

Alkohol wypłukuje z organizmu witaminy i substancje odżywcze. Dobrą metodą ich uzupełnienia jest picie soków warzywnych. Najlepszy będzie sok pomidorowy, bo jest źródłem potasu i magnezu, ale w zasadzie każda bomba witaminowa będzie pomocna. 

4. Zjedz coś ciepłego - najlepiej jajecznicę lub zupę

Śniadanie, obiad lub kolacja powinny być treściwe i bogate w cysteinę, która przyspiesza detoksykację organizmu. Najlepsze będą jajka, a więc dobrze zrobić jajecznicę. Doskonałym posiłkiem będzie również łosoś na parze. 

Na organizm dobrze również wpływają zupy - ciepłe i pożywne. 

5. Pij dużo wody 

Alkohol blokuje działanie wazopresyny, która odpowiedzialna jest za gospodarkę wodną organizmu. Dlatego człowiek upojony alkoholem wydala więcej moczu, w którym głównym składnikiem jest woda. Zbyt duża utrata wody powoduje odwodnienie.

Aby poczuć się lepiej i zminimalizować skutki picia alkoholu należy się odpowiednio nawadniać - pić dużo wody mineralnej bez gazu.

Do szklanki z wodą warto dodać plasterek cytryny lub wycisnąć sok, bo witamina C działa przeciwzapalnie i pomaga w zwiększeniu produkcji białych krwinek, co towarzyszy usuwaniu alkoholu z krwi. Wspomaga również eliminację dużo bardziej toksycznego aldehydu octowego.

Kieruj się zasadą ograniczonego zaufania

Pamiętaj, że opisane wyżej sposoby jedynie pobudzają i w niewielkim stopniu wpływają na pracę wątroby, która oczyszcza krew z alkoholu.

Wątroba pozbywa się alkoholu z prędkością ok. 0,15 promila na godzinę. Przykładowo, aby spalić alkohol, zawarty w jednym wypitym piwie, organizm potrzebuje przynajmniej 3 godzin pracy wątroby i pozostałych narządów. To proces stosunkowo wolny, dlatego lepiej odpuścić sobie prowadzenie samochodu dzień po wieczornej imprezie, bo alkohol zmniejsza szybkość reakcji i powoduje błędną ocenę odległości i szybkości.

Jeśli nie masz pewności, że alkohol całkowicie opuścił organizm, zbadaj się alkomatem.