Obserwuj w Google News

Dlaczego warto pić kawę? 6 ważnych powodów

2 min. czytania
Aktualizacja 05.01.2022
05.01.2022 13:46
Zareaguj Reakcja

Kawa jest jednym z najczęściej spożywanych napojów na świecie i chyba jednym z najlepiej przebadanych. W wielu pracach wykazano jej prozdrowotne właściwości. Dlaczego więc warto pić kawę? Znamy przynajmniej 6 ważnych powodów. 

Dlaczego warto pić kawę? 6 powodów
fot. Shutterstock

Michał Wrzosek, dietetyk kliniczny, w swojej książce "Projekt zdrowe życie", wymienia 6 powodów, dla których warto pić kawę. Dowiedz się, co się znalazło na jego liście. Kawa:

  1. Opóźnia pojawienie się uczucia zmęczenia – kofeina blokuje receptory adenozyny, która akumuluje się w organizmie podczas treningu, a po przyłączeniu się do receptorów zwiększa odczuwanie bólu i senność. Dzięki blokowaniu tych receptorów kofeina pomaga odsunąć w czasie moment pojawienia się tych objawów.
  2. Kawa zmniejsza ryzyko nowotworów – w badaniu przeprowadzonym przez japońskich naukowców wykazano, że regularne spożywanie kawy przyczynia się do zmniejszenia ryzyka zachorowania na nowotwory, m.in. wątroby, trzonu macicy, prostaty, gardła, okrężnicy, gruczołu krokowego czy skóry.
  3. Kawa zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2 – z badania przeprowadzonego w 2017 r. wykazano, że picie 6 filiżanek kawy zmniejsza o 33 proc. ryzyko pojawienia się cukrzycy typu 2, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Co ciekawe dotyczy to zarówno kawy z kofeiną, jak i wersji bezkofeinowej.
  4. Kawa wspomaga odchudzanie – kofeina wykazuje działanie termogenne, czyli sprzyja wytwarzaniu ciepła przez organizm, co objawia się przyspieszoną przemianą materii. Takie działanie oznacza, że organizm spala większą liczbą kalorii w ciągu dnia bez dodatkowego wysiłku.
  5. Poprawia zdolności wysiłkowe – kofeina spożywana w umiarkowanych ilościach zwiększa wydolność organizmu, stężenie adrenaliny we krwi. Wpływa to korzystnie na wysiłek, podczas którego jest wymagana szczególna wytrzymałość i odporność organizmu, a także duża koncentracja.
  6. Zwiększa wydatek kalorii – kofeina może poprawiać metabolizm, a tym samym wpływać na liczbę kalorii, które organizm spala w ciągu dnia. Jest to jeden z powodów, dla których kofeina wchodzi w skład wielu suplementów odchudzających.

Ile filiżanek kawy można bezpiecznie wypijać w ciągu dnia? Zdaniem dietetyka Michała Wrzoska nawet 400 mg kofeiny wydaje się bezpieczne dla większości zdrowych osób dorosłych. Jednak należy brać pod uwagę to, że różne osoby w różny sposób reagują na kofeinę. Ludzie, którzy pijają kawę rzadko są bardziej wrażliwi na jej działanie. Po przedawkowaniu mogą się u nich pojawić: niepokój oraz problemy ze snem.

Ważne!

Czarna kawa jest napojem praktycznie bezkalorycznym (jedna filiżanka kawy – 240 ml – ma tylko 2 kalorie i około 95 mg kofeiny). Jednak każdy dodatek mleka, napojów roślinnych, cukru lub innych składników powoduje znaczenie zwiększenie w niej liczby kalorii.

Źródło: Michał Wrzosek, "Projekt zdrowe życie", Michał Wrzosek SC, Warszawa 2019/ Y. Kurozawa, I. Ogimoto, A. Shibata, T. Nose, T. Noshimura, H. Suzuki, R. Sakata et al., "Coffee and risk of death from hepatocellular carcinoma in a large cohort study in Japan", British Journal of Cancer", 2005/ K. Nieber"