Obserwuj w Google News

Dlaczego rak "lubi" tłuszczyk? Niebezpieczny związek nadwagi i otyłości z nowotworami

3 min. czytania
Aktualizacja 06.11.2020
27.08.2018 09:31
Zareaguj Reakcja

Choć każdy z nas może zachorować na raka, to niektórzy z powodu swojego stylu życia mają znacznie większe ryzyko rozwoju tej choroby. Do grupy ryzyka zalicza się osoby otyłe i z nadwagą. Badania wskazują bowiem, że zwiększona masa ciała wiąże się ze wzrostem ryzyka rozwoju różnie umiejscowionych nowotworów złośliwych. Otyłość nie jest zatem problemem wyłącznie estetycznym, to przewlekła choroba zagrażająca życiu.

Otyli są bardziej narażeni na zachorowanie na raka niż osoby z prawidłową masą ciała
fot. Shutterstock

Choroby nowotworowe stanowią jedną z najczęstszych przyczyn zgonów zarówno w Polsce, jak i na świecie. Rak nie wyróżnia ze względu na wiek, płeć i status społeczny. Jednak ryzyko wystąpienia nowotworu złośliwego wzrasta, gdy jesteśmy narażeni na pewne czynniki predestynujące do tej choroby. Do najważniejszych czynników zwiększających ryzyko raka zalicza się otyłość.

Szacuje się, że aż 40 proc. przypadków raka wiąże się z nadwagą i otyłością. Rak lubi ,,tłuszczyk’’ nie bez powodu. Zwiększona masa ciała i zaburzenia pracy organizmu związane z otyłością stwarzają dobre warunki do rozwoju raka.

Dlaczego rak woli otyłych?

Otyłość to przewlekły stan chorobowy prowadzący do zaburzenia funkcjonowania organizmu.

Prowadzi nie tylko do chorób kardiologicznych i cukrzycy typu II, ale zwiększa także ryzyko  raka.

Już w 2002 roku Międzynarodowa Agencja ds. Badań nad Rakiem (IARC) uznała za naukowy fakt, że nadwaga i otyłość wiążą się z podwyższonym ryzykiem zachorowania na raka okrężnicy, gruczolakoraka przełyku, raka piersi po menopauzie, trzonu macicy i nerki. W 2007 roku dodano do tej listy raka trzustki i stwierdzono, że otyłość najprawdopodobniej zwiększa ryzyko rozwoju raka pęcherza moczowego.

Otyłość zwiększa  ryzyko raka, bo nadmiar tkanki tłuszczowej magazynuje nadwyżki energii i przyczynia się do produkcji estrogenu. Wysoki poziom tego hormonu jest natomiast ściśle związany z rozwojem nowotworów hormonozależnych, takich jak rak piersi i rak trzonu macicy.

Osoby otyłe mają we krwi większe ilości insuliny i podobnego do insuliny czynnika wzrostu (IGF), który natomiast związany jest ze wzrostem ryzyka rozwoju raka wątroby, chłoniaków nieziarniczych, raka okrężnicy i raka pęcherza moczowego u kobiet.

Uważa się, że utrzymująca się hiperinsulinemia ( nadmiar insuliny we krwi) odgrywa w procesie nowotworzenia dużą rolę, ponieważ wywołuje zmiany w środowisku komórkowym i w konsekwencji wpływa na rozwój nowotworu.

  • Hiperinsulinemia jest najczęściej skutkiem narastającej insulinooporności będącej konsekwencją nadwagi i otyłości.

Nadmierne spożywanie cukru i związana z tym produkcja insuliny mają jeszcze jedno znaczenie. Są ściśle związane z cukrzycą typu II, na której rozwój narażone są osoby otyłe. Choroba ta, sama w sobie, uważana jest za czynnik rozwoju nowotworów. Wiele z nich jest konsekwencją tego schorzenia i wynikających z niego zaburzeń pracy organizmu.

Jakie ryzyko ponoszą chorzy na nadwagę i otyłość?

Osoby z nadwagą i otyłością narażone są na rozwój wielu chorób. Oprócz cukrzycy i chorób sercowo-naczyniowych, szczególnie miejsce w zestawieniu zajmuje rak. Osoby otyłe są bardziej narażone na rozwój złośliwego nowotworu piersi i nowotworów układu pokarmowego. U kobiet z nadwagą i otyłych (szczególnie po menopauzie) obserwuje się wzrost ryzyka zachorowań na raka piersi.

Jednym z najczęściej występujących nowotworów u osób otyłych jest rak jelita grubego. Wielokrotne badania potwierdziły, że istnieje ścisły związek pomiędzy obwodem talii, wysokim wskaźnikiem BMI, a ryzykiem rozwoju nowotworu jelita grubego zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Jeszcze większe ryzyko zachorowania na raka jelita grubego mają otyli z cukrzycą typu 2.

Również ryzyko rozwoju raka trzustki zwiększa się wraz ze wzrostem wartości wskaźnika masy ciała (BMI).

Istnieją również badania, które wskazują na powiązanie otyłości z rosnącym ryzykiem zachorowania na raka pęcherzyka żółciowego.

Występuje jeszcze jedno, niezwykle ważne powiązanie otyłości z rakiem. Otyłość związana jest bowiem z rozwojem stłuszczenia wątroby, które w stosunkowo szybkim czasie może prowadzić do marskości tego narządu, a następnie raka.

Źródło: zwrotnikraka.pl, wyborcza.pl

________

zdrowie.radiozet.pl/nk