Czy naprawdę warto pić codziennie wodę z cytryną? Wyjaśniamy
"Pij szklankę wody z cytryną dziennie i zobacz, jak zmieni się twoje ciało", "Woda z cytryną sprawi, że będziesz zdrowsza i piękniejsza", "Woda z cytryną pomoże Ci odkwasić organizm" – to tylko niektóre tytuły artykułów, które można znaleźć w Internecie. Czy rzeczywiście woda z cytryną ma takie dobroczynne działanie? Wyjaśniamy.

Zacznijmy od tego, że badań naukowych potwierdzających dobroczynne działanie wody z cytryną jest niewiele, a większość "dowodów" na prozdrowotne działanie tego napoju jest efektem osobistych doświadczeń. Nie mniej jednak eksperci są zgodni co do tego, że picie codziennie (zwłaszcza rano zaraz po przebudzeniu) szklanki wody (najlepiej ciepłej) z cytryną wspiera organizm w prawidłowym funkcjonowaniu. Napój tej poprawia perystaltykę jelit oraz nawadnia organizm po nocy. I choćby dla tych dwóch powodów warto sięgnąć po szklankę ciepłej wody ze świeżo wyciśniętą cytryną lub świeżo pokrojoną. Z naciskiem na "świeżo wyciśniętą" lub "świeżo pokrojoną". Chodzi o to, że zawarta w cytrynie witamina C szybko się utlenia. Poza tym nie zaleca się gotowych produktów, dostępnych w sklepach. Są one bowiem dodatkowo dosładzane.
Dlaczego warto pić wodę z cytryną?
Oprócz wymienionych powyżej powodów, czyli nawodnienia organizmu oraz pobudzenia perystaltyki jelit, woda z cytryną może pomóc również w:
- Odchudzaniu – aby zgubić zbędne kilogramy, trzeba spełnić kilka ważnych warunków. Po pierwsze, zadbać o zdrową, zbilansowaną dietę dostarczającą wszystkie potrzebne organizmowi składniki, dostosować kaloryczność posiłków do potrzeb organizmu, zadbać o aktywność fizyczną, a także... o prawidłowe nawodnienie organizmu. Woda (może być z dodatkiem cytryny) pomaga podkręcić metabolizm, zwiększyć perystaltykę jelit, wypłukać z organizmu toksyny oraz utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia organów wewnętrznych (zwłaszcza gdy uprawiamy aktywnie sport). Wodę najlepiej pić 30 minut przed posiłkiem, aby wypełnić żołądek i zmniejszyć uczucie głodu.
- Odpowiednim nawodnieniu organizmu – wiele osób ma problem z piciem samej wody, bo jest ona bez smaku. Dodanie do niej świeżych owoców lub wyciśniętego soku z cytryny z pewnością poprawi jej smak i zachęci do picia wody w większych ilościach. Wodę z dodatkiem cytryny warto też pić też z powodu zawartych w tym owocu składników mineralnych. Sok z cytryny zawiera witaminę C, witaminę B1, witaminę B2, witaminę B3, witaminę B6, witaminę B9, a także witaminę E, wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód oraz cynk.
- Lepszym trawieniu – cytryna zawiera związek D-limonen (odpowiada on za zapach cytryny i znajduje się głównie w jej skórce), który zwiększa ruchliwość jelit, a tym samym poprawia trawienie.
- Poprawieniu wyglądu skóry – witamina C zawarta w cytrynie jest niezbędna do syntezy kolagenu – głównego składnika naszej skóry. Zwiększona produkcja kolagenu może wpłynąć pozytywnie na stan naszej skóry, sprawić, że będzie ona jędrniejsza i promienna.
- Poprawieniu przyswajania żelaza z jelit – witamina C poprawia wchłanianie żelaza z posiłków, dlatego zaleca się, aby produkty bogate w żelazo spożywać w towarzystwie produktów bogatych w witaminę C. To ważne, bo żelazo jest nam niezbędne do życia, m.in. bierze udział w syntezie hemoglobiny, która przenosi tlen do naszych narządów wewnętrznych.
- Wspiera układ sercowo-naczyniowy – picie odpowiedniej ilości wody wpływa korzystnie na sprawne działanie naszego serca oraz naczyń krwionośnych. Woda rozrzedza krew i tym samym obniża ciśnienie krwi, co korzystnie wpływa na kondycję naszych naczyń.
- Zmniejsza ryzyko pojawienia się stanu zapalnego w organizmie – przewlekły stan zapalny jest szkodliwy dla zdrowia. Sprawia, że komórki odpornościowe atakują własne komórki i niszczą je, powodując uszkodzenie tkanek i narządów. Z badania przeprowadzonego w 2015 roku wynika, że wypijanie dwóch litrów wody z cytryną dziennie obniża poziom białka C-reaktywnego, który jest wskaźnikiem stanu zapalnego i infekcji w organizmie.
Źródło: ncez.pzh.gov.pl/ dailyhealthpost.com/