Zamknij

Czego nie warto jeść na śniadanie? 10 produktów, których lepiej unikać

19.07.2022 09:26

Jedzenie zdrowych śniadań wspiera koncentrację i dodaje energii na cały dzień. Ale z jakich produktów powinniśmy zrezygnować rano? Poznaj listę posiłków, których lepiej nie jeść na śniadanie. 

10 produktów, których lepiej nie jeść na śniadanie
fot. Shutterstock
  1. Słodkie płatki śniadaniowe
  2. Słodkie pączki, gotowe ciastka, drożdżówki
  3. Gotowe kanapki ze sklepu
  4. Tosty francuskie
  5. Gotowe, słodkie soki owocowe
  6. Kawa z dodatkami
  7. Jogurty smakowe
  8. Cytrusy
  9. Gruszki, jabłka
  10. Banany

Choć wszyscy wiemy, że śniadanie to ważny posiłek w ciągu dnia, często nie mamy czasu zastanowić się nad tym, co jemy. Sięgamy po jakikolwiek produkt, byle zjeść jak najszybciej i zdążyć do pracy. To błąd – niektóre produkty spożywane rano, szkodzą zdrowiu i powodują problemy trawienne. Jakie śniadania nie mają żadnej wartości? Oto lista najgorszych pomysłów na śniadanie:

Słodkie płatki śniadaniowe

O ile muesli z dodatkiem owoców i zdrowym jogurtem to dobry wybór, zupełnie inaczej jest w przypadku gotowych, słodzonych płatków, które nie mają żadnej wartości odżywczej. Miska kolorowych płatków z mlekiem to puste kalorie, których przyjęcie od rana może tylko sprawić, że za chwilę znowu będziemy głodni.

Słodkie pączki, gotowe ciastka, drożdżówki

Tego typu przekąski szybko podnoszą poziom glukozy we krwi, a my po krótkim czasie czujemy głód. Zaczynanie dnia od takich produktów sprawia, że przez cały dzień musimy jeść.

Gotowe kanapki ze sklepu

Zazwyczaj przygotowane są z białego pieczywa, które nam smakuje, ale nie ma większej wartości zdrowotnej. Dodatkowo, sięgając po tego typu kanapki, nie do końca wiemy, jakie dodatki i wzmacniacze są w środku. Oczywiście należy również unikać dań typu fast food.

Tosty francuskie

Choć pewnie są pyszne, zaczynanie dnia od tłustych, ciężkostrawnych dań nie jest dobrym nawykiem. Takie śniadanie może spowodować problemy z trawieniem. Dodatkowo jeden tost francuski w 100 g ma ponad 200 kcal!

Gotowe, słodkie soki owocowe

Jeśli mamy ochotę na coś owocowego, rano lepiej sięgnąć po cały owoc niż przetworzony sok, który jest źródłem wielu cukrów i kalorii.

Kawa z dodatkami

Wielu z nas nie wyobraża sobie poranka bez kawy, jednak warto pić ją w jak najprostszej formie, bez gotowych dodatków. Jeśli pijemy kawę w kawiarni, wybierajmy czarną kawę zamiast smakowej. Ważna jest też pora, o jakiej sięgamy po kawę. Nie pijmy kawy na pusty żołądek, a dopiero po zjedzeniu pożywnego śniadania.

Jogurty smakowe

Najlepszy jogurt to ten naturalny (zawierający probiotyki) z dodatkiem świeżych owoców. Kolorowe, smakowe jogurty to przede wszystkim źródło cukru, wzmacniaczy smaku i innych sztucznych substancji.

Cytrusy

Owoce te są doskonałym źródłem wielu witamin i warto jeść je w ciągu dnia, jednak rano mogą wywołać podrażnienia żołądka i nieprzyjemne dolegliwości, takie jak bóle brzucha, biegunkę czy zgagę.

Gruszki, jabłka

Gruszki i jabłka zawierają spore ilości błonnika, dlatego pożywanie tych owoców na czczo może wywołać dolegliwości układu pokarmowego. Jeżeli lubimy te owoce, stosujmy je raczej jako dodatek (na przykład do owsianki).

Banany

Choć banany szybko dodają energii, jedzenie ich na pusty żołądek nie jest najlepszym pomysłem. Banan to przede wszystkim cukier, który zadziała pobudzająco przez chwilę; po kilku minutach znów będziemy głodni i zmęczeni.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.