Obserwuj w Google News

Jak jedzą ludzie, którzy żyją 100 lat? 7 ważnych zasad

2 min. czytania
Aktualizacja 01.08.2021
27.07.2021 16:13
Zareaguj Reakcja

Większość ludzi chce żyć jak najdłużej. Długie życie jest jednak w porządku tylko wtedy, jeśli na starość uda się zachować zdrowie. By dożyć stu lat w zdrowiu, trzeba stosować odpowiednią dietę. Jak jedzą mieszkańcy tzw. błękitnych stref, w których jest najwięcej stulatków?

Dieta, by żyć 100 lat
fot. Shutterstock

Autor książki „The Blue Zones Kitchen” („Kuchnia Błękitnych Stref”) Dan Buettner postanowił, sprawdzić, co jedzą ludzie, którzy dożywają 100 lat. Przy współpracy z pismem „National Geographic” i amerykańską agencją rządową National Institute on Aging (NIA), zidentyfikował obszary świata, w których ludzie żyją najdłużej i najzdrowiej. Okazało się, że jest to: Sardynia we Włoszech, Okinawa w Japonii i Loma Linda w Kalifornii.

Rejony te nazwano „błękitnymi strefami”. Buettner odkrył, co żyjący tam ludzie mają ze sobą wspólnego. Okazuje się, że mieszkańcy błękitnych stref są w naturalny sposób aktywni fizycznie przez cały dzień, udzielają się społecznie, a także mają poczucie celu. Ale to nie wszystko. Również ich dieta ma wiele cech wspólnych. Buettner opisał ją w swojej książce. Jakie są dietetyczne sposoby na długowieczność?

1. Jedz fasolę

Ludzie z błękitnych stref regularnie jedzą fasolę – i to co najmniej pół filiżanki codziennie. Fasola (czarna, czerwona czy biała) jest niedrogim źródłem białka pochodzenia roślinnego i jest bogata w błonnik, który dobrze wpływa na pracę jelit, oraz składniki odżywcze zmniejszające ryzyko chorób cywilizacyjnych.

2. Włącz do diety warzywa krzyżowe

Brokuły, kalafior i kapusta zawierają naturalne związki, które są dobre dla serca i pomagają zapobiegać niektórym rodzajom nowotworów.

3. Na przekąskę jedz orzechy

Stulatkowie z błękitnych stref jedzą około dwóch małych garści orzechów dziennie. Mogą to być pistacje, orzechy włoskie czy migdały – każdy rodzaj daje wymierne korzyści dla zdrowia. Szczególnie zdrowe są orzeszki ziemne.

4. Pij głównie wodę

Chociaż w błękitnych strefach pije się również takie napoje, jak herbata i kawa, to najlepiej pić jak najwięcej wody. Słodzone napoje gazowane są bowiem dla większości dorosłych z wysoko uprzemysłowionych krajów głównym źródłem cukru, nie dostarczając poza tym żadnych innych składników odżywczych. W niektórych niebieskich strefach częstym napojem jest też czerwone wino, ale… jeśli dotychczas ktoś go nie pił, lepiej nie zaczynać.

5. Spożywaj mniej cukru

Mieszkańcy niebieskich stref spożywają zaledwie jedną piątą ilości dodanego cukru, jaką zjada większość Amerykanów. Zamiast jeść słodkości i pić słodkie napoje na co dzień, świadomie robią to tylko podczas specjalnych okazji.

6. Jedz mniej mięsa

Mięso nie jest głównym składnikiem posiłku w błękitnych strefach. To raczej dodatek do dań lub sposób na wzmocnienie smaku potraw. Posiłki stulatków są w większości oparte na roślinach, a fasola jest często głównym źródłem białka (a na Okinawie jest nim tofu).

7. Okazuj wdzięczność i jedz wspólnie z rodziną

Poświęć chwilę na okazanie wdzięczności przed posiłkiem. A najlepiej spożywaj posiłki w towarzystwie rodziny i przyjaciół.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Blogs.webmd.com