Obserwuj w Google News

8 produktów, które podniosą poziom testosteronu. To warto jeść

4 min. czytania
Aktualizacja 20.07.2023
20.07.2023 16:10
Zareaguj Reakcja

Testosteron to dla mężczyzn niezwykle ważny hormon. Nie tylko zwiększa masę mięśniową, co wpływa na wygląd faceta, ale ma również mnóstwo zadań do spełnienia w jego organizmie. Jest ważny również dla kobiet. Jedzenie też może wpływać na poziom testosteronu. Co jeść?

Jedzenie podnosi poziom testosteronu
fot. Shutterstock
  1. Testosteron ważny u mężczyzn i kobiet
  2. Jaka diety na wyższy poziom testosteronu?

Dieta może pomóc w utrzymaniu właściwego poziomu testosteronu w organizmie, a nawet sprzyjać jego podniesieniu, choć bezpośrednio go nie dostarczy. To ważne nie tylko dla mężczyzn, ale i dla kobiet. Warto włączyć do swojej diety tych kilka produktów.

Testosteron ważny u mężczyzn i kobiet

Poziom testosteronu ma wpływ nie tylko na samą masą mięśniową u mężczyzn. Jest hormonem, który odpowiada za cechy typowo męskie. Wpływa również na libido (popęd płciowy), masę kostną, rozkład tkanki tłuszczowej oraz produkcję czerwonych krwinek i plemników. No i oczywiście na masę i siłę mięśni.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, testosteron nie jest tylko męskim hormonem. U kobiet również on występuje, choć na odpowiednio niższym poziomie. Jeśli jednak jest on zbyt niski, może to u kobiet wpływać negatywnie na kości, zmniejszać libido i powodować nieregularne cykle miesiączkowe.

Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na poziom testosteronu u danej osoby, w tym otyłość, niektóre leki czy niska czynność tarczycy. Znaczenie mają również niektóre wzorce żywieniowe i pokarmy, które spożywamy, choć bezpośrednio nie dostarczają one do organizmu testosteronu.

Jaka diety na wyższy poziom testosteronu?

– Diety niskotłuszczowe, diety o wysokiej zawartości białka i diety obfitujące w smażone potrawy mogą negatywnie wpływać na poziom testosteronu. Natomiast dieta bogata w pokarmy przeciwzapalne może pomóc w utrzymaniu zdrowego poziomu testosteronu – tłumaczy dietetyczka z 20-letnim stażem Lauren Manaker na łamach „Eat This, Not That!”.

Ekspertka zaleca, by włączyć do diety kilka produktów, które mogą mieć pozytywny wpływ na poziom testosteronu. O ile, oczywiście, to nie choroba odpowiada za niski poziom tego hormonu. Te produkty mogą pomóc podnieść poziom testosteronu w organizmie, o ile włączysz je do diety.

1. Pestki dyni

Pestki dyni są naturalnym źródłem cynku, składnika odżywczego, który ma wpływ na poziom testosteronu. Jedno z badań wykazało, że sześciomiesięczna suplementacja cynkiem wśród starszych mężczyzn z niewielkim niedoborem cynku podwoiła poziom testosteronu w surowicy krwi. Inne ośmiotygodniowe badanie wykazało, że piłkarze, którzy przyjmowali suplement cynku, mieli zwiększony poziom testosteronu i o 250 proc. lepszą siłę nóg niż w przypadku placebo.

2. Imbir

Tak popularną przyprawę jak imbir trudno podejrzewać o wpływ na poziom testosteronu, ale właśnie tak jest. Spożywanie imbiru może zmniejszać stres oksydacyjny w jądrach, zwiększać aktywność niektórych enzymów przeciwutleniających, normalizować poziom glukozy we krwi, poprawiać produkcję tlenku azotu i przepływ krwi. Wszystkie te czynniki mogą pozytywnie wpływać na testosteron.

3. Ostrygi

Ostrygi to znany afrodyzjak, częściowo ze względu na zawarty w nich cynk. Wykazano, że cynk poprawia poziom testosteronu, szczególnie u kobiet po menopauzie. To ważne, bo zdrowie kobiet, w tym zdrowie seksualne, również zależy od właściwego poziomu testosteronu.

4. Orzechy brazylijskie

Występujący w glebie selen jest ważnym pierwiastkiem śladowym, którego człowiek potrzebuje w niewielkich ilościach. Ma wiele istotnych ról zarówno na poziomie komórkowym, jak i ogólnie w organizmie. Selen najpewniej bierze też udział w produkcji testosteronu. Ponieważ orzechy brazylijskie są jednym z najlepszych źródeł tego składnika odżywczego, ich spożywanie może pozytywnie wpływać na poziom tego hormonu.

5. Sok z granatów

Sok z granatów zawiera mnóstwo naturalnych polifenolowych związków roślinnych, które pomagają zwiększyć poziom testosteronu. Dane pokazują, że spożywanie tego bogatego w polifenole napoju może zwiększać poziom testosteronu w ślinie, zatem również może się tak dziać w całym organizmie.

6. Czerwone wino

Kieliszek czerwonego wina może mieć zaskakujący wpływ na tzw. wolny testosteron (testosteron, który nie jest związany z białkiem). Picie czerwonego wina działa nie tylko przeciwutleniająco, regulująco na poziom lipidów i przeciwzapalnie, ale także może być powiązane ze znacznie wyższym stężeniem wolnego testosteronu.

7. Mleko

Mleko jest źródłem 13 niezbędnych składników odżywczych, a jednym z mniej znanych jest bor, który, podobnie jak selen, jest pierwiastkiem śladowym. Istnieją dowody wskazujące na znaczny wzrost stężenia testosteronu po suplementacji borem. Dobrym źródłem boru są również suszone śliwki, suszona i gotowana fasola, ziemniaki i rośliny strączkowe.

8. Łosoś

Łosoś zawiera mnóstwo składników odżywczych, które pomogą zwiększyć poziom testosteronu, takich jak witamina D, kwasy tłuszczowe omega-3 i selen. Jedno z badań wykazało, że u mężczyzn, którzy przyjmowali olej z łososia przez 90 dni, wzrósł poziomu testosteronu.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródła: Prasad AS, Mantzoros CS, Beck FW, Hess JW, Brewer GJ. Zinc status and serum testosterone levels of healthy adults. Nutrition. 1996 May;12(5):344-8 / Qazi IH, Angel C, Yang H, Zoidis E, Pan B, Wu Z, Ming Z, Zeng CJ, Meng Q, Han H, Zhou G. Role of Selenium and Selenoproteins in Male Reproductive Function: A Review of Past and Present Evidences. Antioxidants (Basel). 2019 Aug 2;8(8):268 / Zamir A, Ben-Zeev T, Hoffman JR. Manipulation of Dietary Intake on Changes in Circulating Testosterone Concentrations. Nutrients. 2021 Sep 25;13(10):3375