Obserwuj w Google News

Żabka wycofuje znany produkt. "Może być niebezpieczny dla zdrowia"

2 min. czytania
19.05.2023 09:47
Zareaguj Reakcja

Z Żabki znika znany produkt spożywczy. Sklep wycofuje wafle z powodu przekroczenia limitu szkodliwych substancji i ostrzega konsumentów, że spożywanie produktu może być groźne dla zdrowia.

Marek BAZAK/East News
fot. Marek BAZAK/East News

"Apelujemy do wszystkich klientów, którzy zakupili powyższe produkty o ich niespożywanie i wyrzucenie lub zwrócenie zakupionego towaru. Produkt może być niebezpieczny dla zdrowia konsumenta" - czytamy w ostrzeżeniu opublikowanym na stronie internetowej Żabki.

Przedstawiciel sieci sklepów poinformował o wycofaniu wafli kukurydzianych z powodu "przekroczenia limitu pestycydu w surowcu". Produkt można zwrócić w sklepie Żabka, w którym zrealizowano zakup.

Chodzi o produkty:

  • 10914683 WAFLE POPCORN 105G GOOD FOOD z terminem przydatności do spożycia 15.12.2023, 17.12.2023
  • 10971931 WAFLE KUKURYDZIANE 35G GOOD FOOD z terminem przydatności do spożycia 16.12.2023

wyprodukowane przez Good Food Products Sp. z o.o.

Co to są pestycydy?

Pestycydy to związki chemiczne, które służą jako środki ochrony roślin – w dzisiejszych czasach są powszechnie stosowane w uprawach wielu warzyw i owoców. Niektórzy nazywają je „lekami dla roślin”. Bez nich płody rolne i sadownicze zostałyby zjedzone przez insekty, zaatakowane przez grzyby i innego rodzaju szkodniki, a uprawy stałyby się nieopłacalne dla producentów. Pestycydy są dopuszczone prawem do stosowania przez rolników i jeśli są używane zgodnie z instrukcją i zaleceniami producentów, czyli np. dotrzymywany jest odpowiedni odstęp pomiędzy zastosowaniem środka ochrony roślin a zbiorem płodów, to ilość pestycydów na warzywach czy owocach jest na tyle mała, że nie powinna być szkodliwa dla zdrowia. pestycydy spożywane w dużych ilościach - jednorazowo lub w długim czasie - są szkodliwe dla zdrowia.