Obserwuj w Google News

Wycofano produkt z Rossmanna i Carrefoura. GIS: "Zagrożenie dla zdrowia"

1 min. czytania
18.05.2023 14:51
Zareaguj Reakcja

Uwaga, GIS informuje o wycofaniu z obrotu produktu, który może być groźny dla zdrowia. Był sprzedawany m.in. w sklepach sieci Rossmann, Carrefour i Merkury. Tego produktu nie wolno spożywać. 

Stanislaw Bielski/REPORTER/East News
fot. Stanislaw Bielski/REPORTER/East News

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności. GIS informuje, że w jednym z produktów wykryto "Wysoki poziom alkaloidów pirolizydynowych" - związków, które kumulują się w kwiatach, nasionach, owocach i innych częściach roślin w celach ochrony przed roślinożercami. Alkaloidy pirolizydynowe działają toksycznie na organizmy zwierząt i ludzi. Są odpowiedzialne za powstawanie komórek nowotworowych, rozszerzenie naczyń krwionośnych, brak apetytu, utratę masy ciała, zaburzenia koordynacji ruchowej, biegunki, nadwrażliwość na światło, marskość wątroby. Do zatrucia dochodzi po spożyciu dużej ilości związków lub długiej ekspozycji na nie. 

GIS podał w komunikacie, że w wyniku badań Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdzono przekroczenie dopuszczalnego poziomu alkaloidów pirolizydynowych w określonej poniżej partii pyłku kwiatowego. Zgodnie z oceną ryzyka ekspertów Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego spożycie produktu o podanym numerze partii może stanowić zagrożenie dla zdrowia konsumentów.

Chodzi o produkt: Zdrowe Pola 100% POLSKI PYŁEK KWIATOWY 

  • Numer partii: PYL/12.09.22.3
  • Data minimalnej trwałości: 09.2024
  • Producent: JoyFood Sp. z o.o. ul. Dąbrowskiego 207/225, 93-231 Łódź

"Producent podjął działania w celu zwiększenia kontroli surowca w zakresie poziomu alkaloidów pirolizydynowych. W ramach działań naprawczych producent uruchomił procedurę wycofania z rynku oraz poinformował odbiorców przedmiotowego produktu" - napisano w komunikacie na stronie GIS.