,

Herbatka ziołowa wycofana ze sklepów. GIF: "wykryto zanieczyszczenie"

27.03.2023 08:10

GIF informuje o wycofaniu ze sklepów znanej herbatki na uspokojenie. W serii herbaty ziołowej wykryto zanieczyszczenie innym składnikiem roślinnym.

Herbata melisa
fot. Shutterstock

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy MELISA FIX. To herbatka ziołowa stosowana głównie w łagodnych objawach napięcia nerwowego. Napar z melisy można stosować także w leczeniu objawowym łagodnych dolegliwości żołądkowych.

Chodzi o MELISA FIX (Melissae folium), 2,0 g/saszetkę, zioła do zaparzania w saszetkach, opakowanie 30 saszetek po 2,0 g, GTIN 05909990029242

  • numer serii: 01082022
  • termin ważności: 08.2023
  • podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne „Polpharma” S.A., z siedzibą w Starogardzie Gdańskim (KRS:0000127044)

Do GIF wpłynęła informacja od podmiotu odpowiedzialnego o wykryciu zanieczyszczenia w części opakowań wskazanego wyżej produktu innym składnikiem roślinnym (Stevia rebaudiana). Podmiot odpowiedzialny wskazał na konieczność wycofania serii leku z obrotu. Wada, polegająca na obecności innej substancji w produkcie leczniczym niż zadeklarowano w dokumentacji rejestracyjnej, stanowi brak spełnienia wymagań jakościowych produktu leczniczego. Chroniąc zdrowie pacjenta, na podstawie przekazanych danych Główny Inspektor Farmaceutyczny stwierdza, że powstała wada jakościowa nie pozwala wykluczyć możliwości przekroczenia dopuszczalnego dziennego limitu spożycia Stevia rebaudiana.