Substancja alergenna w znanej paście warzywnej. GIS wydał ostrzeżenie

16.03.2023 08:32

GIS ostrzega:  w paście kanapkowej znanej marki wykryto dwutlenek siarki. Osoby z alergią bądź nietolerancją na dwutlenek siarki i siarczyny nie powinny spożywać wskazanej w komunikacie partii produktu.

GIS ostrzega przed alergenem w paście warzywnej
fot. Shutterstock

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w środę ostrzeżenie dotyczące wykrycia niezadeklarowanej substancji alergennej – dwutlenku siarki (E 220) w określonej partii produktu pn. Pasta bakłażanowa z suszonymi pomidorami. Na etykiecie produktu nie umieszczono odpowiedniej informacji dotyczącej obecności tego składnika alergennego. U osób uczulonych na ten składnik, po spożyciu mogą wystąpić silne objawy, takie jak niestrawność, biegunka, wymioty, świąd, pokrzywka.

Chodzi dokładnie o produkt o nazwie “Pasta bakłażanowa  z suszonymi pomidorami”:

  • numer partii 02 005 1
  • terminie przydatności do spożycia: styczeń 2024 r
  • producent: Greek Trade sp. z o.o., ul. Tadeusza Śliwiaka 14, 30-797 Kraków
  • Dystrybutor: Carrefour Polska Sp. z o.o., ul. Targowa 72, 03-734 Warszawa
bfe8a3b7-966f-4e1c-b933-7705967fc3d4
fot.

GIS przekazał, że podmioty odpowiedzialne za produkt wstrzymały sprzedaż przedmiotowej partii oraz poinformowały klientów o możliwości zwrotu produktu w placówkach Carrefour. Prowadzone jest postępowanie wyjaśniające organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej we współpracy z producentem w celu określenia źródła występowania dwutlenku siarki w produkcie i zakresu niezgodności.