Obserwuj w Google News

Kołnierze do pływania są niebezpieczne. FDA wydała ostrzeżenie

2 min. czytania
Aktualizacja 07.07.2022
07.07.2022 15:40
Zareaguj Reakcja

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków wydała ostrzeżenie dotyczące kołnierzy do pływania dla dzieci. Tego typu produkty są niebezpieczne.

kołnierze do pływania FDA wydała ostrzeżenie
fot. Shutterstock

Kołnierze do pływania dla dzieci są niebezpieczne i nie należy z nich korzystać – takie ostrzeżenie wydała amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA). W uzasadnieniu napisano, że kołnierze mogą prowadzić do poważnych obrażeń, a nawet śmierci i nie zaleca się ich stosowania zwłaszcza w przypadku niemowląt, które mają opóźnienia rozwojowe, rozszczep kręgosłupa, rdzeniowy zanik mięśni (SMA) typu 1, zespół Downa lub porażenie mózgowe. Podobne oświadczenie kilka lat temu wydała Amerykańska Akademia Pediatrii.

Kołnierze do pływania dla dzieci to nadmuchiwane plastikowe pierścienie, które zostały zaprojektowane tak, aby dość ciasno owijały szyję dziecka (kołnierz ma klamerkę w okolicy potylicznej, okrągły kolisty materacyk ma dwie dmuchane komory i miejsce na bródkę). Ich celem jest podtrzymywanie główki dziecka nad taflą wody, umożliwiając swobodne unoszenie się. 

FDA w wydanym komunikacie podkreśliła, że kołnierze do pływania dla dzieci:

  • zwiększają ryzyko nadwyrężenia i urazu szyi (dziecko, pływając w takim kołnierzu, ma usztywnioną szyję i nienaturalnie wygięte ciało),
  • mogą przyczynić się do śmierci niemowlęcia z powodu utonięcia (gdy dziecko się porusza, woda wlewa się od strony zapięcia pomiędzy szyję dziecka a kołnierz).

Amerykańska Akademia Pediatrii zaapelowała, bu nie korzystać z tego typu pływaków, bez względu na wiek. Zdaniem tej organizacji, kołnierze do pływania nie zastąpią kamizelek ratunkowych i mogą dawać dzieciom oraz ich rodzicom fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Poza tym wykształcają nieprawidłowe ruchy dziecka w wodzie (właściwie wszystkie dmuchane gadżety im w tym przeszkadzają!).

Ważne!

FDA przypomina, że podczas kąpieli dziecka, rodzice są zobowiązani do zapewnienia mu bezpieczeństwa i monitorowania go przez cały czas. Dziecko nie może przebywać w wodzie dłużej niż 30 minut, ponieważ traci ciepło dużo szybciej niż osoba dorosła.

Źródło: fda.gov