GIS wycofuje kilka partii znanych lodów. Wykryto groźną substancję
Uwaga, wycofano kilka partii znanych lodów. Produkty mogą być zanieczyszczone groźną dla zdrowia substancją. Nie należy ich spożywać.

Główny Inspektor Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności. GIS informuje o wycofaniu kilku partii lodów ze względu na zastosowanie składnika zanieczyszczonego tlenkiem etylenu. To aktualizacja ostrzeżenia publicznego z dnia 13.07.2022 roku.
Chodzi o produkty marki Häagen-Dazs:
BELGIAN CHOCOLATE 460ML
- Numer partii: 4266585
- Data minimalnej trwałości: 30/03/2023
MACADAMIA NUT BRITTLE 460ML
- Numer partii: 4266569, 4281488
- Data minimalnej trwałości: 04/04/2023, 21/04/2023
PRALINES&CREAM 460ML
- Numer partii: 4271507
- Data minimalnej trwałości: 09/04/2023
DUO BELGIAN CHOCOLATE & VANILLA 420ML
- Numer partii: 4271142
- Data minimalnej trwałości: 15/04/2023
Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) o rozszerzeniu wycofania prowadzonego przez firmę Häagen-Dazs o wskazane partie lodów, ze względu na wykrycie w nich śladowych ilości 2-chloroetanolu (substancji pochodnej tlenku etylenu). Odbiorca kwestionowanych partii produktu w Polsce (IGLOTEX SA) zdecydował o konieczności wycofania produktów, które zostały wprowadzone do obrotu, zanim firma uzyskała informację o zanieczyszczeniu.
Tlenek etylenu - co to za substancja?
Tlenek etylenu jest substancją szkodliwą dla zdrowia, obecność tej substancji w żywności w Unii Europejskiej jest niedozwolona.
Tlenek etylenu (epoksyetan) jest bezbarwnym gazem o słodkawym zapachu. Jest on wykorzystywany w przemyśle chemicznym, jako półprodukt w syntezie różnych związków, np. glikolu etylenowego, trietanoloaminy czy etylenoaminy itp. Związek ten jest również wykorzystywany do sterylizacji gazowej narzędzi medycznych i materiałów opatrunkowych oraz w niektórych krajach do fumigacji różnych produktów spożywczych. Stosuje się go także do konserwacji przedmiotów muzealnych, starych książek, ubrań, futer itp. Tlenek etylenu występuje także w śladowych ilościach w dymie tytoniowym.
Europejska Agencja ds. Chemikaliów (ECHA) sklasyfikowała tlenek etylenu, jako substancję mutagenną, rakotwórczą i działającą szkodliwie na rozrodczość. Ze względu na swoje właściwości toksykologiczne jest w Unii Europejskiej od około 30 lat substancją zabronioną do stosowania, jako substancja czynna środków ochrony roślin.
Źródło: GIS