,

Niedobór wit. D u matki może zwiększać ryzyko schizofrenii u dziecka

31.05.2023 09:15

Naukowcy odkryli, że niedobór witaminy D u matki, a więc niedobór tej witaminy u dziecka w okresie płodowym, zwiększa ryzyko rozwoju schizofrenii. Ma to związek ze zdolnością komórek nerwowych do uwalniania dopaminy w mózgu. To odkrycie to ważny krok w kierunku poznania schizofrenii i opracowania technik minimalizowania ryzyka jej rozwoju.

Kobieta w ciąży
fot. Shutterstock

Niedobór witaminy D został powiązany z zaburzeniami nieprawidłowej sygnalizacji dopaminy o podłożu neurorozwojowym, takim jak schizofrenia. Naukowcy ustalili, że przewlekła ekspozycja na witaminę D w okresie płodowym zwiększa zdolność rozwijających się neuronów do uwalniania dopaminy, więc niedobór tej witaminy u ciężarnych może mieć znaczenie dla ryzyka schizofrenii u dziecka.

Niedobór wit. D jest czynnikiem ryzyka schizofrenii 

Znanych jest wiele czynników predysponujących do tej choroby - zarówno genetycznych, jak i środowiskowych. Choć wiele pozostaje jeszcze tajemnicą, to wiadomo m.in., że znaczenie ma sposób, w jaki mózg wykorzystuje jeden z neuroprzekaźników – dopaminę, czasami nazywaną "cząsteczką nagrody".

Naukowcy z University of Queensland odkryli, że poziom witaminy D u matki może mieć kluczowe znaczenie dla dopaminowej gospodarki płodu, a przez to dla rozwoju jego mózgu. Do swoich wniosków doszli po przeanalizowaniu laboratoryjnych hodowli neuronów prowadzonych z dodatkiem witaminy D oraz bez udziału tej witaminy. Zauważyli zależne od witaminy zmiany w różnicowaniu się neuronów oraz w zwiększoną produkcję dopaminy przy działaniu witaminy D.

- To jest pewny dowód na to, że witamina D wpływa na strukturalne różnicowanie się neuronów dopaminergicznych – powiedział prof. Darryl Eyles, autor publikacji i dodał, że: "Przedstawiona tutaj praca dodatkowo sugeruje, że rozwojowe zmiany witaminy D mogą subtelnie zmieniać trajektorię rozwoju neuronów, wspierając pojawiającą się hipotezę, że schizofrenia jest rozwojowym zaburzeniem dopaminergicznym".  

Zespół naukowców sprawdzi teraz, czy inne znane czynniki ryzyka, takie jak niedotlenienie matki czy infekcje, w podobny sposób wpływają na gospodarkę dopaminową.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Vitamin D: A potent regulator of dopaminergic neuron differentiation and function - Renata Aparecida Nedel Pertile, Rachel Brigden, Vanshika Raman, Xiaoying Cui, Zilong Du, Darryl Eyles. Journal of Neurochemistry, 21 April 2023. doi.org/10.1111/jnc.15829 

logo Tu się dzieje