Cały czas boli Cię głowa? To może być niedobór tej witaminy

26.01.2023
Aktualizacja: 26.01.2023 11:06

Ból głowy stanowi jeden z objawów poważnych schorzeń. Nic dziwnego, że gdy głowa boli nieustannie, zaczynamy się bać. Jednak zamiast panikować, warto przyjrzeć się codziennym nawykom. Możliwe, że niepokojące dolegliwości wywołane są trywialną przyczyną, taką jak niedobór witamin. Jakiej witaminy brakuje, gdy boli głowa?

Niedobór tej witaminy powoduje ból głowy
fot. Shutterstock
  1. Niedobór witaminy B12: kto jest najbardziej narażony?
  2. Jak sprawdzić niedobór witamin?

Przewlekły ból głowy bardzo utrudnia życie, a jego łagodzenie za pomocą doraźnych sposobów działa tylko przez chwilę. Jedyną metodą, by lepiej się poczuć, jest znalezienie przyczyny takiego stanu. Chociaż ból głowy może być niepokojący, na początku należy przeprowadzić podstawowe badania krwi i przyjrzeć się diecie. Składnik, którego może nam brakować, to witamina  B12.

Niedobór witaminy B12 wpływa na układ nerwowy.  Może powodować silny, pulsujący ból głowy, który trwa wiele dni. Co ciekawe, zbyt niski poziom tej witaminy zwykle pojawia się u osób, które zmagają się z migrenami, co potwierdziło badanie opublikowane 2019 roku w International Journal of Clinical Practice. Dlatego pacjentom z migreną pomaga dieta bogata w produkty zawierające witaminy z grupy B, m.in. rośliny strączkowe, ryby. W niektórych przypadkach (wyłącznie po konsultacji z lekarzem), stosuje się suplementy.
Oprócz bólu głowy, objawy jakie mogą wystąpić przy braku witaminy B12, to:

  • obniżony nastrój, a nawet stany depresyjne
  • zaburzenia widzenia (obraz staje się rozmyty)
  • trudności z pamięcią i koncentracją
  • zaburzenia snu
  • ciągłe zmęczenie
  • stany zapalne w jamie ustnej
  • lęki, ataki paniki

Uwaga: ból głowy spowodowany niedoborem witaminy  B12 może wystąpić zarówno u dorosłych, jak i dzieci.

Niedobór witaminy B12: kto jest najbardziej narażony?

Niedobór witaminy B12 zaczyna wywoływać niepokojące objawy dopiero po kilku latach. Szczególnie narażeni na ten stan są wegetarianie i weganie. W grupie podwyższonego ryzyka są też pacjenci z chorobami przewodu pokarmowego – zespołem złego wchłaniania, SIBO, zespołem jelita drażliwego czy celiakią. Niedobór grozi także cukrzykom i osobom spożywającym duże ilości żywności wysoko przetworzonej. Jeżeli w Twojej diecie przeważają niezdrowe przekąski, warto wykonać rutynowe badania.

Jak sprawdzić niedobór witamin?

Badanie krwi pod kątem poziomu witamin i minerałów powinniśmy wykonywać profilaktycznie przynajmniej raz w roku. Warto robić to regularnie, zwłaszcza jeśli obserwujemy pogorszenie stanu zdrowia, zmęczenie i inne objawy. Od lipca 2022 roku lekarz rodzinny może zlecić darmowe badania specjalistyczne na koszt NFZ. To m.in. badania biochemiczne i immunochemiczne: ferrytyna; witamina B12; kwas foliowy; anty-CCP.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: badajto.pl;  Ayanoğlu M, Tuhan H, Kömürlüoğlu A, Tosun A. Is there a relation between vitamin B12 levels and headaches in children and adolescents?. İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hast. Dergisi. 2021;11(1):73-9; prawo.pl