Pierwsze objawy niedoboru magnezu. Nie przegap tych sygnałów

31.03.2021
Aktualizacja: 31.03.2021 11:45

Pierwszy, wczesny objaw niedoboru magnezu to zwykle ogromne zmęczenie, nie tylko psychiczne, ale i fizyczne. Dopiero później mogą dołączyć inne objawy, w tym tiki nerwowe, skurcze i bóle mięśni. Dowiedz się, jakie są przyczyny braku magnezu.

Pierwsze objawy niedoboru magnezu
fot. Shutterstock

Magnez jest jednym z pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Uczestniczy w wielu reakcjach enzymatycznych i hormonalnych. Potrzebujemy go również do syntezy białka, prawidłowego przebiegu procesów przewodnictwa nerwowego oraz prawidłowej kurczliwości mięśni. Magnez uczestniczy też w budowie kości i zębów. Lista jego prozdrowotnych właściwości jest znacznie dłuższa.

Niedobór magnezu – jakie mogą być przyczyny?

Niedobór magnezu występuje rzadko. Co może pływać na niedobór magnezu?

Przyczyną niedoboru magnezu mogą być:

  • zwykle złe nawyki żywieniowe – źle skomponowana, uboga w witaminy i minerały dieta, oparta na wysokoprzetworzonych produktach,
  • dieta ze zbyt dużą zawartością białka, błonnika pokarmowego, tłuszczów oraz fitynianów, które to zmniejszają wchłanianie magnezu w przewodzie pokarmowym,
  • dieta, w której występuje nadmiar fosforanów – powodują one nasilenie wydalania magnezu,
  • nadużywanie alkoholu oraz kawy. Alkohol mniejsza wchłanianie magnezu w przewodzie pokarmowym, a kawa zwiększa jego wydalanie,
  • stosując zbyt restrykcyjne diety odchudzające,
  • niektóre leki, m.in. antykoncepcja hormonalna, leki moczopędne, antybiotyki, leki psychotropowe i nasenne,
  • choroby przewodu pokarmowego związane z zaburzeniami wchłaniania oraz nadmiernym wydalaniem magnezu.

Na niedobór magnezu może wpływać również nadmierny stres.

Niedobory magnezu w organizmie – pierwsze objawy

Niedobór magnezu może dawać niespecyficzne objawy, sugerujące inne schorzenia, mimo to kilka symptomów powinno nas zaalarmować.

Pierwsze objawy niedoboru magnezu:

Gdy niedobór magnezu występuje przez dłuższy czas, może dojść do poważniejszych schorzeń, m.in. zaburzeń rytmu serca. Z powodu niedoboru magnezu może dochodzić do arytmii serca oraz migotania przedsionków, skurczu mięśniówki naczyń wieńcowych (czego efektem może być pojawienie się objawów dławicowych), a także zmniejszenie światła naczyń i tym samym zmniejszenia dopływu krwi do mięśnia sercowego, czego efektem może być niedokrwienie serca. Długotrwały niedobór magnezu może również prowadzić do osłabienia organizmu, stanów depresyjnych, a nawet depresji, apatii. Może pojawić się również oczopląs.

Ważne

Pierwszym, najwcześniejszym objawem niedoboru jest zwykle zmęczenie, nie tylko psychiczne, ale i fizyczne. Dopiero później mogą dołączyć inne objawy, w tym tiki nerwowe, skurcze i bóle mięśni.

Ile potrzebujemy magnezu?

Zapotrzebowanie na magnez zależy od kilku czynników: wieku, płci, stylu życia, stanu zdrowia. Organizm człowieka, aby móc prawidłowo funkcjonować potrzebuje około 300 mg magnezu dziennie. Jednak w przypadku osób pracujących ciężko fizycznie i umysłowo (np. pracowników fizycznych, sportowców, uczniów), a także kobiet w ciąży ta dawka jest wyższa i wynosi 500 mg dziennie. Przy urozmaiconej, prawidłowej diecie nie powinno być problemów z pokryciem dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek.

Ważne

Niedobory magnezu mogą być czynnikiem ryzyka osteoporozy pomenopauzalnej, a także oporności na insulinę i upośledzenia wydzielania tego hormonu. Co ciekawe, niektóre doniesienie naukowe sugerują, że niedobór magnezu może towarzyszyć otyłości oraz nadciśnieniu i miażdżycy.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.