Obserwuj w Google News

3 objawy niedoboru witaminy B12, które widać w oczach

3 min. czytania
Aktualizacja 07.03.2022
07.03.2022 15:50
Zareaguj Reakcja

Objawy niedoboru witaminy B12 nie są charakterystyczne i łatwe do zauważenia, dlatego wiele osób długo nie zdaje sobie sprawy, że w ich organizmach może brakować tego składnika. Niektóre symptomy niedoboru witaminy B12 związane są z oczami. Warto zwrócić na nie uwagę.

Objawy niedoboru witaminy B12 w oczach
fot. Shutterstock
  1. Jaka jest rola witamina B12 w organizmie?
  2. Objawy niedoboru witaminy B12 widoczne w oczach
  3. Jak sprawdzić poziom witaminy B12 w organizmie?

Witamina B12 ma kluczowe znaczenie dla produkcji czerwonych krwinek i funkcjonowania układu nerwowego człowieka. Jest magazynowana w wątrobie, a jej niedobór może prowadzić do poważnych uszkodzeń połączeń nerwowych – jeśli nie zostanie wykryty na czas, a nie jest to łatwe, bo świetnie naśladuje inne choroby, szkody mogą być nieodwracalne.

Jaka jest rola witamina B12 w organizmie?

Witamina B12 to rozpuszczalna w wodzie witamina, która występuje w kilku formach. Jest ona potrzebna do prawidłowego tworzenia krwinek czerwonych, funkcjonowania układu nerwowego i syntezy DNA. Niedobory witaminy B12 mogą powodować wiele różnych objawów, które początkowo rzadko są kojarzone z niedostateczną ilością tego składnika w organizmie. Są to przede wszystkim zmęczenie, osłabienie, zaparcia, brak apetytu, bolesność w jamie ustnej czy utrata masy ciała. Trwałe niedobory mogą być przyczyną schorzeń neurologicznych, w tym drętwienia rąk i stóp, kłopotów z równowagą, depresji, demencji czy słabej pamięci.

Objawy niedoboru witaminy B12 widoczne w oczach

Witamina B12 ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego działania układu nerwowego, a jej niski poziom naraża komórki nerwowe w oczach na uszkodzenie. Dzieje się tak, ponieważ witamina B12 bierze udział w syntezie ochronnej powłoczki komórek nerwowych, zwanej mieliną, która umożliwia przekazywanie bodźców. Jej niedobór powoduje, że produkcja mieliny ustaje, a zakończenie nerwu ulega uszkodzeniu. Dochodzi wtedy do neuropatii obwodowej, która w początkowym stadium powoduje najczęściej uczucie mrowienia w dłoniach i stopach. Mogą też jednak wystąpić trzy różne powikłania związane z oczami. Należą do nich:

  • zażółcenie oczu – niedobór witaminy B12 upośledza produkcję czerwonych krwinek, co powoduje, że nie mogą one opuścić szpiku kostnego, a wtedy dochodzi do nagromadzenia się w wątrobie bilirubiny (żółtego barwnika), która nadaje skórze i białkom oczu żółtawy odcień.
  • niewyraźne widzenie – zbyt mała ilość witaminy B12 może spowodować uszkodzenie nerwu wzrokowego; w tej sytuacji impuls nerwowy, który biegnie z oka do mózgu, ulega zakłóceniu, co prowadzi do zaburzeń widzenia – to tzw. neuropatia wzrokowa.
  • drganie powieki – to również jeden z objawów, który może świadczyć o niedoborze witaminy B12, może występować na dolnej lub górnej powiece; specjaliści zastrzegają jednak, że drganie powieki częściej występuje z powodu stresu lub zmęczenia, w przypadku niedoboru witaminy B12 pojawia się dość rzadko.

Wszystkie powyższe objawy można odwrócić, uzupełniając w organizmie poziom witaminy B12 do odpowiedniego poziomu. Najlepsze źródła witaminy B12 w diecie to: wołowina, wątroba, nabiał, jaja i łosoś.

Jak sprawdzić poziom witaminy B12 w organizmie?

Badanie stężenia witaminy B12 wykonuje się z krwi. Na badanie należy zgłosić się na czczo – co najmniej 8 godzin przed pobraniem krwi nie można spożywać jakichkolwiek pokarmów. Prawidłowy wynik to 148-740 pmol/l (200-1000 ng/l).

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Cambridgeshire Live / The Express