Niedobór magnezu wpływa na psychikę. 6 alarmujących objawów
Magnez to pierwiastek niezbędny do życia. Choć zwykle o jego niedoborze mówimy głównie ze względu na uciążliwe dolegliwości fizyczne, warto wiedzieć, że taki stan ma wpływ też na zdrowie psychiczne. Jak niedobór magnezu zmienia nasze zachowanie?

- 6 psychicznych objawów niedoboru magnezu. Na co zwrócić uwagę?
- Kiedy badać stężenie magnezu we krwi?
Magnez to niezwykle ważny pierwiastek, który wpływa na większość procesów zachodzących w organizmie. Odpowiada za naszą sprawność fizyczną, mocne kości, prawidłowy metabolizm. Bierze udział w przewodnictwie nerwowym, reguluje ciśnienie krwi, dzięki czemu pomaga zadbać o serce. Prawidłowe stężenie magnezu we krwi wynosi 0,65-1,2 mmol/L. Jak rozpoznać, że brakuje nam magnezu?
Niedobór tego pierwiastka objawia się m.in. zaburzeniami czucia, drżeniem mięśni, nieprawidłową pracą serca (możemy zaobserwować kołatanie), wypadaniem włosów. Niestety, niezdrowy tryb życia (długotrwały stres, nieodpowiednia ilość snu, picie zbyt dużej ilości kawy i alkoholu) sprawia, że magnez stopniowo wypłukuje się z organizmu. Przewlekły niedobór tego pierwiastka może być niebezpieczny. Brak wystarczającej ilości magnezu w diecie wpływa również na nasze samopoczucie psychiczne.
6 psychicznych objawów niedoboru magnezu. Na co zwrócić uwagę?
Gdy organizmowi brakuje magnezu, zmienia się nasze zachowanie. Najważniejsze objawy to:
- wzmożona agresja
- rozchwianie emocjonalne, rozdrażnienie
- stany lękowe
- apatia (odrętwienie psychiczne)
- silne zmęczenie (mimo odpowiedniej ilości snu), brak motywacji
- zaburzenia pamięci i orientacji
Długotrwały niedobór magnezu może prowadzić do znacznego pogorszenia stanu psychicznego, a w dalszej perspektywie przyczynia się do rozwoju różnych schorzeń (m.in. depresji), dlatego warto reagować od razu, gdy zaobserwujemy pierwsze objawy niedoboru. W leczeniu niedoboru magnezu bardzo ważne jest usunięcie przyczyny, która doprowadziła do takiego stanu. Pacjenci przyjmują również magnez, jeżeli objawy niedoboru są nasilone. Warto dbać też o odpowiednią dietę. Produkty naturalnie bogate w magnez, to m.in. nasiona roślin strączkowych, orzechy, kakao, gorzka czekolada, płatki owsiane, otręby, banany i zielone warzywa liściaste.
Kiedy badać stężenie magnezu we krwi?
Najważniejszym wskazaniem do oznaczenia stężenia magnezu w surowicy są dokuczliwe objawy (zaburzenia rytmu serca, problemy nerwowo-mięśniowe, zmęczenie). Poziom magnezu powinny też badać osoby chorujące na schorzenia prowadzące do niedoborów (niewydolność nerek, alkoholizm). Oczywiście stężenie magnezu mogą badać również osoby zdrowe, zwłaszcza jeśli na co dzień zmagają się ze stresem.
Źródło: ratownikmed.pl, healtline.com, medicover.pl