Obserwuj w Google News

Dlaczego nie warto przyjmować suplementów z kolagenem? Wyjaśnia lekarka

2 min. czytania
Aktualizacja 27.07.2022
27.07.2022 07:37
Zareaguj Reakcja

Suplementy z kolagenem stają się coraz bardziej popularne. Reklamuje je wiele znanych osób… Ale czy takie preparaty są skuteczne? Zobacz, co na ten temat mówi lekarka. 

Czy warto przyjmować suplementy z kolagenem? Wyjaśnia lekarka
fot. Shutterstock
  1. Kolagen: co to za białko?
  2. Dlaczego suplementacja kolagenu w proszku nie ma sensu?
  3. Brak rzetelnych badań na temat suplementu

Kolagen w formie proszku do rozpuszczania to produkt, który na swoich kontach w mediach społecznościowych oferuje nam wielu celebrytów. Możemy usłyszeć, że jego regularne picie hamuje procesy starzenia się organizmu i ma nam pomóc odzyskać piękny, młody wygląd. To prawda, czy sposób na szybki zarobek dla wielu osób?

Kolagen: co to za białko?

Kolagen to najbardziej powszechne białko w ludzkim organizmie. Stanowi on aż około 30% wszystkich białek w organizmie człowieka. Kolagen znajduje się w tkankach łącznych (kościach, naczyniach krwionośnych, ścięgnach, chrząstce i skórze). Tworzy tzw. sieci włókienkowe, dzięki którym skóra jest sprężysta i gładka. Jest nazywany białkiem młodości. Niestety, już po 30 roku życia szybkość produkcji kolagenu spada co roku o 1%. Mimo to możemy zadbać o jego odpowiedni poziom, na przykład stosując zdrową dietę.

Dlaczego suplementacja kolagenu w proszku nie ma sensu?

Obecnie nie ma żadnych dowodów na to, że produkty z kolagenem mają korzystny wpływ na jego produkcję w organizmie. Pamiętajmy, że nikt nie kontroluje składu suplementów (nie są lekami), dlatego często mogą zawierać szkodliwe, toksyczne substancje. Liczba producentów suplementów diety stale rośnie, a konsumenci kupują je często bez zastanowienia.

Jak wyjaśnia lek. Ewa Stawiarska, prowadząca profil doktorka_od_7_bolesci na Instagramie, kolagen przyjmowany doustnie jest szybko trawiony i nie ma możliwości, by trafił do skóry właściwej jako cała cząsteczka. Podczas procesu trawienia jest on rozkładany na mniejsze aminokwasy, które w takiej postaci zostają wchłonięte przez organizm. Dokładnie te same aminokwasy znajdziemy w pełnowartościowych posiłkach. Organizm nie odróżnia ich od tych pochodzących z suplementu.

Kolagen nie odmładza skóry w magiczny sposób. Aminokwasy są wykorzystywane przez organizm do budowy białek w tych miejscach, w których jest to aktualnie potrzebne. Zamiast wydawać pieniądze na suplementy, których działanie nie jest w żaden sposób udowodnione, lepiej zadbać o zdrową dietę, odpowiednią ilość snu i aktywność fizyczną, a także zrezygnować z używek.

Warto też chronić skórę przed słońcem, ponieważ promienie słoneczne prowadzą do degradacji włókien kolagenowych.

Brak rzetelnych badań na temat suplementu

Obecnie nie ma rzetelnych badań, które potwierdziłyby skuteczność preparatów z kolagenem. Jedyne dostępne dane na temat suplementacji są oparte na subiektywnej ocenie osób, które zgłaszają się dobrowolnie do badań i przyjmują kolagen przez jakiś czas. Do wytworzenia suplementów wykorzystuje się różne procesy technologiczne (może być on pozyskiwany z ryb, roślin, skór zwierząt hodowlanych, produkowany w laboratorium).

Nieuzasadniona suplementacja kolagenu wiąże się często ze skutkami ubocznymi, takimi jak nadwrażliwość na niektóre składniki, bóle mięśni i stawów, zaparcia, nieprzyjemny posmak w ustach.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: wapteka.pl, instagram.com/doktorka_od_7_bolesci, gemini.pl