Obserwuj w Google News

Czy witamina D rzeczywiście pomaga chronić kości? Nowe badanie budzi kontrowersje

2 min. czytania
Aktualizacja 01.08.2022
01.08.2022 14:00
Zareaguj Reakcja

Po witaminę D sięgamy wtedy, gdy chcemy zadbać o odporność i uniknąć groźnych chorób, m.in. nowotworów. To także znana metoda, jeśli chodzi o profilaktykę osteoporozy. Naukowcy sprawdzili, czy witamina D faktycznie chroni przed tą chorobą

Czy witamina D wzmacnia kości? Nowe badanie
fot. Shutterstock

Niedobór witaminy D może być niebezpieczny dla zdrowia. Jego objawy to m.in. przewlekłe zmęczenie, spadek nastroju, częsty ból głowy. Witamina D jest potrzebna naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Jedną z najbardziej znanych korzyści związanych z suplementacją witaminy D, jest jej pozytywny wpływ na nasze kości. Wiele osób przyjmuje witaminę ją właśnie po to, by chronić się przed osteoporozą.

Chociaż suplementy z witaminą D są powszechnie stosowane od lat, dane na temat ich wpływu na zdrowie naszych kości przez wiele lat były niespójne. Naukowcy z Brigham and Women's Hospital w USA przeprowadzili badanie, którego celem było sprawdzenie, czy witamina D ma wpływ na wzmocnienie kości u zdrowych osób. Praca została opublikowana w The New England Journal of Medicine. Co odkryli badacze?

Witamina D nie zapobiega złamaniom kości u większości ludzi

Wyniki badania klinicznego, które objęło 25 tysięcy dorosłych, nie potwierdzają stosowania suplementów witaminy D w celu zmniejszenia ryzyka złamań u zdrowych mężczyzn i kobiet.
Badanie w ramach projektu VITAMIN D and omega-3 TriaL (VITAL) nie dotyczyło osób dorosłych z niedoborem witaminy D, niską masą kostną lub osteoporozą. Podczas obserwacji trwającej ponad 5 lat, potwierdzono łącznie niemal 2 tysiące złamań u 1551 uczestników. W porównaniu z osobami zażywającymi placebo suplementacja witaminy D3 (2000 j.m./dzień) nie zmniejszyła złamań całkowitych, pozakręgowych ani szyjki kości udowej. Analiza wykazała też, że suplementacja witaminą D3 nie ma wpływu na poważne złamania osteoporotyczne, złamania nadgarstka lub złamania miednicy.

W badaniu nie zastosowano rozróżnienia na wiek, płeć, rasę, wskaźnik masy ciała oraz początkowy poziom witaminy D we krwi.

– Nasze badania koncentrują się na tym, czy poziom wolnej witaminy D lub zmienność genetyczna we wchłanianiu witaminy D, metabolizmie lub funkcji receptora dostarczą informacji o osobach, które mogą odnieść korzyści z suplementacji witaminy D dla zdrowia układu mięśniowo-szkieletowego. Wyniki dużego badania klinicznego nie potwierdzają zasadności stosowania suplementów witaminy D w celu zmniejszenia złamań u zdrowych osób – powiedziała prof. Meryl S. LeBoff, autorka artykułu i dyrektorka ośrodka Skeletal Health and Osteoporosis Center.

Czy warto suplementować witaminę D?

Badania przeprowadzone przez VITAL wywołały burzliwą dyskusję w środowisku medycznym. Naukowcy podkreślają jednak, że ich analiza potwierdza, że organizm człowieka potrzebuje niewielkich lub umiarkowanych ilości witaminy D, by zachować zdrowie kości (dodatkowa suplementacja nie robi większej różnicy). Przyjmowanie suplementów "w ciemno", bez konsultacji lekarskiej, może nie przynieść żadnych efektów lub doprowadzić do poważnych skutków ubocznych.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: cnn.com, PAP