Obserwuj w Google News

Ta herbata przyspiesza metabolizm. I zapobiega tworzeniu się tkanki tłuszczowej

3 min. czytania
Aktualizacja 17.01.2023
17.01.2023 10:42
Zareaguj Reakcja

Herbata nie bez powodu jest jednym z ulubionych napojów ludzi na całym świecie. I nie chodzi tylko o jej smak – ma udowodnione właściwości prozdrowotne. Jedną z nich jest właśnie wpływ na poprawę metabolizmu – lepsza przemiany materii pomaga w kontrolowaniu wagi i utracie nadmiaru kilogramów. Biała herbata ma tu duże zasługi.

Biała herbata przyspiesza metabolizm
fot. Shutterstock
  1. Co to jest biała herbata?
  2. Biała herbata zwiększa metabolizm
  3. Biała herbata zapobiega powstawaniu tkanki tłuszczowej

Słowo „metabolizm” bardzo często pojawia się w kontekście dbania o zdrowie, zwłaszcza gdy chodzi o odchudzanie. Podstawowe znaczenie tego terminu to po prostu przemiana materii, czyli to, jak organizm radzi sobie z przemianą tego, co jemy i pijemy, w energię. Szybszy metabolizm oznacza, że energia z posiłków jest spalana w szybszym tempie, co może pomóc w utracie masy ciała i jej kontrolowaniu. W poprawie szybkości przemiany materii pomagają nie tylko ćwiczenia, ale również niektóre produkty, w tym napoje – możliwe jest to dzięki składnikom, które zawierają. W tej grupie znajdują się herbaty, w tym biała herbata. Nie jest to oczywiście żadne magiczny środek, który natychmiast podkręci metabolizm i pomoże schudnąć. Biała herbata zawiera jednak kilka związków, które mogą wesprzeć w utracie wagi, jeśli jest częścią zdrowej i zrównoważonej diety.

Co to jest biała herbata?

Biała herbata to jedna z odmian herbaty, wytwarza się ją z tej samej rodziny roślin, co herbaty zielone czy czarne. Do jej wyprodukowania wykorzystywane są nierozwinięte pąki kwiatowe lub młode liście herbacianego krzewu. Zebranych liści nie poddaje się fermentacji, podobnie jak w przypadku herbaty zielonej, a przeciwnie niż w przypadku czarnej. Podczas suszenia nie poddaje się jej działaniu pary wodnej, ale pozostawia do wyschnięcia w cieniu, co pozwala zachować największą ilość substancji przeciwutleniających. Biała herbata zawiera więc mnóstwo cennych antyoksydantów również niewielką ilość kofeiny.

Biała herbata zwiększa metabolizm

Biała herbata jest niezwykle bogata w antyoksydanty, czyli substancje neutralizujące nadmiar wolnych rodników, które działają niszcząco na lipidy, białka i kwasy nukleinowe w organizmie. Substancje te przede wszystkim opóźniają procesy starzenia się organizmu. Według przeglądu badań opublikowanego w „International Journal of Obesity”, biała herbata może zwiększać metabolizm nawet o 4-5 proc. Choć może się wydawać, że to niewiele, to jak wykazało badanie, zaledwie jedna porcja białej herbaty pomaga spalić dodatkowo 300-400 kJ, co odpowiada mniej więcej 70-95 kaloriom.

Biała herbata zapobiega powstawaniu tkanki tłuszczowej

Biała herbata zawiera również przyspieszający metabolizm związek EGCG, czyli galusan epigallokatechiny. To organiczny związek z grupy flawonoidów, polifenol pochodzenia roślinnego i pochodna katechiny, w którą obfituje również zielona herbata. Jest uważany za sto razy silniejszy przeciwutleniacz niż witamina C: przyspiesza odchudzanie, obniża cholesterol i wzmacnia odporność. Jedno z badań opublikowanych w „Nutrition&Metabolism” wykazało, że ekstrakt z białej herbaty zawierający EGCG pomaga zapobiegać tworzeniu się nowych komórek tłuszczowych w organizmie. T dowód, że biała herbata nie tylko pomaga w odchudzaniu (bo przyspiesza metabolizm), ale również może działać jako środek zapobiegający przybieraniu na wadze.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: J. Söhle, A. Knott, U. Holtzmann et al, White Tea extract induces lipolytic activity and inhibits adipogenesis in human subcutaneous (pre)-adipocytes, Nutrition & Metabolism 6, 20 (2009) / R, Hursel, M. S. Westerterp-Plantenga, Thermogenic ingredients and body weight regulation, International Journal of Obesity, Vol. 34, 659–669 (2010)