Obserwuj w Google News

Ranking diet 2023. Najlepsze propozycje US News and World Report

2 min. czytania
10.01.2023 14:12
Zareaguj Reakcja

Zwycięzca mógł być tylko jeden. Po raz kolejny najlepszą dietą US News & World Report została dieta śródziemnomorska. Ale są też nowości.

Ranking diet 2023
fot. Shutterstock

Ranking diet US News & World Report to zestawienie tworzone przez interdyscyplinarny zespół ekspertów. Diety oceniane są w kilku kategoriach: czy są łatwe do stosowania, czy powodują utratę wagi, czy korzystnie wpływają na zdrowie. Są diety odchudzające, dla serca, dla diabetyków, dla wegetarian, dla rodziny. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Najlepsza dieta odchudzająca 2023

Najlepszą dietą odchudzającą w rankingu diet US News & World Report została Dieta Strażników Wagi WeightWatchers (WW). Jest to program żywieniowy, w którym poszczególnym produktom przyznawane są punkty. W zasadzie można jeść wszystko, ale nie można przekraczać określonej indywidualnie dobowej liczby punktów. Udział w programie jest płatny, ale zawiera wsparcie mentorów. Dieta WeightWatchers sprawia, że tracimy zbędne kilogramy, nie jest jednak polecana osobom z problemami zdrowotnymi.

Z opcji bezpłatnych: zaskoczka. Na drugim miejscu w kategorii najlepsza dieta odchudzająca znalazła się dieta DASH, o obniżonej zawartości soli, obniżająca ciśnienie krwi.

Najlepsza dieta dla serca 2023

Dieta DASH to także najlepsza dieta dla serca. Na drugim miejscu w tej kategorii sklasyfikowano dietę śródziemnomorską, na trzecim - fleksitarianizm, o którym mówi się, że to "wegetarianizm dla wygodnych". W akademickim skrócie: generalnie nie jemy mięsa, ale jak mamy ochotę, to jemy.

Najlepsza dieta dla kości 2023

Najlepsza dieta dla kości to dieta DASH.

Najlepsza dieta dla diabetyka 2023

Najlepsza dieta dla diabetyka to również dieta DASH.

Najlepsza dieta roślinna 2023

Najlepsza dieta roślinna to - nie mogło być inaczej - dieta śródziemnomorska. Na drugim miejscu w tej kategorii znalazł się fleksitarianizm, a na trzecim: dieta MIND która, udowodniono, zapobiega demencji.

Najlepsza dieta dla rodziny 2023

Najlepsza dieta dla rodziny to dieta zdrowa, ale prosta, której składniki tolerują nawet najmłodsi. W 2023 roku najlepszą dietą dla rodziny okrzyknięto fleksitarianizm. Na drugim miejscu znalazła się dieta śródziemnomorska, na trzecim - dieta TLC, ułożona przez National Institutes of Health’s National Cholesterol Education Program, obniżająca poziom złego cholesterolu.

Nowe diety 2023

Z nowości w "Rankingu diet US News & World Report" pojawiły się dieta Keyto i dieta Pritikina. Dieta Keyto nazywana jest "niskowęglowodanowym planem śródziemnomorskim". Z kolei dieta Pritkina to nieprzetworzona dieta niskotłuszczowa, wynaleziona przez amerykańskiego badacza Nathana Pritikina w celu leczenia schorzeń naczyniowych.

Dieta Pritikina składa się w:

  • 70% z węglowodanów,
  • 15% z tłuszczu,
  • 15% z białka roślinnego.

Źródło: health.usnews.com