Od czego zacząć redukcję wagi? 8 najważniejszych zasad

25.01.2023
Aktualizacja: 25.01.2023 10:04

Początek roku to doskonały moment na wprowadzenie zmian w życiu. Jednym z najczęstszych postanowień jest dieta. Jak wziąć się za siebie, by przyniosło to efekty? Warto pamiętać o kilku zasadach.

Od czego zacząć odchudzanie? 8 zasad
fot. Shutterstock
  1. Wyznacz realny cel
  2. Podejdź do diety uczciwie
  3. Oblicz swój deficyt kaloryczny
  4. Nie waż się zbyt często
  5. Zacznij się ruszać
  6. Jedz regularnie
  7. Odstaw słodzone napoje
  8. Nie kupuj słodyczy

Jeśli chcesz zacząć zdrowo żyć, a przy okazji zadbać o sylwetkę, podejdź do tematu poważnie. Tygodniowe głodówki czy wyczerpujące ćwiczenia w sytuacji, gdy wcześniej większość dnia spędzaliśmy przed komputerem, nie mają sensu. Zmiany warto wprowadzać rozsądnie i powoli. Wtedy faktycznie mamy szansę schudnąć i, co najważniejsze, utrzymać wagę. O czym warto pamiętać, gdy zaczynamy odchudzanie?

Wyznacz realny cel

Nie chodzi o to, aby załamać się po kilku dniach. Nieważne, że docelowo chcesz zrzucić 10 kilogramów. Zacznij od 3. Po jakimś czasie pewne nawyki wejdą Ci w krew i nawet nie zauważysz, że waga dalej spada.

Podejdź do diety uczciwie

Zanim zaczniesz przygotowywać nowy jadłospis, zrób szczery rachunek sumienia. Odpowiedz sobie na kilka pytań, zastanów się nad swoimi nawykami żywieniowymi, spróbuj policzyć, ile kalorii spożywasz. Zapisuj to wszystko dokładnie, bez oszustw. Jeżeli nie potrafisz samodzielnie sporządzić planu odżywiania, warto skorzystać z pomocy dietetyka.

Oblicz swój deficyt kaloryczny

Jeśli chcesz zrzucić 1 kg, musisz zmniejszyć podaż kalorii aż o 7 tysięcy. Pamiętaj, że efekty nie mogą być widoczne błyskawicznie, najlepsze jest stopniowe, regularne tracenie na wadze. Na początku możesz nawet w ogóle nie odczuć, że chudniesz.

Nie waż się zbyt często

Patrzenie na wagę, która ciągle wskazuje to samo, może być bardzo frustrujące. Ważenie się co kilka godzin nie ma najmniejszego sensu, oprócz tego, że wpływa negatywnie na nastrój. Wystarczy ważyć się raz w tygodniu.

Zacznij się ruszać

Łatwo powiedzieć? To prawda. Jeśli od kilku miesięcy całe dnie spędzasz w pozycji siedzącej (lub leżącej), nawet spacer jest dużą zmianą. I to na początku wystarczy. Stawiaj sobie realne cele. Niech na początku będzie to półgodzinny marsz. Wkrótce zauważysz, że chcesz chodzić jeszcze więcej.

Jedz regularnie

Ustal stałe pory jedzenia i dbaj o to, by jeść mało, ale często. Zadbaj o to, by nie czuć nadmiernego głodu, ponieważ może to prowadzić do przejadania się. Znacznie lepiej jeść małe porcje, przeżuwając jedzenie bez pośpiechu.

Odstaw słodzone napoje

Na diecie warto pić wyłącznie wodę, która nie zawiera dodatkowych kalorii, za to usprawnia metabolizm. Gazowane, słodkie napoje, są bardzo tuczące i niezdrowe. Jeśli bardzo lubisz soki warzywne i owocowe, nie musisz z nich rezygnować, ale traktuj je jak dodatkową przekąskę.

Nie kupuj słodyczy

Nie potrafisz zapanować nad ochotą na słodycze? Jest na to prosty sposób: pozbądź się takich przekąsek z domu. Zobaczysz, że po pewnym czasie odzwyczaisz się od cukru i zwykłe owoce staną się dla Ciebie bardzo słodkie. Zadbaj o to, by w domu były świeże, sezonowe przekąski.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Kuchnia Wirtualna Polska