Obserwuj w Google News

Na diecie ketogenicznej schudniesz, ale niekoniecznie zdrowo. Zasady diety keto

Agnieszka Szmurło
4 min. czytania
Aktualizacja 12.01.2023
01.04.2019 19:19
Zareaguj Reakcja

Dieta ketogenna stała się w ostatnich latach niezwykle popularna. W Polsce liczba wyszukiwań na jej temat wzrosła drastycznie na początku 2018 roku i stale idzie w górę. Czy warto ją stosować i jaki ma wpływ na zdrowie? Jakie są zasady diety ketogenicznej?

Dieta ketogeniczna - na czym polega?
fot. Shutterstock
  1. Jakie są zasady i założenia diety ketogenicznej?
  2. Jak stosowanie keto diety wpływa na metabolizm?
  3. Jaki jest wpływ diety keto na organizm?
  4. Jakie są skutki uboczne diety ketogenicznej?
  5. Efekty diety ketogenicznej: szybka utrata masy
  6. Wskazania do stosowania diety ketogennej - kto może?

Pomimo swojej popularności dieta ketogenna (inaczej dieta ketogeniczna, keto dieta) nie jest sposobem odżywiania zalecanym przez profesjonalnych dietetyków i żywieniowców. W powstającym co roku rankingu diet najlepszych pod względem zdrowotnym, który tworzony jest przez międzynarodowy panel ekspertów w dziedzinie medycyny i dietetyki, a potem publikowany na platformie U.S. News and World Report, dieta ketogeniczna stale umieszczana jest na odległych miejscach. I nie bez przyczyny zdobywa ona zwykle ok. 2 punktów na 5 możliwych. Na czym polega dieta keto? Jakie są efekty tej diety?

Jakie są zasady i założenia diety ketogenicznej?

Dlaczego nie powinno się przechodzić na keto dietę i co sprawia, że jest ona tak niezdrowa? Aby odpowiedzieć na to pytanie trzeba zacząć od samego początku. Zatem na czym polega dieta ketogeniczna?

Głównym założeniem w diecie keto jest spożywanie dużej ilości tłuszczu przy bardzo niskiej ilości węglowodanów. Dieta opiera się na proporcji wagowej tłuszczu do łącznej ilości białek i węglowodanów 4:1 lub 3:1, co znaczy że na każde 4 g (3 g) tłuszczu przypada łącznie 1 g węglowodanów i białek. W porównaniu z normalną dietą, w której rozkład energii pochodzącej z węglowodanów wynosi około 49%, a z tłuszczów i białka odpowiednio 35% i 16%, założeniem diety ketogenicznej jest to, że aż w 90% opiera się na tłuszczu (8% białko i 2% węglowodany). Różnice są ogromne.

Jak stosowanie keto diety wpływa na metabolizm?

Jakie są efekty tak olbrzymich restrykcji żywieniowych, jakie wynikają ze stosowania diety ketogenicznej? Po wykorzystaniu własnych rezerw glukozy organizm przestawia się na zużywanie własnych zapasów tłuszczowych jako źródła energii. Efektem tych przemian w organizmie jest powstawanie kwasów tłuszczowych, a następnie ciał ketonowych (ketonów), a co za tym idzie wywołanie stanu ketozy. Podczas stosowania diety ketogenicznej w organizmie występuje stan metaboliczny podobny do stanu w trakcie głodzenia.

Jaki jest wpływ diety keto na organizm?

Stosowanie diety keto, która jest dietą niskowęglowodanową, może mieć poważne skutki. Przede wszystkim, ze względu na ogromną ilość tłuszczu w diecie może dojść do podwyższenia poziomu cholesterolu, przedwczesnej miażdżycy naczyń i zwiększenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych (a jest to pierwsza przyczyna zgonu w Polsce i na świecie!). Dlatego kluczowe jest, jaki rodzaj tłuszczu (zwierzęcy czy roślinny) będzie przeważał podczas stosowania diety. Co więcej, takie ilości tłuszczów w diecie mogą również zwiększać ryzyko powstania niealkoholowego stłuszczenia wątroby.

Jakie są skutki uboczne diety ketogenicznej? Wady diety

Choć dieta ta ma swoje zalety (o nich niżej), to istnieją również wady diety keto. Badania pokazują, że dieta ketogenna jest dietą obciążającą zarówno nerki, jak i wątrobę, dlatego powinna być stosowna pod ścisłym nadzorem. Często jej długie stosowanie wiąże się również z wieloma efektami ubocznymi, takimi jak:

  • uczucie ciężkości po jedzeniu
  • zgaga
  • wzdęcia
  • zaparcia.

Warto wspomnieć również, że dieta ketogenna, ze względu na to, że jest dietą ekstremalnie niekompletną, może prowadzić do powstania licznych niedoborów w organizmie. Prowadzi to między innymi do zaparć, ale również zwiększa ryzyko powstania osteoporozy i złamań kości.

Efekty diety ketogenicznej: szybka utrata masy. Zalety diety

Skąd w takim razie wzięła się tak duża popularność tej diety? Odpowiedź jest prosta - taki sposób żywienia prowadzi do bardzo szybkiego spadku masy ciała. Sukcesem diety odchudzającej jest jednak nie sama utrata wagi, ale jej utrzymanie w dłuższym okresie czasu. W przypadku diety ketogenicznej bardzo szybko pojawia się efekt jo-jo. Wynika to z tego, że odchudzający efekt tej diety jest spowodowany przede wszystkim tym, że zjadamy mniej kalorii niż przed jej zastosowaniem, a po schudnięciu często wracamy do starego sposobu żywienia. Nie zmienia ona więc nawyków żywieniowych i ma charakter krótkoterminowy.

Wskazania do stosowania diety ketogennej - kto może?

Czy istnieje zatem grupa osób, u których dieta ketogeniczna jest rzeczywiście wskazana? Tak. Taki sposób żywienia jest stosowany w medycynie w zasadzie tylko i wyłącznie u dzieci cierpiących na padaczkę lekooporną. W innych przypadkach zastosowanie diety ketogenicznej nie jest zalecane.

Podsumowując, dieta ketogeniczna to dieta, której podstawę stanowią tłuszcze, a zawartość węglowodanów jest niewielka. Dieta prowadzi do szybkiego spadku masy ciała w stosunkowo krótkim czasie, jednak jej efekty nie są długotrwałe i mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie. Pomimo tego, jeśli zdecydujecie się ją zastosować dietę keto, najlepiej zrobić to pod okiem doświadczonego lekarza i dietetyka.

Zobacz też: przepisy na dania keto

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródła:

  • U.S. News & World Report 2019 Best Diets. [online]. [przeglądany 30.03.2019]. Dostępny w:https://health.usnews.com/best-diet/best-diets-overall
  • Kosinski C, Jornayvaz FR. Effects of Ketogenic Diets on Cardiovascular Risk Factors: Evidence from Animal and Human Studies.Nutrients. 2017 May 19;9(5).
  • Paoli A. Ketogenic diet for obesity: friend or foe? Int J Environ Res Public Health. 2014 Feb 19;11(2):2092-107
  • Dudzińska M. (2015). Dieta ketogenna. Kiedy nie pomagają leki przeciwpadaczkowe. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL