Oceń
Ważna jest nie tylko aktywność fizyczna, ale również pora dnia, w jakiej wykonujemy ćwiczenia – do takich wniosków doszli naukowcy ze szwedzkiego Karolinska Institutet i duńskiego Uniwersytetu w Kopenhadze. Ich zdaniem wykonywanie ćwiczeń rano zwiększa metabolizm tłuszczów, tak przynajmniej było u myszy, które brały udział w eksperymencie. Te, które wykonywały intensywne ćwiczenia we wczesnej fazie swojej aktywności, co odpowiada porannym treningom u ludzi, zwiększyły metabolizm bardziej niż osobniki, które ćwiczyły późną porą, kiedy zwykle przypada ich czas na odpoczynek. W trakcie eksperymentu naukowcy analizowali różne markery metabolizmu tłuszczów oraz to, które geny były aktywowane w tkance tłuszczowej po wysiłku.
Okazało się, że aktywność fizyczna we wczesnej fazie aktywności myszy zwiększała ekspresję genów zaangażowanych w rozkład tkanki tłuszczowej i termogenezę (wytwarzanie ciepła). Pobudzała także mitochondria komórek tkanki tłuszczowej, co wskazuje na wyższe tempo metabolizmu. Efekty te zaobserwowano wyłącznie u myszy, które ćwiczyły „rano”, czyli we wczesnej fazie swojej aktywności. Co ważne, efekty te były niezależne od czasu przyjmowania pokarmu.
– Nasze wyniki sugerują, że ćwiczenia wykonywane późnym rankiem mogą być skuteczniejsze w przyspieszeniu metabolizmu oraz spalaniu tkanki tłuszczowej niż ćwiczenia wykonywane wieczorem. Tak przynajmniej wynika z eksperymentu przeprowadzonego z udziałem myszy. Jeśli potwierdzi się to badaniu z udziałem ludzi, będzie to oznaczało, że poranne ćwiczenia będą najodpowiedniejsze dla osób z nadwagą – uważa prof. Juleen. R. Zierath z Katedry Medycyny Molekularnej i Chirurgii oraz Katedry Fizjologii i Farmakologii Karolinska Institutet, jedna z autorek badania.
Badaczka dodaje, że myszy i ludzie mają wiele wspólnych funkcji fizjologicznych, dlatego zwierzęta te są dobrym modelem do eksperymentów związanych z ludzką fizjologią i metabolizmem. Istnieją jednak ważne różnice, np. myszy prowadzą nocny tryb życia. Dlatego, zamiast kierować się porą dnia, badacze postawili na fizjologiczne fazy największej i najmniejszej aktywności dobowej.
– Właściwa pora wydaje się ważna dla równowagi energetycznej organizmu i poprawy korzyści zdrowotnych wynikających z ćwiczeń. Jednak potrzebne są dalsze badania, aby wyciągnąć wiarygodne wnioski na temat znaczenia naszych odkryć dla ludzi – podsumowuje prof. Zierath.
Aktywność fizyczna, nawet ta niezbyt intensywna, ma ogromne znaczenie dla zdrowia, m.in. poprawia wydolność organizmu, a także samopoczucie. Lekarze zachęcają, by codziennie wykonywać ćwiczenia o średniej intensywność przez około 30 minut. Zalecane są ćwiczenia cardio, czyli takie, które poprawiają wydolność serca. Może to być marsz, jazda na rowerze, bieganie, nordic walking, taniec, czy skakanie na skakance.
Źródło: "Time of day determines postexercise metabolism in mouse adipose tissue", Logan A. Pendergrast, Leonidas S. Lundell, Amy M. Ehrlich and Juleen R. Zierath, PNAS Vol. 120 | No. 8/ PAP Katarzyna Czechowicz
Oceń artykuł