Co kształt sylwetki może mówić o naszym zdrowiu?

27.01.2023
Aktualizacja: 27.01.2023 16:40

Typ sylwetki, podobnie jak wzrost, to coś, na co nie mamy wpływu i w związku z czym nie powinniśmy się tym nadmiernie przejmować. Niektórzy mają sylwetkę typu jabłko, niektórzy typu gruszka, a jeszcze inni typu klepsydra, kolumna czy odwrócony trójkąt. To kwestia genów. Czym się charakteryzują te typy sylwetki i na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, mając taki kształt ciała? Podpowiadamy.

Kształt sylwetki a zdrowie
fot. Shutterstock

Każdy z nas ma swój ideał piękna i chce do niego dążyć. Niestety najczęściej nie jest to możliwe (np. osoba z typem sylwetki gruszka nie zostanie kolumną). Niektóre osoby są bardziej skłonne do gromadzenia tkanek tłuszczowych w okolicach bioder, niektóre w okolicach bioder i piersi. Może to być powodem frustracji czy obniżonego poczucia własnej wartości, a także kompleksów. Psychologowie apelują od lat, by zaakceptować siebie takimi, jakimi jesteśmy, ale nie zawsze ich apel trafia na podatny grunt.

Czy kształt sylwetki ma znaczenie?

Lekarze podkreślają, że typ sylwetki nie jest aż tak istotny, bo prawidłowa waga to indywidualna kwestia, ale na pewne niepokojące sygnały lepiej wcześniej zwracać uwagę, np. na nadmierne odkładanie się tłuszczu w okolicach brzucha.

– Kształt ciała nie ma tak dużego znaczenia dla naszego zdrowia, jeśli jego waga utrzymuje w zdrowym zakresie – tłumaczy dr Elena Borukh, lekarz chorób wewnętrznych, specjalistka leczenia otyłości i cukrzycy, i dodaje: – To bardziej kwestia tego, gdzie leży dodatkowa waga, która ma wpływ na ryzyko niektórych chorób przewlekłych. Rozważając swój typ sylwetki i jej wpływ na zdrowie, warto wziąć pod uwagę kilka rzeczy:

  • naturalny rozkład ciężaru w ciele, czyli gdzie ciało się wygina, a gdzie nie,
  • wskaźnik masy ciała (BMI),
  • wskaźnik WHR, czyli stosunek obwodu talii do bioder,
  • analizę składu ciała do oceny masy mięśniowej i nie tylko.

Ważne!

Kształt ciała nie mówi, czy jesteś zdrowy, czy niezdrowy. O wiele ważniejsze dla twojego zdrowia jest to, czy masz nadwagę lub otyłość.

Typy sylwetki – czym się charakteryzują?

Wyróżnia się 5 typów sylwetek:

  • Jabłko

Osoby o sylwetce jabłka mają większy ciężar w okolicy brzucha. Pełna talia lub otyłość brzuszna może być czerwoną flagą wskazującą na ryzyko chorób serca i cukrzycy.

– Badania wielokrotnie wykazały, że tłuszcz brzuszny jest najbardziej niepokojący, więc kształt jabłka może być powodem do niepokoju u osób z nadwagą lub otyłością – tłumaczy dr Borukh i dodaje, że dzieje się tak, bo osoby o kształcie jabłka mogą mieć więcej niezdrowego tłuszczu trzewnego. W przeciwieństwie do tłuszczu podskórnego, który gromadzi się pod skórą, tłuszcz trzewny leży głęboko w ścianach brzucha. Otacza żołądek, wątrobę, jelita i inne narządy.

– Trzewna tkanka tłuszczowa zwiększa poziom insuliny, co oznacza, że organizm wytwarza więcej insuliny, niż potrzebuje – wyjaśnia dr Borukh i dodaje: – Podwyższony poziom insuliny lub insulinooporność jest głównym czynnikiem powodującym zespół metaboliczny, który może być prekursorem cukrzycy, a także zwiększa ryzyko chorób serca i udaru mózgu.

Osoby, które mają kształt jabłka, powinny starać się zachować prawidłową wagę oraz obwód talii. W ich przypadku ważna jest zdrowa dieta (najlepiej dieta śródziemnomorska), a także aktywność fizyczna – co najmniej 150 minut tygodniowo ćwiczeń cardio i treningu siłowego. Ćwiczenia na mięśnie brzucha mogą pomóc wzmocnić kręgosłup oraz zrzucić trzewny tłuszcz.

  • Gruszka

Osoby o kształcie gruszki są pełniejsze w dolnej części ciała, czyli w biodrach oraz na wysokości pośladków, górna część natomiast jest węższa. Osoby z nadwagą lub otyłością, o tym kształcie ciała, mogą być bardziej narażone na żylaki i chorobę zwyrodnieniową stawów, zwłaszcza kolanowych i biodrowych. Osobom o tym typie sylwetki zaleca się zwłaszcza ćwiczenia na dolną partię ciała, tj: nordic walking, spacerowanie w szybszym tempie, jazdę na rowerze, wchodzenie po schodach.

  • Odwrócony trójkąt

Osoby o typie sylwetki w kształcie odwróconego trójkąta są szersze w ramionach i klatce piersiowej, a węższe w talii i biodrach. Osoby o tym kształcie ciała częściej odczuwają ból ramion i szyi. W ich przypadku poleca się ćwiczenia wzmacniające plecy.

  • Kolumna

Jeśli twój kształt ciała ma mniej wyraźne krzywe (bardziej w linii prostej, czyli na każdym poziomie podobnej wielkości), oznacza to, że jesteś kolumną. Osoby o tym kształcie najczęściej mają problemy z kośćmi, co zwiększa ryzyko złamań i osteoporozy. W ich przypadku zaleca się ćwiczenia wzmacniające kości.

  • Klepsydra

Ten typ sylwetki charakteryzuje się podobnymi proporcjami pomiędzy klatką piersiową a biodrami i znacznie węższą talią. Osoby o tym kształcie, podobnie jak osoby w typie jabłka, mogą być narażone na gromadzenie się tłuszczu trzewnego i związane z nim schorzenia (otyłość, cukrzycę, nadciśnienie, choroby serca). W ich przypadku również ważna jest aktywność fizyczna – co najmniej 150 minut tygodniowo ćwiczeń cardio i treningu siłowego. Ćwiczenia na mięśnie brzucha mogą pomóc wzmocnić kręgosłup oraz zrzucić trzewny tłuszcz.

Pamiętajmy, że każdy kształt ciała może być zdrowy. Zagrożeniem jest tylko nadwaga i otyłość, bo są to czynniki zwiększające ryzyko pojawienia się wielu chorób. Aby zachować zdrowie, warto zdrowo się odżywiać, regularnie ćwiczyć, by mieć silne, wysportowane ciało. Zacznijmy od lekkich ćwiczeń, np. pływanie czy aerobik w wodzie, a z czasem, gdy poprawi się nasza kondycja, zacznijmy bardziej angażujące ćwiczenia.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródła: "What Does Your Body Shape Say About Your Health?", dr Elena Borukh, Cleveland Clinic, US