Obserwuj w Google News

Chcesz schudnąć bez wysiłku? Poznaj 5 trików na odchudzanie bez diety

3 min. czytania
Aktualizacja 04.11.2022
20.07.2020 14:05
Zareaguj Reakcja

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które mogą pomóc z łatwością zrzucić kilogramy. Poznaj 5 sposobów na odchudzanie bez diety i ćwiczeń. Wszystkie są oparte na nauce.

Odchudzanie bez wysiłku. Jak zrzucić zbędne kilogramy bez diety?
fot. Shutterstock
  • Jeśli trzymasz niezdrową żywność na blacie w kuchni, bardziej prawdopodobne jest, że zjesz nieplanowaną przekąskę. Na widoku zawsze trzymaj coś zdrowego - najlepiej warzywa i owoce. 
  • Osoby, które jedzą, gdy są rozproszone, bardzo często się przejadają. Zwracanie uwagi na posiłki może pomóc jeść mniej i schudnąć.
  • Zły sen i nadmierny stres mogą zaburzać równowagę kilku ważnych hormonów regulujących apetyt, powodując, że jesz więcej.

Wiele prostych nawyków związanych ze stylem życia może pomóc w utracie wagi. Niektóre nie mają nic wspólnego z restrykcyjną dietą lub planami treningowymi. Możesz używać mniejszych talerzy, jeść wolniej, pić wodę i unikać jedzenia przed telewizorem lub komputerem. To czasami wystarczy, by osiągnąć odpowiednią wagę. Pomocne może być również priorytetowe traktowanie żywności bogatej w białko i błonnik. Poeksperymentuj przez chwilę z jedną z poniższych technik, jeśli zadziała, wypróbuj kolejną.

1. Przechowuj niezdrową żywność poza zasięgiem wzroku

Przechowywanie niezdrowej żywności w miejscu, w którym łatwo ją zobaczyć, zwiększa głód i apetyt. Jedno z ostatnich badań wykazało, że jeśli wysokokaloryczne produkty są zostawiane w widocznym miejscu, osoby ważyły więcej niż ci, którzy mieli widoczną tylko miskę owoców.

Weź przykład i przechowuj niezdrową żywność poza zasięgiem wzroku, na przykład w szafach lub kredensach, aby nie przyciągały twojego wzroku. Natomiast zdrowe przekąski umieszczaj na blacie, stole, na środku lodówki. 

2. Pij regularnie wodę

Niegazowana woda pomaga w zmniejszeniu apetytu, zwłaszcza jeśli pije się ją regularnie, małymi łykami i przez cały dzień. Warto sięgnąć po wodę również przed posiłkiem. Jedno badanie z udziałem dorosłych wykazało, że wypicie pół litra wody około 30 minut przed posiłkiem zmniejsza głód.

Uczestnicy, którzy pili wodę przed posiłkiem, stracili na wadze o 44% więcej w ciągu 12 tygodni w porównaniu z osobami, które tego nie zrobiły. Jeśli zamienisz napoje gazowane lub sok –  na wodę, uzyskasz jeszcze lepszy efekt.

Warto wiedzieć:  Poznaj sekret skutecznego odchudzania. Dietetyk obala mity

3. Jedz bez patrzenia na telewizor, telefon

Zwracanie uwagi na to, co jesz, może pomóc w spożywaniu mniejszych ilości. Ludzie, którzy jedzą, oglądając telewizję lub grając w gry komputerowe, mogą stracić orientację, ile tak naprawdę zjedli. To prowadzi do częstego przejadania.

Przegląd 24 badań wykazał, że ludzie, którzy byli rozproszeni podczas posiłku, jedli około 10% więcej. Dodatkowo spożywali więcej posiłków w dalszej części dnia – zjadały później o 25% więcej kalorii niż osoby, które były skupione.

Jeśli regularnie spożywasz posiłki podczas oglądania telewizji lub korzystania z urządzeń elektronicznych, możesz nieświadomie jeść więcej. Te dodatkowe kalorie sumują się i mają ogromny wpływ na wagę w dłuższej perspektywie.

4. Wysypiaj się

Jeśli chodzi o zdrowie, ludzie często zaniedbują sen. Tymczasem brak snu może zaburzać działanie hormonów regulujących apetyt – leptyny i greliny. Wahania tych hormonów mogą zwiększyć głód i apetyt na niezdrowe jedzenie, prowadząc do wyższego spożycia kalorii. Co więcej, chroniczna zaniedbywanie snu może zwiększać ryzyko wystąpienia wielu chorób, w tym cukrzycy typu 2 i otyłości.

5. Nakładaj mniejsze porcje

Duży talerz z wypełnionym po brzegi daniem? Jeśli tak to wyglądało do tej pory – musisz to zmienić.  Małymi krokami zmniejsz nie tylko ilość jedzenia, ale też wielkość samego talerza. W pewnym momencie nawet nie zauważysz różnicy i będziesz najedzony o wiele mniejszą porcją.

Jedno badanie z udziałem osób dorosłych wykazało, że podwojenie rozmiaru przystawki obiadowej zwiększyło spożycie kalorii o 30%.

Źródło: healthline.com