Obserwuj w Google News

Najlepsza dieta wyłoniona. Ranking diet 2020

3 min. czytania
Aktualizacja 18.11.2020
11.05.2020 13:10
Zareaguj Reakcja

Najlepsza dieta to taka, która jest najzdrowsza i prosta do zastosowania. Sprawdź, która dieta jest najbardziej skuteczna w walce ze zbędnymi kilogramami, a która jest najzdrowsza.

Najlepsza dieta. Ranking diet 2020
fot. Shutterstock

Najlepsza dieta po raz kolejny została wyłoniona w rankingu diet U.S. News&World Report. Są propozycje dla odchudzających się, walczących z cukrzycą typu 2., dbających o serce oraz po prostu dla miłośników zdrowego żywienia. Sprawdź, która jest dla ciebie.

Najlepsza dieta: najzdrowsza, dla diabetyków, dla serca

Kryteria, jakie wzięto pod uwagę w rankingu diet U.S. News&World Report 2020, to: poziom trudności diety, zawartość odżywcza, bezpieczeństwo stosowania, skuteczność w walce o utratę wagi, ochrona przed nadciśnieniem, cukrzycą i chorobami serca. Biorąc pod uwagę te wszystkie czynniki, udało się wyłonić zwycięzców.

Najlepsza dieta ogółem to:

 1. Dieta śródziemnomorska
 2. Dieta DASH
 3. Fleksitarianizm

Dieta śródziemnomorska od lat uznawana jest najlepszą, ze względu na bogactwo produktów słynących z prozdrowotnych właściwości: warzyw (szczególnie bogatych w likopen pomidorów), oliwy z oliwek, nasion i orzechów. Choć eksperci podkreślają, że nie ma jednej diety śródziemnomorskiej, we wszystkich jej odmianach - włoskiej, francuskiej, hiszpańskiej, greckiej - występują podobne składniki.

Dieta DASH to najzdrowsza dieta, ze względu na niską zawartość soli, co ma znaczenie w profilaktyce nadciśnienia. W kategorii "najlepsza dieta" znalazła się na drugim miejscu, bo trudniej ją zastosować.

Z kolei fleksitarianizm, czyli tzw. wegetarianizm dla wygodnych, to propozycja dla osób, które chcą ograniczyć tłuszcze zwierzęce w diecie, ale nie chcą całkowicie rezygnować z mięsa. Zasada jest prosta: generalnie mięsa nie jemy, ale od czasu do czasu robimy wyjątek.

Ten sam układ podium - dieta śródziemnomorska, dieta DASH, fleksitarianizm - znajdziemy również w kategorii "dieta dla diabetyka".

Natomiast najlepsza dieta dla serca to dieta Ornisha - niskotłuczowa dieta wegetariańska - która może wyleczyć nawet ciężką chorobę wieńcową.

A skoro już o wegetarianizmie mowa, to warto podkreślić, że sklasyfikowany jest on na 13. miejscu na 35 pozycji w kategorii "dieta prozdrowotna", a weganizm - dopiero na 23.

Najlepsza dieta odchudzająca

Najlepsza dieta odchudzająca to po raz kolejny Dieta Strażników Wagi (Weight Watchers Diet), w której poszczególnym produktom przyznawane są punkty. Można jeść wszystko, ale nie można przekraczać określonego indywidualnie dla każdej osoby wyniku liczbowego dziennie. Udział w programie jest płatny, ale zaletą programu jest wsparcie mentorów. Dieta ta nie jest jednak zalecana osobom z problemami zdrowotnymi, takimi jak nadciśnienie czy cukrzyca.

Na drugim miejscu - zaskoczka - dieta wegańska, czyli całkowita rezygnacja z tłuszczów zwierzęcych: mięsa, nabiału, jajek. Ze względu na ryzyko niedoboru witaminy B12 dieta wegańska powinna być stosowana pod nadzorem dietetyka. Na weganizm najlepiej przechodzić stopniowo.

Trzecia pozycja w kategorii "najlepsza dieta odchudzająca" to dieta wolumetryczna. Dla łasuchów, bo można jeść duże porcje, ale określonego rodzaju produktów: głównie tych, zawierających dużą ilość wody. Trzeba pilnować wartości odżywczych.

Najlepsza dieta odchudzająca:

 1. Dieta Strażników Wagi
 2. Dieta wegańska
 3. Dieta wolumetryczna

Niebezpieczne diety eliminacyjne

Popularne diety odchudzające to głównie diety eliminacyjne, zakładające drastyczne ograniczenie liczby kalorii z dnia na dzień. Diety eliminacyjne, choć działają szybko, stosowane bez konsultacji z dietetykiem, narażają nas na poważne problemy zdrowotne, w tym: zagrażającą życiu hipoglikemię, niedobory witamin i mikroelementów oraz... zszargane nerwy.

Ze względu na towarzyszące im często nieustanne uczucie głodu, bardzo ciężko je zastosować, co może przerodzić się w poważne zaburzenia odżywiania, w tym bulimię.

Przeważnie kończą się również efektem jo-jo.

Najgorsze diety wg. U.S. News&World Report (czyt. najmniej zdrowe), to:

 1. Dieta ketogeniczna
 2. Dieta Dukana
 3. Dieta Atkinsa
 4. Dieta Raw Food
 5. Dieta Whole30
 6. Dieta Paleo

Dla nieprzekonanych: nie są one wcale wysoko w kategorii diet odchudzających - Dieta Raw Food dopiero na 9. miejscu, Dieta Atkinsa - na 15., Dieta Ketogeniczna - na 17. na 35 pozycji, sklasyfikowanych w rankingu diet U.S. News&World Report 2020.

Źródło: usnews.com