Ile kalorii dziennie potrzebujemy, by organizm dobrze funkcjonował?
Restrykcyjne diety odchudzające, niskokaloryczne, są szkodliwe dla naszego zdrowia. Dowiedz się, ile kalorii potrzebujemy, by nasze organy wewnętrzne prawidłowo pracowały.

Wiele osób zastanawia się, ile powinno spożywać kalorii w ciągu dnia. Odpowiedź brzmi: to zależy, m.in. od tego jak bardzo jesteśmy aktywni w ciągu dnia i jakie cele chcemy osiągnąć. W ustaleniu dziennego zapotrzebowania kalorycznego pomocne mogą być dwa parametry:
- podstawowa przemiana materii (PPM), czyli w wielkim uproszczeniu to, ile nasz organizm zużywa energii do funkcjonowania w stanie spoczynku (biernego funkcjonowania),
- całkowita przemiana materii (CPM), czyli liczba kalorii, których nasz organizm potrzebuje nie tylko na bierne funkcjonowanie, ale również na codzienne czynności, w tym pracę umysłową i fizyczną.
Podstawowa przemiana materii – co to takiego?
Nasz organizm pracuje przez cały czas, nawet podczas snu. Gdy my się relaksujemy, w środku praca wre: serce pompuje krew, płuca dostarczają tlen, wątroba usuwa toksyny, a wszystkim zarządza mózg. Aby praca przebiegała bez zarzutu, nasz organizm potrzebuje paliwa. Jest nim energia pozyskiwana z pokarmu, który spożywany w ciągu dnia. Liczba kalorii potrzebnych do przeżycia to podstawowa przemiana materii (PPM).
Ile kalorii potrzebują nasze narządy do prawidłowego funkcjonowania?
Ile kalorii potrzebuje nasz organizm, by prawidłowo funkcjonować? Poniżej średnie tempo metabolizmu narządów wewnętrznych wyrażone w kcal/kg masy narządu na dzień.
- Nasz mózg potrzebuje około 240 kcal na kilogram na dobę, więc jeśli waży on około 1,3 kg, to jego zapotrzebowanie na BIERNE funkcjonowanie przez 24 godziny wynosi 310 kcal.
- Nasze serce natomiast potrzebuje do biernego funkcjonowania około 440 kcal na kilogram na dobę. Zakładając, że serce zdrowego człowieka waży około 300-350 g, to najmniej potrzebuje ono około 200 kcal. A jak to wygląda w przypadku innych narządów?
- Wątroba potrzebuje 200 kcal na kilogram na dobę (zdrowa wątroba u mężczyzny waży około 1,5-1,7 kg, a u kobiet 1,3-1,5 kg, przy czym wypełniona krwią zwiększa swoją masę o około 500-800 g).
- Nerki potrzebują około 440 kcal na kilogram masy na dobę. Jedna nerka u zdrowej osoby dorosłej waży około 150 g, a mamy je dwie. Tak więc do biernego funkcjonowania potrzebują one co najmniej 200 kcal na dobę.
- Mięśnie potrzebują do biernego funkcjonowania w ciągu doby około 13 kcal na każdy kilogram swojej masy. Natomiast tkanka tłuszczowa około 4,5 kcal na kilogram masy na dobę.
Co się dzieje, gdy dostarczamy organizmowi za mało kalorii?
Jeśli dostarczamy organizmowi za mało energii, mózg – najbardziej łakomy spośród wszystkich narządów – odcina dopływ energii do innych organów, a powstałe w ten sposób nadwyżki sam konsumuje. W krańcowej, kryzysowej sytuacji, gdy nie może już funkcjonować, przechodzi w tryb czuwania i zapada w śpiączkę. To ma go uchronić przed samozniszczeniem.
Czym się żywią nasze narządy?
Każdy z nich ma inne ulubione składniki odżywcze. Mózg uwielbia glukozę, nasze serce kwasy tłuszczowe, wątroba potrzebuje węglowodanów, mięśnie glikogenu, układ odpornościowy białek, a komórki naszego organizmu – witamin, minerałów oraz innych związków, np.polifenolowych, zawartych w warzywach, owocach oraz ziołach. Niezbędna jest również woda.
To właśnie dlatego nasza dieta musi być zbilansowana, urozmaicona i odpowiednio kaloryczna. Tylko dzięki temu nasz organizm będzie prawidłowo pracował.
Jeśli będziemy drastycznie ograniczać liczbę kalorii, aby schudnąć, stosując restrykcyjne diety odchudzające. Nasz organizm będzie słabł, aż w końcu przestanie prawidłowo funkcjonować. Być może pozbędziemy się zbędnych kilogramów, ale będziemy mieć nowy problem, np. choroby wynikające z niedoborów składników odżywczych.
Źródło: "9 i pół tygodnia", dr n. med. Anna Lewitt, Wydawnictwo Rodzinne, Bielsko-Biała 2014