Dieta sirtuinowa - naukowcy odkryli eliksir młodości
Znana jest z tego, że można jeść na niej czekoladę i pić wino. Dieta sirtuinowa to sposób żywienia o rosnącej popularności. Zobacz na czym polega.

Sirtuiny, co to takiego?
Sirtuiny, czyli inaczej białka Sir (Silent information regulator) to enzymy, które są odpowiedzialne za reakcje odszczepiania grup acetylowych od różnych klas białek. W ostatnim czasie wzbudziły one ogromne zainteresowanie. Badania pokazały, że ograniczenie przyjmowanych z dietą kalorii o 30-50%, powodowało wydłużenie życia u drożdży poprzez aktywację właśnie białka Sir. Naukowcy od razu zaczęli zastanawiać się jak sirtuiny wpływają na organizm człowieka. Okazuje się, że mogą pełnić one rolę czynników regulujących tempo starzenia i wpływać na procesy naprawcze DNA. W związku z tym zaczęto nazywać je „eliksirem młodości”.
Sirtfoods, czyli co jeść na diecie sirtuinowej
Zauważono, że pewne produkty mogą regulować aktywność białek Sir. Niektóre naturalne związki roślinne, mogą zwiększać poziom tych białek w organizmie, a żywność je zawierająca została nazwana „sirtfoods”. Lista najlepszych sitrfoods, która została stworzona przez twórców diety obejmuje między innymi:
- czerwone wino
- truskawki
- maliny
- jagody
- cebulę
- kapary
- lubczyk
- jabłka
- zieloną herbatę matcha
- owoce cytrusowe
- zielone warzywa liściaste
- winogrona (ze skórką)
- orzeszki ziemne
- orzeszki piniowe
- ciemną czekoladę (85% kakao)
- grykę
Dieta sirtuinowa łączy wysokie spożycie sirtfoods i ograniczenie kalorii. Dzięki takim działaniom, nasz organizm wytwarza wyższe poziomy sirtuin. Twórcy diety twierdzą, że przestrzeganie diety sirtfood doprowadzi do szybkiej utraty masy ciała, zachowując jednocześnie masę mięśniową i chroniąc przed chorobami przewlekłymi. Po zakończeniu diety zachęca się do dalszego włączania do jadłospisu produktów sirtfoods i charakterystycznego zielonego soku, z którego dieta jest znana.
Zasady diety sirtuinowej
Dieta sirtfood ma dwie fazy, które trwają w sumie trzy tygodnie. Następnie możesz dalej urozmaicać swoją dietę w zalecane produkty, włączając do posiłków jak najwięcej sirtfoods. Dużą część diety stanowi zielony sok, który będziesz musiał spożywać od jednego do trzech razy dziennie. Do jego przygotowania potrzebna jest sokowirówka. Przepis znajdziesz poniżej:
Składniki:
- 75 g jarmużu
- 30 g rukoli
- 5 g pietruszki
- 2 łodygi selera naciowego
- kawałek imbiru
- pół zielonego jabłka
- pół cytryny
- pół łyżeczki zielonej herbaty matcha
Faza pierwsza
Pierwsza faza diety trwa siedem dni i obejmuje ograniczenie kalorii oraz wypijanie dużej ilości zielonego soku. Podczas pierwszych trzech dni fazy pierwszej spożycie kalorii jest ograniczone do 1000 kcal. Pijesz trzy zielone soki dziennie i zjadasz jeden posiłek. Książka zawierająca odpowiednie przepisy znajduje się na stronie autorów diety. Przykłady posiłków obejmują zupę miso z tofu, omlet lub smażone krewetki z makaronem gryczanym. W dniach 4–7 pierwszego etapu, spożycie kalorii zwiększa się do 1500. Obejmuje to dwa zielone soki dziennie i dwa kolejne posiłki bogate w sirtfood, które możesz wybrać z książki.
Faza druga
Faza druga trwa dwa tygodnie. Podczas tej fazy, nadal stopniowo tracisz na wadze. Dla tej fazy nie ma określonego limitu kalorii. Zamiast tego jesz trzy posiłki bogate w sirtfoods i wypijasz jeden zielony sok dziennie. Ponownie, posiłki są wybierane z przepisów zawartych w książce.
Po diecie
W celu dalszej utraty masy ciała, możesz powtarzać te dwie fazy tak często, jak masz na to ochotę. Zachęca się jednak regularne włączanie sirtfoods do posiłków.
Czy sirtfoody to nowe superfoody?
Nie można zaprzeczyć, że sirtfoods są zdrowymi produktami. Często są bogate w składniki odżywcze i są pełne zdrowych związków pochodzenia roślinnego. Ponadto badania powiązały wiele produktów spożywczych zalecanych w diecie sirtfood, z korzyściami zdrowotnymi, takimi jak zapobieganie powstawaniu chorób cywilizacyjnych. W rzeczywistości większość sirtfoods wykazuje korzyści zdrowotne u ludzi. Jednak dowody na korzyści zdrowotne wynikające ze zwiększenia poziomu białka Sir są wstępne. Chociaż badania na myszach i ludzkich komórkach in vitro wykazały pozytywne wyniki, nie przeprowadzono badań na ludziach, w których badano by wpływ wzrostu poziomów sirtuiny. Dlatego nie wiadomo, czy zwiększenie poziomu białek Sir w organizmie, doprowadzi do dłuższej żywotności i niższego ryzyka pewnych chorób.
Czy dieta sirtuinowa jest zdrowa?
Produkty sirtfoods to prawie same zdrowe wybory. Mogą one nawet przynieść pewne korzyści zdrowotne, ze względu na ich właściwości przeciwutleniające lub przeciwzapalne. Jednak jedzenie tylko kilku szczególnie zdrowych produktów spożywczych nie zaspokoi wszystkich potrzeb żywieniowych twojego organizmu. Dieta sirtuinowa jest niepotrzebnie restrykcyjna i nie oferuje wyraźnych, unikalnych korzyści zdrowotnych w porównaniu z jakimkolwiek innym rodzajem diety. Co więcej, jedzenie tylko 1000 kalorii nie jest zwykle zalecane bez nadzoru lekarza. Nawet spożywanie 1500 kalorii dziennie może być zbyt restrykcyjne dla wielu osób. Ze względu na niski poziom kalorii i restrykcyjne wybory żywieniowe dieta może być trudna do przestrzegania przez całe trzy tygodnie. Dodajmy do tego wysokie początkowe koszty zakupu sokowirówki, książki oraz niektórych rzadkich i drogich składników, a także koszty czasowe przygotowania określonych posiłków i soków, a dieta ta staje się niewykonalna i niezrównoważona dla wielu osób.
Czy dieta sirtuinowa działa?
Autorzy diety sirtuinowej odważnie twierdzą, że dieta ta może zwiększyć utratę masy ciała, włączyć w organizmie „chudy gen” i zapobiegać chorobom. Problem polega na tym, że nie ma wielu dowodów na poparcie tych tez. Jak dotąd nie ma przekonujących badań na to, że dieta sirtfood ma bardziej korzystny wpływ na utratę zbędnych kilogramów, niż jakakolwiek inna dieta o ograniczonej kaloryczności. Chociaż wiele z promowanych pokarmów ma właściwości zdrowotne, nie przeprowadzono żadnych długoterminowych badań na ludziach, aby ustalić, czy dieta bogata w sirtfoods przynosi konkretne korzyści zdrowotne.
Podsumowując
Dieta sirtuinowa jest pełna zdrowej żywności, ale nie zdrowych nawyków żywieniowych. Nie wspominając o tym, że jej teoria i oświadczenia zdrowotne oparte są na wielu wstępnych dowodach naukowych. Chociaż dodanie do diety niektórych produktów typu sirtfoods nie jest złym pomysłem i może nawet przynieść pewne korzyści zdrowotne, sama dieta wygląda jak kolejna moda, która odchudzi bardziej twój portfel niż sylwetkę.
Źródła:
1. Allard,JS, Perez E, Zou S, de Cabo R. Dietary sctivators of Sirt1. Molecular and Cellular Endocrinology. (2019). 299(1), 58-63
2. Siedlecka K, Bogusławski W. Sirtuiny - enzymy długowieczności? Gerontologia Polska, tom 13, nr 3, str 147-152
3. Pallauf K, Giller K, Huebbe P, Rimbach G. Nutrition and healthy ageing: calorie restriction or polyphenol-rich "MediterrAsian" diet? Oxid Med Cell Longev. 2013;2013:707421.
4. Libert S, Guarente L. Metabolic and neuropsychiatric effects of calorie restriction and sirtuins. Annu Rev Physiol. 2013;75:669-84.
5. http://sirtfooddiet.net