Zamknij

Dieta selfie. Jak Instagram pomaga w odchudzaniu?

19.10.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 16:32

Wszyscy wiemy co powinniśmy zrobić aby zgubić zbędne kilogramy. Należy jeść mniej (i lepiej) i więcej się ruszać. Jednak nie zawsze jest to takie proste. W internecie pojawił się nowy sposób na walkę z nadwagą i otyłością, który ma pomóc zmotywować do utrzymania prawidłowej diety: zrób sobie selfie!

Dieta selfie
fot. Shutterstock

Badania pokazały, że robienie zdjęć typu selfie, w celu udokumentowania swoich postępów w walce ze zbędnymi kilogramami, sprawia że masz większą motywację do utrzymania prawidłowych nawyków żywieniowych i odpowiedniej ilości aktywności fizycznej. Jest to obiecujące, zważając na to że często to właśnie brak motywacji do działania, jest najtrudniejszą częścią odchudzania według wielu osób. W jednym z ostatnich badań przeprowadzonych przez uniwersytet w Alicante odkryto, że prowadzenie fotoreportażu zwiększa prawdopodobieństwo, że pacjenci osiągną docelową wagę. Cykliczne robienie sobie zdjęć daje ogromną satysfakcję, zwłaszcza że dosłownie widzisz, jak nadmiar kilogramów znika wraz z czasem.

Rola mediów społecznościowych w odchudzaniu

Media społecznościowe pozwalają nam oglądać co znajomi robili na wakacjach, co jedli wczoraj na kolację, a także jak idzie im odchudzanie, o którym wspominają już od jakiegoś czasu. Coraz więcej osób dokumentuje swoje postępy w odchudzaniu na Instagramie czy Facebooku. Co więcej, powstają nawet dedykowane aplikacje dla tych, którzy chcą publikować zdjęcia i filmy aby podzielić się swoim doświadczeniem. Jedna z takich aplikacji, Progress, pozwala użytkownikom tworzyć płynne wideo, powstające na podstawie wrzucanych selfie, które pokazuje długotrwały proces odchudzania i utratę kilogramów z czasem.

Na czym polega dieta selfie?

Dieta selfie polega raczej na śledzeniu postępów w odchudzaniu, niż na tworzeniu konkretnej listy produktów, które możesz jeść i których należy unikać. Robisz selfie, aby śledzić swoje postępy w zakresie kondycji i odchudzania, a to pomaga utrzymać motywację. Pomysł jest bardzo prosty, jednak faktycznie przynosi efekty. Wielu lekarzy i dietetyków, podkreśla znaczenie odpowiedzialności i posiadania grupy wsparcia, podczas prób odchudzania się. Doskonałym przykładem takiego działania jest amerykańska firma Weight Watchers asystująca ci w odchudzaniu. W obecnych czasach grupy wsparcia zostały jednak zastąpione obserwatorami na Instagramie. Udostępnienie swojej podróży związanej z odchudzaniem w mediach społecznościowych, może być prowadzone na bieżąco. W ten sposób wszyscy twoi znajomi i rodzina staną się grupą wsparcia, motywującą cię do dalszego odchudzania.

Czym jest fitspo?

Fitspo to zdjęcia, grafiki i inspirujące cytaty, które zachęcają do utrzymania lub wprowadzenia (zależnie od tego na jakim etapie jesteś) zdrowego stylu życia. To skrót pochodzący z angielskich słów „fitness” i „inspiration” oznaczający dosłownie - inspirację do ćwiczeń. Istnieją tysiące blogów i kont fitspo na stronach takich jak Pinterest, Facebook, Instagram i Tumblr. Umieszczając na swoim koncie selfie przed, po i pomiędzy, dołączasz do części ruchu fitspo poprzez hasztagowanie, przypinanie i śledzenie innych kont promujących zdrowy styl życia i fitness.

Zasady diety selfie

1. Zrób zdjęcie „przed”

Każdy ma swoją metodę, ale dieta selfie zwykle zaczyna się od jednego zdjęcia „przed”. Możesz utworzyć publiczne konto w mediach społecznościowych, aby rozpocząć dokumentować swoją podróż lub możesz po prostu wysłać selfie „przed” znajomym i rodzinie.

2. Dokumentuj swoją podróż

Możesz to robić codziennie, co tydzień lub za każdym razem, gdy masz na to ochotę. Dieta selfie nie ma sztywnych zasad. Reguły tak naprawdę tworzysz sam. Możesz traktować swoje selfie jako rekord, motywować się sukcesem lub świętować, gdy osiągniesz ważny dla siebie punkt (straciłeś 5 kg, przebiegłeś 5 km, zrobiłeś 20 pompek itp).

3. Zrób zdjęcie „po”

Ostatnim etapem diety selfie jest zrobienie zdjęcia „po” i następnie utrzymanie wymarzonej sylwetki poprzez kontynuowanie zdrowej diety i stylu życia.

Czy dieta selfie może być niebezpieczna?

W ostatnim czasie wiele mówi się na temat mediów społecznościowych i ich wpływu na zdrowie psychiczne. Jeśli zaczniesz dietę selfie, aby śledzić swoje postępy i dołączyć do większego ruchu, może to być zdrowy krok. Jednak pamiętaj aby wykonywać selfie i dzielić się nimi na łamach mediów społecznościowych z umiarem. Często coś co miało być jedynie motywującą zabawą, może przerodzić się w obsesję. Niektórzy psychiatrzy widzą związek między wykonywaniem wielu zdjęć typu selfie, a zaburzeniem postrzegania własnego ciała. Pamiętaj, że wiele zdjęć, które znajdujesz w sieci jest bardzo często pozowane i obrobione w photoshopie. Dlatego często porównywanie się z celebrytami z Instagrama nie ma najmniejszego sensu. Jeśli zauważasz, że zaczynasz mieć obsesję na punkcie selfie lub ogólnie fitspo, zrób detox od telefonu. Udaj się do lekarza, jeśli uważasz, że staje się to kompulsywne.

Podsumowując

Dieta selfie to tak naprawdę nie dieta, a sposób na motywację do odchudzania. Dopóki robisz to z głową (nie stosujesz głodówek, restrykcyjnych, wybiórczych diet, zbyt forsownych ćwiczeń itd) nie ma w niej nic złego. Jeżeli wybierzesz dzielenie się swoją podróżą w mediach społecznościowych, pamiętaj rób to ostrożnie. Jeżeli natomiast zauważysz, że zaczynasz obsesyjnie podchodzić do tematu diety i zdjęć wrzucanych do sieci, nie ignoruj problemu!

Źródło:
1. Kuzmar I, Rizo M, Cortés-Castell E. Adherence to an overweight and obesity treatment: how to motivate a patient?PeerJ. 2014 Jul 29;2:e495.