Obserwuj w Google News

5 diet z Hollywood, które dietetycy odradzają w 2018 roku

Monika Piorun
5 min. czytania
16.01.2018 18:18
Zareaguj Reakcja

W ramach postanowień noworocznych chcesz się odchudzić i wreszcie zrzucić nadmiar kilogramów? Lepiej unikaj diet promowanych przez celebrytów! Brytyjskie Towarzystwo Dietetyczne przedstawiło tegoroczne zestawienie modnych diet, które zdaniem specjalistów nie są korzystne dla naszego zdrowia.

Instagram.com/pixaby.com/CC0 Public Domain/compilation
fot. ---

Kto by nie chciał być pięknym i wiotkim niczym Angelina Jolie, mieć "kaloryfer" na brzuchu jak Brad Pitt i tyle werwy co Mick Jagger? Na początku roku miliony ludzi na całym świecie zaczynają wprowadzać w życie zmiany, które ich zdaniem pomogą im choć odrobinę dorównać ideałom.

Siłownie zapełniają się amatorami ochoczo przystępującymi do spalania tłuszczyku nagromadzonego podczas świątecznej spożywczej beztroski i noworocznych szaleństw. Nałogowi palacze postanawiają po raz wtóry raz na zawsze rozprawić się z uzależnieniem od nikotyny a zwolennicy słodkich przekąsek powtarzają sobie, że cukier to "biała śmierć" i już nigdy nie wezmą do ust nic, ma go w swoim składzie. Nie brakuje też naśladowców znanych i lubianych gwiazd, które chętnie dzielą się z fanami informacjami o tym, czym się żywią, co miały na talerzu na śniadanie, obiad czy kolację (jeśli w ogóle ją jedzą). Niestety to, co wychodzi na zdrowie pięknym i bogatym, nie zawsze sprawdza się w przypadku zwykłych śmiertelników. 

Brytyjskie Towarzystwo Dietetyczne przedstawiło listę najmodniejszych celebryckich diet, które zdaniem ekspertów... nie są godne naśladowania w 2018 roku! Poznajcie pięć sposobów odżywiania, które pomimo promowania przez najbardziej znane gwiazdy na świecie, nie są polecane przez dietetyków.

1. Dieta Raw Vegan - "surowa" dieta wegańska

Zrzut ekranu 2018-01-16 o 15.09.52
fot.
fot. Instagram.com/MeganFox/GwynethParltrow/StingOfficial/#rawvegan

: dieta roślinna oparta na surowych produktach, które nie są poddane obróbce termicznej powyżej 40-48 °C.

: Sting, Gwyneth Partlrow, Megan Fox.

: Choć starannie zaplanowana dieta wegańska połączona z suplementacją witaminy B12 i witaminy D jest zdrowa, to jednak można ją polecić jedynie w perspektywie krótkoterminowej. Długotrwałe odżywianie się posiłkami opartymi wyłącznie na surowych roślinach, bez żadnych gotowanych produktów nie jest w pełni zrównoważone i nie powinno się go polecać osobom niepełnoletnim (dzieciom), kobietom w ciąży czy osobom starszym - zwłaszcza w niektórych strefach klimatycznych, gdzie trzeba zmagać się z niskimi temperaturami powietrza.

Specjaliści ds. żywienia podkreślają, że ludzkie ciało jest w pełni przystosowane do trawienia zarówno świeżych owoców i warzyw, jak produktów, które są poddane obróbce termicznej. Nie ma zatem powodu, by uważać żywność surową za lepszą (tym bardziej, że naukowo potwierdzono że np. marchewka jest bardziej pożywna po ugotowaniu). 

Zobacz także

2. Dieta alkaliczna

Zrzut ekranu 2018-01-16 o 15.39.21 1
fot.
fot. Instagram.com/JenniferAniston/VictoriaBeckhamOfficial/WikimediaCommons/SarahFerguson

: Dieta alkaliczna (zasadowa) dąży do utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie. 

: Jennifer Aniston, Victoria Beckham, Księżna Yorku Sarah Ferguson

: Zasady diety opierają się na nieprawdziwym założeniu, że spożywanie określonych produktów może zmienić nasze pH. O ile nasze pożywienie może wpływać na pH wydalanego przez nas moczu, to jednak nie ma wpływu na pH krwi. Mimo że wykluczenie z diety produktów zakwaszających nasz organizm (m.in. wysokoprzetworzonej żywności bogatej w nasycone tłuszcze i cukry proste) może nam wyjść na zdrowie i jest z pewnością godne polecenia, to jednak eksperci podkreślają, że same warzywa (o zasadowym pH) nie wystarczą, by móc uchronić się przed rozwojem wielu chorób cywilizacyjnych - zwłaszcza, że dieta alkaliczna jest promowana jako skuteczny sposób na ochronę przed nowotworami i osteoporozą.

Zobacz także

3. Dietetyczne koktajle

koktajl
fot.
fot. pixaby.com/CC0 Public Domain/Instagram.com/Katie Price

: zastępowanie śniadań i jednego posiłku w ciągu dnia koktajlem białkowym wzbogaconym o suplementy diety (tj. L-karnityna i zielona herbata) wspomagające odchudzanie i funkcjonowanie mięśni oraz dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu. Sekretny składnik koktajli - "Satiereal" ma wykorzystywać niezwykłe właściwości ekstraktu z szafranu do tego, by hamować apetyt, sprzyjać utracie wagi i wprawiać nas w dobry nastrój.

: Katie Price (modelka, aktorka i piosenkarka)

: Tani składnik koktajlu, jakim jest białko serwatkowe, nawet mimo dodatków nie pozwala ani na to, by skutecznie schudnąć, ani na odpowiednie odżywienie naszego organizmu. Z pewnością nie powinno się nim zastępować żadnego posiłku w ciągu dnia. Zdaniem ekspertów tego typu produkt to dobry pomysł na biznes promowany przez znaną osobę, ale pomimo eleganckiego opakowania nie jest wystarczającym sposobem na to, by zredukować naszą wagę - do tego niezbędna jest aktywność fizyczna i zdrowe, zasobne w składniki odżywcze posiłki. 

Zobacz także

4. Dieta śródziemnomorska Pioppi

Zrzut ekranu 2018-01-16 o 16.09.42
fot.
fot. Wikimedia Commons

: Nieskowęglowodanowa dieta typu śródziemnomorskiego, oparta głównie na produktach zasobnych w tłuszcz (m.in. kokosach), rybach, orzechach, warzywach i roślinach strączkowych, zwana na cześć włoskiej wioski Pioppi, rozpropagowanej m.in. przez amerykańskiego biologa i fizjologa Ancela Keysa, który uznał, że mieszkańcy tej niewielkiej rybackiej osady należą do najzdrowszych ludzi na świecie (niemal nie występuje u nich cukrzyca typu 2). Ich codzienne pożywienie nieco różni od klasycznej diety śródziemnomorskiej - zaleca wyższe spożycie tłuszczów, nie dominują w niej węglowodany (makarony, ryż czy chleb) ani czerwone mięso. Alkohol ( wino) spożywany jest w niewielkich ilościach. Na próżno szukać w niej też słodkich przekąsek i produktów zasobnych w cukier. Zasady diety zakładają też raz w tygodniu 24-godzinny post oraz codzienną aktywność fizyczną.

: Dieta została rozpropagowana przez Keitha Vaza, członka komisji ds. cukrzycy w brytyjskim parlamencie, który zachęcił ponad stu polityków, by podczas wakacji przestrzegali zasad śródziemnomorskiej diety Pioppi w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia u nich cukrzycy typu 2. Książka opisująca zasady tego sposobu odżywiania stała się światowym bestsellerem i zyskała ogromną popularność m.in. wśród wielu gwiazd Hollywood.

: Zdaniem ekspertów zdecydowanie bardziej godna polecenia jest klasyczna dieta śródziemnomorska oparta na warzywach, owocach, rybach i oliwie z oliwek. Awangardowe pomysły na zastępowanie m.in. spodu od pizzy rozdrobnionym kalafiorem z olejem kokosowym specjaliści uznali za absurdalne.

- Autorzy diety mogą być jedynymi osobami w historii świata, które wróciły z Włoch z receptą na "nowy" sposób żywienia wykluczający makaron, ryż i chleb na korzyść.. kokosów - ironizują brytyjscy dietetycy. 

Zobacz także

5. Dieta ketogeniczna

Zrzut ekranu 2018-01-16 o 16.16.33
fot.
Mick Jagger, Halle Berry, Matthew McConaughey (fot. Wikimedia Commons)

: Niskowęglowodanowa dieta bogata w tłuszcze i umiarkowane ilości białka. Wyklucza zboża, produkty mleczne, soję, owoce oraz większość warzyw skrobiowych. Dzięki drastycznemu ograniczeniu dostarczanych organizmowi węglowodanów, wątroba zaczyna spalać tzw. ciała ketonowe rozchodzące się po całym ciele w tkankach i zużywane jako paliwo. Zmniejszają one rozpad białek i działają przeciwzapalnie. Ten system odżywiania został opracowany przed stu laty i miał być pomocny m.in. w leczeniu padaczki.

: Mick Jagger, Halle Berry, Matthew McConaughey, Kim Kardashian

: Choć zwolennicy diety ketogenicznej uważają, że nie ma lepszego sposobu na szybką utratę wagi, to jednak zdaniem dietetyków jest to tylko efekt, który możemy osiągnąć jedynie na samym początku i wiąże się on z utratą wody w organizmie. Jeśli będziemy utrzymywać tę dietę przez dłuższy czas, możemy mieć problem m.in. z niskim poziomem energii, kłopoty z zasypianiem a nawet takie objawy jak mdłości, poczucie dyskomfortu w żołądku czy... nieświeży oddech. Nie poleca się jej też osobom, którym zależy na dobrych wynikach podczas treningów. Mimo że na wstępnym etapie można w ten sposób osiągnąć dobre efekty, to jednak długofalowo dieta ketogeniczna może nas osłabiać.

Zobacz także

 

Zobacz także

źródło: The Association of UK dietetitians/BBC

______

zdrowie.radiozet.pl/π