Obserwuj w Google News

Kto nie powinien pić kawy? Tym osobom kawa może szkodzić

2 min. czytania
Aktualizacja 29.09.2023
29.09.2023 16:06
Zareaguj Reakcja

Wiele osób nie wyobraża sobie innego początku dnia niż filiżanka kawy. I nie ma w tym nic złego, bo kawa, jak dowodzą badania, jest bardzo zdrowa. Z nielicznymi wyjątkami. Niektóre grupy osób ze względów medycznych powinny zrezygnować z kawy w ogóle lub zdecydowanie ograniczać jej spożycie. Komu kawa może szkodzić, wyjaśnia internistka.

Kawa jest zdrowa, ale nie dla każdego
fot. Shutterstock

Kawa to jeden z ulubionych napojów ludzi na świecie. Według badań, jest też niezwykle korzystna dla zdrowia. Kawa nie tylko korzystnie wpływa na mózg, ale zwiększa również sprawność fizyczną i zmniejsza ryzyko chorób wątroby. To nieprawda, że kawa odwadnia czy wypłukuje magnez z organizmu. Jest jednak warunek – należy pić umiarkowane ilości kawy, czyli 3-5 filiżanek kawy dziennie.

Jak jednak zastrzega specjalistka chorób wewnętrznych ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach dr Aleksandra Szymańska, „są osoby, które ze względów medycznych powinny zrezygnować z kawy albo ograniczać jej spożycie”.

Komu szkodzi kawa?

Choć wiele osób pije kawę codziennie, to są również tacy, którzy powinni powstrzymać się od picia jej lub robić to tylko incydentalnie. – Istnieje grono osób, które raczej powinny kawy unikać i do takich osób należą pacjenci z chorobami sercowo-naczyniowego, ponieważ kawa podnosi ciśnienie krwi i może powodować zaburzenia rytmu serca – podkreśla w rozmowie z PAP dr Aleksandra Szymańska, internistka.

Kawa rozszerza naczynia krwionośne, co dla niektórych może być pozytywnym działaniem, ale u innych może spowodować zaostrzenie choroby wieńcowej. – Kawa również zwiększa wydzielanie kwasu solnego w żołądku oraz żółci, więc u osób, które mają dolegliwości ze strony układu pokarmowego, również może je nasilać, m.in. dlatego zaleca się picie kawy po posiłku – opisuje dr Szymańska.

U osób z rozpoznaną kamicą żółciową kawa może spowodować napady kolki żółciowej. Zaleca się również, aby kawę ograniczały kobiety w ciąży lub karmiące piersią, ponieważ kofeina może przenikać przez łożysko do płodu, a także do mleka matki.

– Kolejną grupą, która powinna powstrzymać się od picia kawy, są osoby silnie znerwicowane. Pozytywnym skutkiem picia kawy jest pobudzenie i zmniejszenie zmęczenia, natomiast picie jej w godzinach wieczornych może powodować bezsenność – dodaje dr Szymańska.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.