Obserwuj w Google News

W Polsce wciąż brak nowych szczepionek na COVID-19. Kiedy dotrą?

3 min. czytania
09.11.2023 14:38
Zareaguj Reakcja

Już pod koniec października liczba zakażeń koronawirusem w Polsce zaczęła rosnąć, a na początku listopada zachorowania osiągnęły pułap nienotowany od pół roku. Tymczasem w naszym kraju wciąż nie ma nowej aktualizowanej szczepionki przeciwko COVID-19. Niemal cała Unia Europejska już nią szczepi. Co z Polakami?

Szczepionka Nuvaxovid XBB.1.5
fot. Shutterstock

Tylko w ciągu kilku dni listopada odnotowano sporo zachorowań na covid – liczba zarejestrowanych przypadków przekracza już 1000 osób dziennie. Takich danych nie notowano od pół roku. Nie są to jednak pełne dane – jak wskazują eksperci. Ponieważ nie ma już w Polsce obowiązku testowania przy podejrzeniu COVID-19, nie wiadomo, ile dokładnie osób jest w tym momencie zakażonych koronawirusem. Tymczasem do Polski wciąż nie dotarła nowa zaktualizowana szczepionka przeciwko COVID-19, która daje odporność przeciwko wariantowi Omikrona XBB.1.5 (zwanemu Krakenem), który jest niezwykle zakaźny. Miała być na początku listopada, ale wciąż jej nie ma. Czy wiadomo, co się dzieje?

Kiedy najnowsza szczepionka na covid w Polsce?

Europejska Agencja Leków zatwierdziła nową szczepionkę skierowaną przeciwko XBB.1.5 już 31 sierpnia tego roku ( firmy Pfizer), a 31 października – kolejną szczepionkę (koncernu Novavax). Szczepionki uwzględniające nowy podwariant Omikrona są już stosowane w Unii Europejskiej, w Polsce wciąż ich nie ma.

Kiedy do Polski dotrze szczepionka Nuvaxovid, którą zamówiło dla nas ministerstwo – takie pytanie zadał resortowi zdrowia Medonet. Jeszcze we wrześniu informowano, że szczepionka będzie dostępna jesienią, później mowa była o drugiej połowie października. Kolejnym terminem podawanym przez wiceministra zdrowia był początek listopada. Szczepionka wciąż jednak nie jest w Polsce dostępna. Na ostatnie pytanie o termin portal otrzymał odpowiedź, że „dostępność szczepionki uzależniona jest od procesu produkcyjnego” oraz „od realizacji dostaw”, które zostały zaplanowane na koniec listopada.

Realnie rzecz biorąc, nową szczepionką przeciwko COVID-19 będzie się więc można zaszczepić najpewniej dopiero na początku grudnia. Zalecenia dotyczące szczepień jednodawkową szczepionką Nuvaxovid nakierowaną przeciwko Omikronowi XBB.1.5 ministerstwo zdrowia zamierza dopiero przedstawić – w ciągu dwóch tygodni. Na razie wiadomo, że jest ona przeznaczona dla osób powyżej 12. roku życia.

W Polsce wciąż można się, oczywiście, szczepić przeciwko COVID-19, ale „starymi” szczepionkami, które słabiej chronią przed nowymi wariantami koronawirusa, w tym szczególnie zjadliwym Krakenem (XBB.1.5).

Nuvaxovid XBB.1.5 – co to za szczepionka?

W informacji, jaką pod koniec października opublikował na stronach Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL) Grzegorz Cessak, prezes tej instytucji, czytamy m.in., że:

„Szczepionka o nazwie Nuvaxovid XBB.1.5 ma być stosowana w celu zapobiegania chorobie COVID-19 u dorosłych i dzieci od 12. roku życia.

Zgodnie z wcześniejszymi zaleceniami EMA i Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) dorośli i młodzież w wieku od 12 lat wymagający szczepienia powinni otrzymać pojedynczą dawkę, niezależnie od historii szczepień przeciwko COVID-19.

Oczekuje się, że profil bezpieczeństwa szczepionki Nuvaxovid XBB.1.5 będzie podobny do profilu bezpieczeństwa pierwotnie dopuszczonej szczepionki Nuvaxovid. Zostało to również poparte danymi klinicznymi dostępnymi dla wersji szczepionki ukierunkowanej na Omicron BA.5. Najczęstsze działania niepożądane związane ze stosowaniem szczepionki Nuvaxovid XBB.1.5 to ból i tkliwość w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, ból głowy, ból mięśni i ogólne złe samopoczucie”.

Czekamy zatem na polskie zalecenia związane ze szczepieniem najnowsza szczepionką przeciwko COVID-19 nakierowaną na podwariant XBB.1.5.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Radio ZET / Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych